Nowy sklep

już ON-LINE

Kiedy relaks może osłabić twój mózg?

Czy to możliwe, że relaks może szkodzić? Kiedy tak się dzieje? Trochę cennych informacji od Eksperta ds. Zdrowego Mózgu Cogninet
Źródło: 123RF

Spis treści

Z pewnością każdy z nas słyszał o dobroczynnym wpływie relaksu na ciało i umysł. I jest to z pewnością prawda! Wiele badań dowodzi, że pamięć osób, które się relaksują, jest nawet o 25% lepsza w porównaniu do osób, które nie mają czasu na efektywny odpoczynek. Okazuje się jednak, że relaks nie zawsze przynosi pozytywne rezultaty. Dzieje się tak w sytuacji, gdy twój mózg musi intensywnie myśleć, ponieważ ciebie czeka ważne wyzwanie, na przykład wystąpienie publiczne, egzamin czy spotkanie biznesowe.

Hydrokortyzon

Kortyzol (Hydrokortyzon) wydzielany w organizmie podczas takich sytuacji, uaktywnia mózg do lepszej koncentracji, uwagi oraz pamięci. Jest to więc stan odpowiedni do sprawnego myślenia! Jeśli w takich wymagających sytuacjach nie odczuwasz stresu, rozluźnienie jakie następuje na skutek relaksu, obniża poziom kortyzolu, a wraz z nim także sprawność tych właśnie funkcji twojego mózgu. Pamiętaj o tym, że gdy czeka ciebie ważne wydarzenie, twój mózg musi pracować na pełnych obrotach.

 

Reklama

Relaks dla mózgu

Relaks, na przykład gorąca kąpiel lub relaksujący masaż przed wystąpieniem publicznym, może je niebezpiecznie spowolnić, przez co ty nie będziesz miał dostępu do pełni swojego potencjału. Lepiej skoncentruj swoją uwagę na oddechu i w ten sposób zapanuj nad stresem. Na szczęście, jest to jedyna sytuacja, w której należy unikać relaksu. Zawsze gdy jednak możesz, korzystaj z niego do woli!

Przeczytaj także: Ćwicz swój umysł

Czy wiesz, że gorzka czekolada usprawnia działanie mózgu?

Alicja Czyrska, Ekspert ds. Zdrowego Mózgu, cogninet.eu

Naucz małe dziecko myśleć i czuć

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)