Kiedy medycyna estetyczna służy zdrowiu?

Zabiegi medycyny estetycznej wiąże się najczęściej z poprawianiem urody oraz zapobieganiem starzenia się skóry. Wiele zabiegów przeznaczonych jest jednak w równej mierze kwestiom dotyczącym zdrowia.

Medycynę estetyczną niesłusznie kojarzy się jedynie z zabiegam, które mają za zadanie poprawianie urody. Niektóre metody lub substancje stosowane w medycynie estetycznej stosowane są do leczenia wielu schorzeń, takich jak migrena, urazy ortopedyczne czy zapalenie stawów.

Czytaj też: Medycyna tybetańska - skuteczna czy nie?

Skuteczny botoks

Znany ze swego działania przeciwzmarszczkowego botoks, czyli inaczej jad kiełbasiany, jest skuteczny w leczeniu wielu schorzeń. W celach medycznych używa się pierwszego typu trucizny – rodzaju A, który służy do miejscowego paraliżu mięśni. Pierwszy raz zastosowano botoks do operacji zeza, a dopiero później odkryto jego właściwości kosmetyczne.

Botoks stosuje się między innymi w leczeniu przewlekłej migreny. Podczas zabiegu choremu wstrzykuje się botoks w te okolice, w których najczęściej odczuwa ból. Dzięki działaniu paraliżującemu pacjent odczuwa wyraźną ulgę. Substancja może skutecznie hamować ból lub znacznie go złagodzić.

Osocze bogatopłytkowe dla mięśni

Niektóre zabiegi upiększające przeprowadza się przy pomocy osocza bogatopłytkowego, czyli substancji uzyskiwanej z krwi pacjenta. Osocze to bogate jest w płytki krwi, które mają działanie regenerujące. W związku z tym tę krwiopochodną substancję stosuje się nie tylko w medycynie estetycznej, ale także w przypadku urazów ortopedycznych.

Osocze bohatopłytkowe zastosowane w przypadku urazu mięśni lub ścięgien sprawia, że ciało znacznie szybciej się regeneruje - odbudowuje tkankę mięśniową i przyspiesza gojenie. Tę metodę leczenia stosuje się najczęściej w przypadku kontuzji sportowych, staje się jednak coraz bardziej dostępna dla pozostałych pacjentów.

Wykorzystanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy znany jest ze swoich niezwykłych właściwości odmładzających, dlatego tak chętnie stosowany jest w medycynie estetycznej. Służy głównie do likwidacji pierwszych oznak starzenia się skóry. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie (między innymi w gałce ocznej, tkankach łącznych oraz skórze).

Zobacz: Kwas hialuronowy - poznaj jego tajemnice

Kwas hialuronowy jest składnikiem wielu kremów przeciwzmarszczkowych. Zabiegi medycyny estetycznej służą odmładzaniu skóry, poprzez wstrzykiwanie substancji w głębsze jej partie. Dzięki swym właściwościom wygładzającym oraz regenerującym kwas hialuronowy wstrzykuje się również osobom z problemami skórnymi – takimi jak wrzody czy poparzenia.

Z właściwości kwasu hialuronowego nie korzysta jedynie medycyna estetyczna. Substancja bywa wykorzystywana do leczenia w ginekologii – przy stanach zapalnych oraz po operacjach ginekologicznych – a także podczas operacji okulistycznych (przeszczep rogówki, zaćma).

Leczenie trądziku

Medycyna estetyczna, poza zabiegami odmładzającymi, ma w zanadrzu zabiegi upiększające, których zadaniem jest eliminowanie mankamentów urody. Dlatego pomoc w gabinecie medycyny estetycznej mogą znaleźć również osoby, które zmagają się z chorobą trądzikową skóry.

Obecnie stosowaną i skuteczną metodą leczenia cery trądzikowej jest laseroterapia. Z pomocą lasera należy leczyć trądzik o słabym oraz średnim nasileniu. Zabieg laserowy nie tylko zlikwiduje trądzik, ale także poprawi wygląd oraz stan skóry.

Czytaj też: Żywność dobra dla skóry. Co poleca dietetyk?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA