Kłopoty najmniejszych astmatyków

Starszy niż rok
Rodzice dzieci z astmą do szóstego roku życia zapłacą za lek zamiast 3,2 zł nawet 66 zł

Dla maluchów z astmą do szóstego roku życia, które nie tolerują nebulizacji (tj. podawania leku w postaci rozpylonej mgły) inhalator z glikokortykosteroidem o nazwie flutykazon jest jedyną opcją terapeutyczną - powiedział PAP dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Zobacz, jak przebiega: Monitorowanie astmy

Leki na astmę dla dzieci

A od 1 stycznia 2011 r. cena tego leku dla pacjentów wzrośnie w tzw. monoterapii niemal 20-krotnie - z 3,2 zł do - w zależności od dawki - 30-66 zł. Wprowadzona zmiana na liście leków refundowanych zgodnie z nową ustawą dotyczy budezonidu, stosowanego w nebulizacji u małych dzieci z astmą. W chorobach oddechowych bardzo ważny jest też sposób podawania leku wziewnego, dopasowany do potrzeb i możliwości pacjenta.

Kilkumiesięcznym maluchom nie da się wykonać nebulizacji, po kilku minutach malec zdziera z siebie maseczkę. Takim dzieciom lek - flutykazon podaje się za pomocą inhalatora. Eksperci szacują, że problem pogorszenia dostępu do flutykazonu ze względu na wzrost ceny dotknie w największym stopniu ok. 60 tys. dzieci z astmą od roku do sześciu lat. Żaden inny kortykosteroid wziewny w inhalatorze nie jest bowiem zarejestrowany w astmie dla tej grupy wiekowej, co uniemożliwia zastosowanie jakiegokolwiek zamiennika.

Czytaj też: Astma - czy możemy jej zapobiegać?

Flutykazon

Flutykazon jest zarejestrowany dla osób powyżej 16 roku życia i kosztuje ok 30 zł. Kilkunastokrotny wzrost odpłatności za flutykazon dotknie nie tylko dzieci i ich rodziców, ale także blisko 400 tys. dorosłych chorych leczonych skutecznie tym lekiem od kilkunastu lat. Jeżeli pacjenci przestaną stosować lek z powodu wysokiej odpłatności, dojdzie u nich do utraty kontroli astmy, a to się przełoży na wizyty pogotowia, pobyty na oddziałach ratunkowych.

Ek, PAP

Czytaj też: Panie Doktorze, czy ja mogę mieć astmę?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA