Kłopoty z nadpotliwością

Pocenie się jest naturalnym przejawem pracy organizmu - pełni funkcje oczyszczania oraz termoregulacji. Problem zaczyna się, gdy działalność gruczołów potowych staje się zbyt intensywna i pojawiają się tego niepożądane skutki: mokre plamy i nieprzyjemny zapach. Szczególnie w upalny dzień.

Przyczyn nadpotliwości lekarze dopatrują się m.in. przy problemach z nadczynnością tarczycy, zbyt wysokim poziomem cukru, chorobami nerek, ale i w związku z otyłością. Podstawowym krokiem do zwalczania kłopotu powinna być zatem konsultacja z lekarzem, zdiagnozowanie przyczyny i wdrożenie leczenia. Natomiast pierwszym krokiem w eliminacji objawów pocenia jest oczywiście skrupulatna higiena. Każde mycie się należy kończyć zimnym strumieniem wody, aby zamknąć ujścia gruczołów potowych.

Czytaj też: Nadpotliwość - wstydliwy problemKosmetyk w przeciwnatarciu

Co prawda dobry dezodorant o mocnym zapachu odświeża skórę i hamuje rozkład bakterii, ale niestety, nie ograniczy ilości wydzielania potu. Najlepsze rezultaty osiągniesz stosując antyperspiranty, które hamują sam proces pocenia. Zawarte w antyperspirantach komponenty, głównie sole aluminium, działają bezpośrednio na kanaliki gruczołów potowych, zmniejszają ilość wydzieliny i chroniąc przed nieprzyjemnym zapachem. Najskuteczniejszą ochronę uzyskasz stosując mocno wyspecjalizowane w działaniu antyperspiranty dostępne tylko w aptekach. Sprawdzą się w sytuacjach, gdy popularne kosmetyki po prostu zawodzą. Wystarczy stosować je tylko dwa razy w tygodniu.

Czy stosowanie antyperspirantów grozi rakiem?

Jedzenie wzmaga pocenie?

Niektóre przyprawy mogą spowodować podwyższenie temperatury ciała, a przez to zwiększyć wydzielanie potu. Dzieje się tak w przypadku imbiru lub papryczek chili. Warto więc zwrócić uwagę również na jadłospis, bo określone potrawy mogą nam pomóc w ograniczeniu potliwości. Przede wszystkim unikamy gorących napojów oraz potraw pikantnych, a szczególnie czosnku i cebuli. Powinnyśmy też ograniczyć picie kawy, ponieważ wypłukuje magnez z organizmu, a jego niedobór wzmaga pocenie. W codziennej diecie nie powinno natomiast zabraknąć potraw z dodatkiem mięty, estragonu i tymianku. Warto też regularnie pić napary z szałwii lekarskiej. Możesz też wypróbować działanie suplementów diety hamujących nadmierną potliwość. Ich zaletą jest to, że działają na całej powierzchni skóry, a nie tylko miejscowo i nie wywołują skutków ubocznych.

Ekspresowa pomoc

Koniecznie noś zawsze ze sobą chusteczki nawilżające i oczyszczające skórę z kropelek potu (przynajmniej higieniczne), a szczególnie te o właściwościach antyperspiracyjnych, które zmniejszają ilość wydzieliny i skutecznie odświeżają skórę. Dobrym rozwiązaniem są też wody termalne w sprayu i mgiełki nawilżające. W sklepach dostępne są również specjalne antypotne wkładki nasączone często ekstraktem roślinnym. Są cienkie i wykonane z materiału wchłaniającego wilgoć. Wystarczy przykleić je po wewnętrznej stronie ubrania - nawet z bardzo cienkiego materiału - i zapobiegniesz pojawianiu się zacieków na tkaninie.

Pomocna dłoń lekarza

Ulgi w nadpotliwości możesz poszukać również w gabinetach lekarskich lub medycyny estetycznej. Chirurg może wykonać sympatektomię, czyli przeciąć nerwy położone w okolicy gruczołów potowych. Można też poddać się jonoforezie lub po prostu wstrzyknąć botoks, który potrafi nie tylko przywrócić naszej skórze młodszy wygląd, ale jest również w stanie zablokować zakończenia nerwowe odpowiadające za pracę gruczołów potowych. Botuliną leczy się nadpotliwość stóp, dłoni oraz pach. Efekty jej działania odczuwa się już po kilku dniach od zabiegu. Są jednak tymczasowe i utrzymują się maksimum rok, ponieważ po tym czasie zakończenia nerwowe odnawiają się.

Poznaj: Niezawodny antybiotyk, który znajduje się w ludzkim pocie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakich okolicznościach najczęściej korzystasz z plastrów z opatrunkiem?

  Przy skaleczeniach

  Przy odciskach i pęcherzach (np. na stopach)

  Przy stłuczeniach z naruszeniem skóry

  Przy oparzeniach

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA