Kiedy nie można zakładać balonu żołądkowego?

Kiedy nie można zakładać balonu żołądkowego?
Balon, wprowadzany przy pomocy endoskopu do żołądka i pozostający w nim około 6 miesięcy, to świetny, nieoperacyjny sposób na leczenie otyłości u osób, którym nie udaje się pozbyć nadwagi przy pomocy diety. Jednak nie każdy może z tego sposobu skorzystać.
 

Wprowadzenie balonu do żołądka to skuteczna metoda redukcji wagi ciała poprzez zmniejszenie objętości przyjmowanego pokarmu. Balon objętości około 500 ml umieszczony w żołądku, sprawia, że pacjent ma uczucie sytości i ogranicza ilość przyjmowanego pokarmu. Dzięki temu przestaje też ciągle myśleć o jedzeniu i przyjmuje o wiele rzadziej posiłki.

Niestety nie każda osoba z nadwagą może skorzystać z balonu żołądkowego. "Istnieje pewna grupa chorób, które dyskwalifikują pacjenta z takiego leczenia. Przeciwwskazaniem są przebyte operacje żołądka, obecność dużej przepukliny rozworu przełykowego lub czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie, np. choroby wrzodowej, zanim założymy balon, lub też konieczne jest wybranie innej metody leczenia otyłości" - mówi dr n. med. Michał Spychalski, chirurg pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach.

Dyskwalifikacją do założenia balonu żołądkowego jest oczywiście ogólny ciężki stan pacjenta, a także zaburzenia krążenia, oddychania, poważne choroby wątroby i nerek, a u kobiet ciąża. Warto też pamiętać, że przy usuwaniu balonu niezbędne jest krótkotrwałe znieczulenie ogólne.

Zobacz wideo: Balon żołądkowy - jak się wprowadza i usuwa?

Mirosław Rokita

Czytaj też: Pijesz? Grozi ci rak żołądka

Zobacz też: Choroba wrzodowa żołądka

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA