Kobiety gorzej radzą sobie po udarze

Naukowcy wykazali, że jakość życia kobiet po niedokrwiennym udarze mózgu jest gorsza niż w przypadku mężczyzn. Rezultaty tych amerykańskich badań zaprezentowane zostały na łamach pisma „Neurology”.
 

Aż 1370 poudarowych pacjentów w wieku 56-77 lat poddano badaniom w Wake Forest Baptist Medical Center w Winston-Salem (USA). Badacze analizowali jakość ich życia po upływie trzech miesięcy od udaru, a następnie po roku, szczególnie zwracając uwagę na takie czynniki jak mobilność, zdolność do wykonywania codziennych czynności, dolegliwości bólowe, lęk czy depresja.

Czy wiesz, że: Udar mózgu u dzieci mogą wywoływać infekcje

Udar a jakość życia

Naukowcy uwzględniali w badaniach zmienne społeczno-demograficzne, stopień nasilenia udaru oraz niepełnosprawności, jaką wywołał. Badania wykazały, że jakość życia kobiet była wyraźnie niższa niż mężczyzn. Największe różnice uwidaczniały się w grupie osób po 75. roku życia.

Czytaj także: Czy życie po udarze bez niepełnosprawności jest możliwe?

Dr Cheryl Bushnell, autorka badań, podkreśla: – Dzięki lepszym metodom leczenia i zapobiegania obecnie więcej ludzi niż 10 lat temu nie umiera po udarze. Z tego względu większy nacisk powinien zostać położony na troskę o jakość życia pacjentów. Podczas naszych badań próbujemy zidentyfikować różnice pomiędzy płciami, które pomogłyby opracować dostosowane programy działania. Kolejnym krokiem będzie zbadanie procesu obniżania sprawności umysłowej u kobiet i mężczyzn po udarze.

Źródło: PAP

Czytaj: Udar mózgu – co to takiego?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA