Kobieca twarz raka

Kobiety z uniesionymi kciukami i różowymi kokardkami na bluzkach
Źródło: 123RF
Przynajmniej co kilka miesięcy odwiedzasz fryzjera. Chodzisz na manicure. Do kosmetyczki. Dlaczego więc tak trudno pamiętać ci o tym, by raz w roku umówić się na wizytę u ginekologa? Przecież tutaj stawka jest dużo wyższa niż zadbany wygląd – to twoje zdrowie, a nawet życie. Dzięki regularnym badaniom wiele kobiecych chorób można wykryć we wczesnym i w pełni wyleczalnym stadium. To dotyczy także raka.

Wiele z nas jest prawdziwymi mistrzyniami w wymyślaniu wymówek, aby odwlec wizytę u lekarza. Sprzyjają temu okoliczności, bo większość nowotworów w początkowym stadium nie tylko nie sprawia bólu, ale też bardzo długo nie daje praktycznie żadnych charakterystycznych objawów. Dotyczy to także raka szyjki macicy, trzonu macicy czy jajników. Zwlekając z wizytą u lekarza same odbieramy sobie przewagę, bo dziś dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik diagnostycznych nawet złośliwy nowotwór można wykryć w bardzo wczesnym stadium, a następnie skutecznie go leczyć.

Na ratunek szyjce macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów ginekologicznych w Polsce. W 2010 roku zapadło na niego 3078 kobiet, a zmarło 1735. Ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy wzrasta po ukończeniu 30. roku życia. U niektórych kobiet te wszystkie informacje wywołują lęk i sprawiają, że z obawy przed diagnozą rezygnują z badań. „To duży błąd, bo wczesne wykrycie choroby daje nam więcej możliwości terapeutycznych. Leczenie raka szyjki macicy niekiedy wiąże się z koniecznością usunięcia narządów rodnych, ale jeśli wykryjemy go stosunkowo wcześnie to istnieją duże szanse na to, że interwencja chirurgiczna nie będzie musiała być aż tak rozległa” – mówi ginekolog-onkolog, dr n. med. Ewa Surynt.

Pierwszym sygnałem, jaki wysyła organizm, są dłuższe i bardziej obfite miesiączki, krwawienia pomiędzy menstruacjami i po stosunku. Z czasem mogą pojawić się także upławy, bóle podbrzusza i w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz nieprzyjemne uczucie przy oddawaniu moczu. Takie symptomy towarzyszą jednak nowotworowi szyjki macicy w jego bardziej zaawansowanym stadium. Ten rodzaj raka może przez kilka, a nawet kilkanaście lat rozwijać się bez żadnych charakterystycznych objawów. Właśnie dlatego lekarze podkreślają znaczenie badań – systematycznie wykonywana cytologia jest podstawą profilaktyki.

Zobacz: Jak tworzy się i rozwija rak szyjki macicy?

Endometrium na cenzurowanym

Od 1980 roku liczba zachorowań na nowotwór trzonu macicy (inaczej endometrium) wzrosła niemal dwukrotnie. 90 procent przypadków dotyczy kobiet po 50. roku życia. „Jego przyczyną jest zbyt wysoki poziom estrogenu, a szczególnie narażone na ten typ nowotworu są panie zmagające się z bezpłodnością i zaburzeniami hormonalnymi, a także otyłością, cukrzycą i nadciśnieniem” - wymienia doktor Ewa Surynt. Rak endometrium rozwija się powoli, a jego objawami w okresie okołomenopauzalnym są najczęściej nieregularne krwawienia pojawiające się pomiędzy kolejnymi miesiączkami, częste plamienia, a także różna długość i obfitość samych miesiączek. Inne symptomy to bóle w dolnej części brzucha i odczuwanie dyskomfortu podczas stosunku bądź tuż po nim. „Jeśli podejrzewamy u pacjentki ten typ nowotworu, przeprowadzamy najpierw badanie histopatologiczne próbki pobranej podczas wyłyżeczkowania macicy. Następnym etapem diagnostyki jest wykonanie przezpochwowego USG, dzięki któremu uzyskujemy wiedzę między innymi o wielkości zmian” – dodaje doktor Ewa Surynt. Na decyzję o dalszych działaniach wpływa stopień zaawansowania choroby, a także wiek pacjentki i jej plany prokreacyjne – może to być leczenie operacyjne, radioterapia lub terapia hormonalna.

Cichy zabójca ukryty w jajnikach

Jednym z najpóźniej wykrywanych dziś nowotworów jest rak jajnika. Cały czas nie ma testów, które pozwoliłyby go zdiagnozować we wczesnym stadium – badanie ginekologiczne i USG pozwalają zauważyć niepokojące zmiany, które jednak trzeba potwierdzić analizą histopatologiczną pobranej próbki. Wykrycie tego nowotworu utrudnia też fakt, że jego objawy łatwo pomylić z dolegliwościami związanymi z układem trawiennym – gdy rak zaczyna się rozwijać, można odczuwać bóle podbrzusza, pełność brzucha, wzdęcia, zaparcia, a także zauważyć zwiększenie obwodu w talii bez istotnego powodu. „Raka jajników leczy się głównie chirurgicznie. Rozległość tego typu operacji zależy od jego stadium” – wyjaśnia doktor Ewa Surynt.

Poznaj: ABC badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy

Bądź czujna na nietypowe objawy

Krwawienie pomiędzy kolejnymi menstruacjami czy już po menopauzie, upławy – te objawy na wiele kobiet działają alarmująco. Jednak już ciągłe zmęczenie, bóle pleców czy zaparcia rzadko wiążemy z ryzykiem wystąpienia nowotworu. Tymczasem tak naprawdę wszystkie nietypowe i długo utrzymujące się dolegliwości, których przyczynę trudno zidentyfikować, to ważny sygnał. Nie wolno go ignorować.

Materiały prasowe

Zobacz: Rak szyjki macicy - badania

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA