Nowy sklep

już ON-LINE

Klimatyzacja - orzeźwia, ale też przeziębia

Zalety klimatyzacji doceniamy szczególnie latem, kiedy na zewnątrz panują upały, a w biurze czy w domu mamy komfort pracy i wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że nieumiejętne korzystanie z klimatyzacji może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc.
 

Wysoka temperatura i "brak powietrza" utrudniają normalne funkcjonowanie organizmu: mamy problemy z oddychaniem, pocimy się, trudno nam się skupić i zebrać myśli. Klimatyzacja w takiej sytuacji może okazać się zbawienna. Ale oprócz niezaprzeczalnych zalet, klimatyzacja ma także wady.

Zobacz: 5 rzeczy, których nie wiesz o klimatyzacji

Groźna różnica temperatur

Niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie w upalne lato jest różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem schłodzonym i otoczeniem. Wyjście z chłodnego pokoju na gorące powietrze, i odwrotnie, może skończyć się przeziębieniem. Na taki wstrząs termiczny najbardziej narażone są zwłaszcza naszego gardło i płuca. Dlatego w pokoju z klimatyzacją lepiej założyć na siebie sweter, co złagodzi efekt różnicy temperatur.

Kurz, pyłki i bakterie

Jeżeli jesteśmy uczuleni na kurz i pyłki, to klimatyzacja może wzmóc w naszym organizmie alergię. Sprawi, że mogą pojawić się objawy takie jak: kichanie, drapanie w gardle, zaczerwienienie i swędzenie oczu. W takiej sytuacji powinniśmy stale zażywać leki przeciwalergiczne, preparaty odczulające albo zwykłe wapno.
Jeżeli używamy klimatyzatorów w domu, to trzeba dbać o ich regularne czyszczenie, zwłaszcza przed rozpoczęciem nowego sezonu. Warto zaopatrzyć się w urządzenia nowej generacji i ze specjalnymi filtrami powietrza, które likwidują dym, chronią przed pleśnią i wyłapują pyłki powodujące reakcje alergiczne. Na rynku można znaleźć także klimatyzatory z tzw. filtrem antybakteryjnym, dzięki któremu powietrze będzie czystsze i zdrowsze. Oprócz tego takie urządzenie powinno wyłapywać nieprzyjemne zapachy oraz sprawić, że powietrze będzie świeżo pachnieć. W pomieszczeniach zawilgoconych warto używać klimatyzatorów, które osuszają powietrze. Wilgoć ma szkodliwy wpływ nie tylko na zdrowie domowników, u których powoduje bóle stawów i reumatyzm, ale również na trwałość ścian budynku.

Skóra i oczy

Wbrew obiegowej opinii klimatyzacja nie ma szkodliwego wpływu na cerę i nie przyczynia się do jej wzmożonego wysuszania ani przetłuszczania. Warto jednak chociaż raz w ciągu dnia spryskać twarz wodą w sprayu, gdyż wspaniale odświeża skórę i utrwala makijaż. Klimatyzacja jest jednak nieprzyjacielem osób z wrażliwymi oczami albo noszących szkła kontaktowe. Warto więc zapuszczać kropelki łagodzące podrażnienia, a wieczorem wygospodarować czas na okład albo położyć maskę żelową.
Trzeba też pamiętać, że działanie klimatyzatora można, a nawet trzeba regulować - w zależności od pory dnia wzmacniać albo osłabiać grzanie lub chłodzenie. Zwłaszcza w nocy nie zaleca się zbyt mocnego schładzania, ponieważ rano pokój będzie zbyt wyziębiony i możemy zmarznąć.

Czytaj też: Alergia i klimatyzacja. Jaki mają związek?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)