Koalkoholizm – uzależnienie to problem rodziny

Czy można być uzależnionym, nie pijąc alkoholu? Przed odpowiedzią na to pytanie ucieka wiele osób – szczególnie tych, którzy żyją na co dzień z alkoholikiem. Takie życie jest właśnie współuzależnieniem, zwanym inaczej koalkoholizmem. Jak rozpoznać współuzależnienie i jak je leczyć?
Koalkoholizm – uzależnienie to problem rodziny

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Uzależnienie od alkoholu bez picia to powszechne określenie koalkoholizmu. To stan zaburzenia zdrowia psychicznego, często przekładający się również na zdrowie fizyczne. Osoby cierpiące na tę przypadłość odczuwają sprzeczne emocje i muszą radzić sobie z konfliktem wewnętrznym: z jednej strony chcą pomóc osobie uzależnionej, wspólnie z nią pokonać problem i dać jak największe wsparcie, a z drugiej strony, pomimo ogromnego wysiłku, czują odrzucenie, zawstydzenie i samotność. Niezależnie od tego, że nie sięga po kieliszek, staje się ofiarą współuzależnienia. W rodzinie alkoholowej problem może dotknąć zarówno partnera osoby uzależnionej od alkoholu, jak i dzieci czy inne bliskie osoby.

Istnieje kilka metod na to, jak rozpoznać współuzależnienie. Przede wszystkim osoba dzieląca życie z alkoholikiem często szuka usprawiedliwienia dla zachowania pijącego. Bierze również na siebie odpowiedzialność za jego czyny, odczuwa wstyd, dostosowuje swoje życie do życia alkoholika. Jednocześnie ma poczucie bezsilności, braku bezpieczeństwa, samotności, a z drugiej strony silną potrzebę moralizowania, kontrolowania i osądzania alkoholika. Później, wbrew temu, co czuje i myśli, idzie do sklepu, by kupić osobie uzależnionej kolejną butelkę wódki… Następnego dnia podaje wodę „na kaca”, robi śniadanie, sprząta bałagan, który zrobił alkoholik. I tak w kółko.  

Koalkoholizm: jeden kieliszek – wiele konsekwencji

O jeden kieliszek, lampkę, drinka czy butelkę za dużo – takie zachowanie jednej osoby może mieć wiele przykrych konsekwencji dotykających nie tylko alkoholika, ale przede wszystkim jego najbliższych. Alkoholizm i współuzależnienie w rodzinie jest powszechnym problemem, jednak niewiele osób ma świadomość tego problemu oraz zgłasza się po pomoc.

Ogromny wpływ uzależnienia rodzica na dzieci można zauważyć już w czasach dzieciństwa, a także w dorosłym życiu (DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików). Dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej determinuje przyjmowanie przez dziecko różnych ról:

  • bohatera (nadmiernie odpowiedzialna osoba),
  • kozła ofiarnego (pomimo ciężkiej sytuacji w rodzinie sprawia problemy wychowawcze),
  • dziecka we mgle (osamotniona osoba mająca problemy w kontaktach towarzyskich, uciekająca w świat marzeń i iluzji),
  • maskotki (będąca duszą towarzystwa, rozładowująca napięcie i dopasowująca się do potrzeb innych).

Współuzależnienie w rodzinie alkoholowej

Wiele osób zastanawia się, na czym polega współuzależnienie, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje może przynieść. To błędne koło, z którego czasem trudno się wydostać – ale można i przede wszystkim warto – dla siebie i bliskich.

Okazuje się, że problem leży nie tylko po stronie osoby pijącej. Współuzależnienie w rodzinie alkoholowej jest równie niebezpieczne, a przyczyny tej dolegliwości leżą w osobowości i przeszłości osób współuzależnionych. Mogą to być zaburzenia osobowości lub wyuczone zachowania. Współuzależnieni czują silną potrzebę opieki nad drugim człowiekiem, mogą nawet czuć, że przejmują kontrolę nad zachowaniem alkoholika. Takie osoby przyciągają do swojego życia ludzi z problemami, ponieważ niestety sami mają problem, którego zazwyczaj nie są świadomi. To z reguły ludzie, którzy czują się w obowiązku pozostania z kimś w związku – z kimkolwiek – aby ich życie było „coś” warte. Próbują zadowolić partnera, poświęcając mu całe swoje życie – zaniedbując jednocześnie siebie, relacje z innymi osobami, a nawet swoje dzieci.  

Reklama

Ośrodek leczenia uzależnień

Istnieje sposób na leczenie współuzależnienia od alkoholu. W całym procesie ważne jest nie tylko wyleczenie uzależnienia alkoholika, ale niezbędna będzie także terapia współuzależnienia. Według psychologów taka osoba powinna skupić się na sobie, a nie na chorobie partnera, partnerki, rodzica czy innej bliskiej osoby. To stan patologiczny, który wymaga odpowiedniej terapii w ośrodku leczenia uzależnień. Ważne jest zrozumienie problemu, wewnętrzna refleksja, poszukiwanie rozwiązań, a także rozmowa z innymi, którzy doświadczyli podobnych sytuacji.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 3)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->