Kleszcz - co warto o nim wiedzieć

Dogodne warunki klimatyczne, odpowiednia temperatura oraz wilgotność w okresach wiosenno – jesiennych sprzyjają atakom kleszczy. Niebezpieczeństwo ich ukąszeń polega na tym, że są niezauważalne i mogą powodować poważne choroby zakaźne.
Spis treści

Ukąszenie kleszcza

Dogodne warunki klimatyczne, odpowiednia temperatura oraz wilgotność w okresach wiosenno – jesiennych sprzyjają atakom kleszczy. Niebezpieczeństwo ich ukąszeń polega na tym, że są niezauważalne i mogą powodować poważne choroby zakaźne.

Kleszcze posiadają specjalny narząd Haller'a ułatwiający wyczuwanie zapachu, ciepła i wilgoci, dzięki czemu łatwo tropią swoją ofiarę. Podczas ukąszenia wydzielają do rany specjalną substancję, która powoduje, że jego usunięcie jest dość oporne. Następnie wkręcają się częścią swojej głowy w skórę i zaczynają ssać krew. W trakcie wydzielania śliny i ssania krwi zwiększone jest ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych. Ich ślina osłabia reakcje obronne gospodarza, dlatego często ugryzienie bywa niedostrzegalne.

Kleszcze żerują w gęstych trawach o wysokości od 20 do 70 centymetrów. Dlatego idąc na spacer do lasu lub polane czy parku należy zachować szczególną ostrożność przed małymi „pasożytami”.

Zobacz: Kleszcze - jak się chronić?

Ochrona przed kleszczami

Podstawową zasadną ochrony przed chorobami odkleszczowymi jest niedopuszczenie do ukąszeń. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przedostania się kleszcza do ciała, należy zakładać odpowiedni ubiór. Odzież o jasnych barwach pozwoli na wczesne zauważenie i strącenie kleszcza. Długie rękawy i nogawki oraz obcisłość pomoże zamknąć drogi przedostania się go pod ubranie.

Szczególnie ważne jest, aby chronić okolice głowy. W tym celu należy nosić czapki i unikać ocierania się o krzewy.

Dawniejszym sposobem ochrony przez kleszczami było spożycie czosnku. Wydalany wraz z potem skutecznie je odpędzał. Równie pomocne dziś w odstraszaniu jest użycie specjalnych preparatów chemicznych.

Pomimo usilnych prób prewencji, żadne z metod nie gwarantuje stu procentowej skuteczności. Dlatego po powrocie z wyprawy po łonie natury, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Kleszcze mogą wpić się praktycznie wszędzie, aczkolwiek najchętniej lokują się w miejscach, gdzie skóra jest szczególnie delikatna, nieosłonięta i ma podwyższoną temperaturę.

Najczęściej są to okolice głowy, miejsca za uszami, na szyi, a także zgięcia i fałdy. Zaraz po sprawdzeniu ciała, zaleca się wzięcie dokładnego prysznica, który zmyje ewentualne, trudno widoczne postacie larwalne kleszcza.

Usuwanie kleszcza

W przypadku, gdy na naszym ciele znajdzie się już wgryziony kleszcz, należy go niezwłocznie usunąć. Kleszcz może zarazić chorobami zakaźnymi już w momencie wkłucia, jednak przyjmuje się, że im wcześniej się go usunie tym prawdopodobieństwo na zakażenie jest mniejsze.

Aby usunąć kleszcza należy chwycić go dość mocno pensetą, a następnie wyciągnąć, przekręcając jednocześnie ruchem przeciwnym do wskazówek zegara. Nie należy zciskać kleszcza ani smarować go tłuszczem, ponieważ wtedy istnieje ryzyko przedostania się jego wymiocin do wnętrza naszego ciała, co jest jednoznaczne z zainfekowaniem.

W profilaktyce kluczową role odgrywają szczepienia. Dostępna na rynku szczepionka, zapobiega wyłącznie odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. W związku z tym, zachorowania na pozostałe choroby nadal pozostają współczesnym problemem społecznym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Babeszjoza – odkleszczowa choroba psa niebezpieczna także dla człowieka
Przeczytaj artykuł
Borelioza IgG - norma badania (wysokie, ujemne IgG)
Podobne artykuły
Babeszjoza – odkleszczowa choroba psa niebezpieczna także dla człowieka
Borelioza IgG - norma badania (wysokie, ujemne IgG)
Test ELISA - co wykrywa i na czym polega to badanie?
Ugryzienie kleszcza - co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama