Nowy sklep

już ON-LINE

Kobiety zabija rak... płuc

Ponad sześć tysięcy Polek zmarło w zeszłym roku na raka płuc. Najwięcej zgonów kobiet w naszym kraju jest spowodowane tą chorobą, podczas gdy przed 2007 rokiem był to rak piersi.

Spis treści

„W latach 60. i 70. rocznie umierało z powodu raka płuca ok. 2 tys. kobiet. Tylko w ostatnim roku ta liczba wyniosła 6,5 tys. kobiet i jest to, niestety, ciągle bardzo szybko rosnące zjawisk. O tym, że nowotworowym zabójcą kobiet nr 1 stał się rak płuca, zdecydowała emancypacja papierosowa w latach 60. 70. i 80. ubiegłego wieku. Wtedy palenie papierosów przez kobiety było bardzo modne, paliła prawie połowa młodych kobiet między 20. a 30. rokiem życia. One w tej chwili weszły w okres dojrzałości, także jeśli chodzi o proces nowotworowy – minęło 20-30 lat, od kiedy są eksponowane na czynniki rakotwórcze zawarte w dymie tytoniowym. Możemy mówić wręcz o epidemii raka płuca wśród kobiet” – podkreśla kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów warszawskiego Centrum Onkologii prof. Witold Zatoński.

Reklama

Palenie a rak płuc

Według eksperta, rak płuc to choroba występująca prawie wyłącznie wśród palaczy tytoniu.Chociaż liczba palaczy się zmieniejsza, tak samo jak liczba wypalanych rocznie papierosów, wciąż jest to realny problem i zagrożenie dla zdrowia wielu ludzi.

Czy wiesz, że: Bierne palenie może grozić nagłą śmiercią

Osoby chcące bezskutecznie rzucić palenie, mogą udać się po poradę do swojego lekarza rodzinnego. Na rynku są dostępne także prepearaty, mające na celu poprawę jakości zycia podczas odstawiania nałogu, takie jak plastry, czy gumy do żucia.

Czytaj też: 5 nowotworów, które najczęściej atakują kobiety

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Czy badasz swoje piersi?

  Tak, wykonuję samobadanie

  Tak, chodzę na mammografię

  Tak, wykonuje samobadanie i chodzę na mammografię

  Tak, chodzę na USG

  Nie, nigdy nie badałam swoich piersi