Nowy sklep

już ON-LINE

Kiedy należy odwiedzić urologa?

Wizyta u urologa nie należy do przyjemnych i bywa dość krępująca. Mimo to, jeśli podczas oddawania moczu pojawił się ból lub pieczenie, a mocz posiada nieprzyjemny zapach i niecodzienną barwę, należy udać się do specjalisty.

Spis treści

Skomplikowany mechanizm

Układ moczowy odpowiedzialny jest za usuwanie zbędnych składników przemiany materii z organizmu, między innymi mocznika. Jednymi z głównych narządów wykorzystywanych w tym procesie są nerki, w których powstaje mocz. Wydalany przez moczowody trafia on do pęcherza oraz cewki moczowej. Jeśli dochodzi do uszkodzenia jednej z części tego mechanizmu, pojawiają się problemy z oddawaniem moczu.

 

Objawy chorób układu moczowego

Pierwsze objawy chorób układu moczowego mogą sugerować wiele schorzeń, które podlegają leczeniu urologicznemu. Najczęściej odczuwa się dyskomfort podczas oddawania moczu – pieczenie, swędzenie, ból. Kolejne objawy chorób układu moczowego dotyczą nieprzyjemnego zapachu moczu oraz jego barwy.

Mocz zdrowej osoby ma najczęściej jasnożółtą barwę. W innym przypadku kolor moczu może zasugerować zmiany chorobowe, najczęściej zapalenie poszczególnych organów lub zakażenie układu moczowego:

  • ciemnożółty – oznacza, że organizm jest odwodniony
  • czerwony lub brunatny – mogło dojść do uszkodzenia nerek lub pęcherza, a także zakażenia układu moczowego
  • mętny – oznacza ropne zakażenie układu moczowego
  • zielonkawy – sugeruje zapalenie nerek, pęcherza moczowego lub gruczołu krokowego

Bardzo ważne jest to, by obserwować swój mocz i nie ignorować pierwszych sygnałów wysyłanych przez organizm. W przypadku powyższych symptomów konieczna jest wizyta kontrolna u lekarza rodzinnego lub urologa, w celu zbadania moczu i potwierdzenia lub wykluczenia zmian chorobowych.

Sprawdź też: Potworniak - objawy, leczenie, operacja

Reklama

Choroby układu moczowego

Do innych dolegliwości związanych z układem moczowym zalicza się nietrzymanie moczu, bezmocz bądź skąpomocz, krwiomocz lub białkomocz. Jeśli do któregoś z tych objawów dołączy silny ból okolicy lędźwiowej, osłabienie i gorączka, to mogło dojść do rozwoju kamicy w obrębie układu moczowego. Skurcze kończyn, biegunka, wymioty oraz zmiany na skórze sugerują natomiast mocznicę, czyli przewlekłą niewydolność nerek.

W przypadku zakażenia dróg moczowych ma się do czynienia z takimi objawami, jak bakteriomocz, czyli obecność bakterii w moczu, nudności oraz wymioty, zaparcia, częste oddawanie moczu, ból i pieczenie okolic intymnych, ból w podbrzuszu. Może pojawić się również krwiomocz, a także ropna wydzielina z cewki moczowej.

Obowiązkowym badaniom urologicznym powinni poddawać się mężczyźni po 40. roku życia, w celu wykonania badań prostaty, choć wizyta we wcześniejszym wieku również jest wskazana. Jeśli jednak pojawiły się objawy, takie jak ból w okolicy krocza, bolesne i częste oddawanie moczu, ropna wydzielina z cewki moczowej oraz problemy ze wzwodem, to mogło dojść do zapalenia gruczołu krokowego.

Zobacz: Zakażenie układu moczowego

Reklama

Jak powinna wyglądać wizyta u urologa?

Najpierw należy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który po badaniu oraz analizie moczu - jeśli sprawa będzie tego wymagała - skieruje pacjenta do specjalisty. Przed wizytą u urologa należy zadbać o higienę intymną oraz przynieść wyniki badań. Ważne jest również to, by powiedzieć lekarzowi o wszelkich dolegliwościach, przyjmowanych lekach i przebytych chorobach.

Czytaj też: Badania ginekologiczne dla mężczyzn, czyli wizyta u androloga

Poznaj najlepszeNaturalne sposoby na erekcję

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często chodzisz do ginekologa?

  Nie byłam nigdy

  Raz na kilka miesięcy

  Raz w roku

  Raz na dwa lata

  Co kilka lat

  Tylko w czasie ciąży

  Gdy odczuwam jakieś dolegliwości