Nowy sklep

już ON-LINE

Kiedy nie należy się szczepić?

Każdorazowo przed szczepieniem wymagana jest wizyta kontrolna u lekarza w celu potwierdzenia dobrego stanu zdrowia, a tym samym kwalifikacji do odbycia szczepienia. Istnieją bowiem stany, w których szczepienie jest przeciwwskazane i albo odkładane na przyszłość, albo rezygnuje się z niego w ogóle.

Spis treści

Jeżeli mówimy o szczepieniach zalecanych, to warto je wykonać dla własnego bezpieczeństwa. Przykładem niech będzie szczepienie przeciwko WZW A – jego wykonanie zabezpieczy nas przed tzw. żółtaczką pokarmową, która jest chorobą zakaźną i potrafi skutecznie uprzykrzyć każdą podróż. Drogi szerzenia się tej choroby (głównie pokarmowa) powodują, ze wirus bardzo łatwo może się dostać do naszego organizmu (np. w kostce lodu, którego pochodzenia nie znamy), a szczepionka skutecznie chroni nas przed zachorowaniem. Należy też pamiętać, że większość szczepień zabezpiecza nas na kilka, kilkanaście lat (niektóre nawet na całe życie), dlatego warto o nich pomyśleć jako inwestycji na przyszłe, niezapomniane wyjazdy w dalekie kraje.

Zobacz też: Kiedy i przeciw czemu szczepić dziecko?

Reklama

Przeciwwskazania

Nie zawsze jednak możemy się zaszczepić. Główne przeciwwskazana możemy podzielić na te, które bezwzględnie dyskwalifikują czasowo bądź stale ze szczepienia, oraz przeciwwskazania względne, które mogą (ale nie muszą) dyskwalifikować do podania dawki szczepionki.

  • nadwrażliwość na składniki szczepionki (np. na białko jaja kurzego, które może być składnikiem niektórych szczepionek, bądź fragmenty komórkowe antygenu zawartego w szczepionce),
  • nadwrażliwość na antybiotyki,
  • choroby przewlekłe w stadium zaostrzenia,
  • ciężkie zaburzenia odporności, ale tylko w przypadku szczepień szczepionkami żywymi (np. choroby nowotworowe, chemioterapia, radioterapia, przewlekła sterydoterapia dużymi dawkami leków),
  • ostra choroba przebiegająca z temperaturą powyżej 38.5 stopnia Celsjusza,
  • wystąpienie powikłań po podaniu pierwszej dawki szczepionki.

Polecamy: Kontrowersyjne szczepienia – dobro czy zło konieczne?

Jako względne przeciwwskazania do szczepień wymienia się ostrą chorobę zakaźną z temperaturą poniżej 38 st. C oraz okres intubacji choroby zakaźnej – w tych sytuacjach to lekarz decyduje czy szczepienie może być wykonane, czy nie. Podobnie jest w okresie ciąży: zwłaszcza pierwszy trymestr jest stanem szczególnym, który wymaga szczególnej analizy przed podaniem szczepionki.

Czytaj: Podróże: co trzeba wiedzieć o szczepieniach

Czytaj także: Szczepionka przeciw grypie – co w niej tak naprawdę jest?

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)