string(8) "szukanie" Kobiety, dzięki którym rozwinęła się medycyna

Kobiety, dzięki którym rozwinęła się medycyna

Mimo iż nauka zdaje się reprezentowana wyłącznie przez mężczyzn, to bardzo wiele medycznych innowacji wprowadzonych zostało przez kobiety. Ich udział w nauce jest znacznie mniejszy, ale równie wartościowy.

Spis treści

Kobiety a nauka

Kobiecy wkład w rozwój nauki przez długi czas był ograniczony. Dopiero w XX wieku kobiety mogły bez problemu uczyć się na uniwersytetach, wcześniej przyjmowani do szkół wyższych byli wyłącznie mężczyźni. Jednak kobiecy udział w rozwoju nauki, a zwłaszcza medycyny, istniał od początku cywilizacji.

Odkrycia z zakresu ginekologii

Najwcześniejsze, udokumentowane odkrycia kobiet z dziedziny medycyny, skupiły się na kwestii położnictwa oraz ginekologii. Już w średniowieczu, pod kierownictwem lekarki Trotuli di Ruggiero, młode dziewczęta nazywane „damami z Salerno” uczyły się podstawowych pojęć z zakresu medycyny, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii położnictwa. Przyczyniły się w ten sposób do polepszenia warunków oraz technik przyjmowania porodów.

Trotula di Ruggiero została specjalistką od ginekologii, ale nie tylko to należało do jej obowiązków. Przyczyniła się również do leczenia skomplikowanych jak na tamte czasy chorób skóry, a także padaczki. Dzięki jej pracy oraz zaangażowaniu możliwe również stało się opisanie wielu nieznanych wcześniej chorób kobiecych oraz rozpoznanie metod ich leczenia.

Spadek śmiertelności wśród noworodków

Wiele dobrego dla rozwoju położnictwa i ginekologii przyniosła również żyjąca w XVIII wieku madame Boursier. Była jednym z głównych profesorów zajmujących się kwestią położnictwa. Jej praca przyczyniła się do spadku śmiertelności noworodków. Jako pierwsza stworzyła fantom kobiety oraz noworodka, dzięki którym przyjmowania porodów uczyli się przyszli ginekolodzy oraz położnicy.

Rozwój pielęgniarstwa

Inną dziedziną, która miała ogromne znaczenie dla rozwoju medycyny, było pielęgniarstwo, którego rozwój przypadł na przełom XIX i XX wieku. Za twórczynię tej dziedziny uważa się angielską pielęgniarkę Florence Nightingale. Jej droga ku pielęgniarstwu nie była początkowo łatwa – do tego typu pracy rekrutowano najczęściej kobiety z niższych warstw społecznych.

Wbrew sprzeciwom swojej rodziny zaczęła odwiedzać szpitale i uczyć się nowego zawodu. Wiedza, jaką zdobyła, pozwoliła jej na prowadzenie szkoleń dla przyszłych pielęgniarek. Przyczyniła się również do rozwoju oraz nadania prestiżu miejscu, w którym pracowała.

Pierwsza lekarka z dyplomem

Jednak szlaki w zawodzie przetarła dopiero Elizabeth Blackwell, uzyskując w 1849 roku tytuł doktora medycyny. Była pierwszą kobietą w USA, która mogła rozpocząć praktykę lekarską. Z powodu braku zatrudnienia założyła własny szpital, prowadziła również szkolenia dla pielęgniarek oraz lekarzy. Swoje doświadczenia zawarła w podręczniku medycznym, dzięki któremu kolejne pokolenia kobiet mogły kształcić się w zawodzie lekarza.

Dla porównania, pierwszy dyplom dla Polki w dziedzinie medycyny został wydany w 1877 roku Annie Tomaszewicz-Dobrskiej. Zajmowała się głównie pediatrią oraz chorobami kobiecymi, prowadziła również szkolenia dla kobiet zajmujących się przyjmowaniem porodów. Jej praca oraz uzyskany dyplom pozwoliły innym kobietom na pracę w zawodzie.

Badania nad DNA

Niewątpliwie wiele dobrego w dziedzinie medycyny wniosły badania brytyjskiej biofizyk Rosalind Franklin, która zajmowała się promieniowaniem X oraz przyczyniła się do odkrycia podwójnej helisy DNA. Niestety jej nazwisko nie zostało wzięte pod uwagę podczas przyznawania Nagrody Nobla, choć koledzy naukowcy podkreślili jej znaczący wkład w odkrycie.

Czytaj też: 7 leków, które zmieniły historię ludzkości

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij