Nowy sklep

już ON-LINE

Kiła - objawy i leczenie

Kiła inaczej zwana syfilisem jest trzecią co do częstości zachorowań chorobą przenoszoną drogą płciową. Wywoływana jest przez bakterię o nazwie krętek blady.

Spis treści

Etap I trwa 2 lata i cechuje się znaczną zakaźnością. Okres wylegania się choroby wynosi średnio 21 dni (od 10 do 90 dni).

kiły:">

Objawy kiły:

- Owrzodzenie w miejscu wniknięcia krętków (pochwa, odbyt, penis, ale także usta,   gardło). Owrzodzenie ma postać    okrągłej lub owalne, wilgotnej, lśniącej zmiany z gładkimi brzegami i jest niebolesne.

- Po kilku dniach powiększenie się okolicznych węzłów chłonnych.

Niestety poza objawami typowymi obecnie spotyka się coraz częściej zmiany nietypowe takie jak na przykład liczne zmiany owrzodzeniowe, obrzęk stwardniałego napletka lub wargi sromowej.  Zmiany samoistnie ustępują po 2-6 tygodniach pozostawiając bliznę zanikową, często ledwo dostrzegalną. Ustąpienie objawów nie oznacza jednak wyleczenia, w przypadku braku antybiotykoterapii choroba postępuje dalej.

Etap II rozpoczyna się w 9-10 tygodniu i trwa do 24 miesięcy po zakażeniu. Objawy kliniczne są wyrazem nasilenia bakteriemii i odczynu tkanek na inwazję krętków. Są to:

•         Rozwój tzw. osutki plamistej na jednej lub kilku częściach ciała
•         Zmiany nadżerkowe w jamie ustnej
•         Bielactwo kiłowe - wyłącznie u kobiet, zwykle po 6 miesiącach od zakażenia
•         Łysienie kiłowe, może występować od 3 do 6 miesięcy od zakażenia
•         Gorączka
•         Ból gardła
•         Ból głowy
•         Utrata wagi
•         Uczucie zmęczenia

Zobacz: 10 najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową

Osutka składa się z wykwitów plamistych, grudek lub krostek. Największe nasilenie plam obserwuje się na bocznych powierzchniach tułowia oraz na wierzchu kończyn górnych. Pojedyncze zmiany mają kształt owalny, zbliżoną wielkość, kolor cielistoróżowy i gładką powierzchnię. Osutka grudkowa może zajmować dłonie i stopy (także wewnętrzną ich powierzchnię), twarz i owłosioną skórę głowy. Wykwity mają rożowobrunatne zabarwienie. Osutka krostkowa występuje rzadko. Krosty zajmują zwykle twarz i owłosioną skórę głowy. Wykwity grudkowe i krostkowe goją się z pozostawieniem blizny. Osutka zwykle nie powoduje swędzenia i utrzymuje się od kilkunastu godzin do 2-3 tygodni. Niestety osutka może mieć różny wygląd, często przypominający wysypki spowodowane innymi chorobami.  Czasami zmiany o charakterze osutkowym są tak słabe, że mogą pozostać nie zauważone. Osutki mogą powracać w czasie dwóch, a nawet czterech lat od zakażenia. Najczęściej pojawiają się w pierwszym roku trwania choroby.

 

Reklama

Rozpoznawanie kiły

Oznaki i objawy kiły ustępują, ale bez leczenia infekcja postępuje w formie utajonej przechodząc w późne stadium choroby. U większości pacjentów (około 60 %) kiła pozostaje w stanie utajenia do końca ich życia, u połowy chorych może dojść do samoistnego wyleczenia.

U 30 % chorych rozwija się kiła objawowa późna (kiła III okresu), charakteryzującą się powikłaniami głównie ze strony układu nerwowego, rzadziej sercowo-naczyniowego, skóry, błon śluzowych, kości, stawów i innych narządów. Objawy kiły późnej mogą pojawić się 10-20 lat po zakażeniu. Należą do nich m.in.

•         trudności w koordynacji ruchów mięśni
•         porażenie i drętwienie mięśni
•         deformacje kośćca (także kości czaszki) i stawów
•         postępująca ślepota,
•         demencja
•         zmiany osobowości i zaburzenia psychiczne.

Najskuteczniejszym antybiotykiem jest penicylina. Dla osób uczulonych na penicyliny stosuje się tetracykliny, erytromycynę oraz cefalosporyny trzeciej generacji. Nie istnieją domowe sposoby leczenia kiły. Należy pamiętać o badaniach kontrolnych po leczeniu - w kile I okresu obowiązuje kontrola po 3, 6 i 12 miesiącach. W przypadku kiły stosuje się także leczenie profilaktyczne u wszystkich partnerów osób chorych na kiłę wczesną objawową i utajoną, pomimo braku objawów kiły. Nie należy czekać z rozpoczęciem terapii na wynik badania serologicznego, ponieważ istotne jest jak najszybsze podjęcie leczenia.

Niestety, mimo przebytej kiły odporność przeciwko chorobie nie jest całkowita i można zarazić się nią ponownie już po wyleczeniu.

Czytaj też: Opóźnione dojrzewanie płciowe

Czytaj też: 

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)