Kocham. Nie biję

W wielu rodzinach bicie jest wciąż stosowaną i akceptowaną metodą wychowawczą, a większość dorosłych Polaków nie widzi nic złego w wymierzaniu klapsa niegrzecznemu dziecku.

Dzieje się tak pomimo nowelizacji ustawy z 2010 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zakazującej stosowania kar cielesnych. Najnowszą kampanią „Kocham. Nie biję.” chcemy przerwać ponury zwyczaj stosowania kar cielesnych. Proponujemy rodzicom metody wychowawcze bez uciekania się do przemocy. Uważamy również, że każdy kto nie akceptuje kar cielesnych i ich nie stosuje wobec swoich dzieci, jest bezpiecznym rodzicem – zasługuje na atest bezpieczeństwa.

Czytaj także: Przemoc skąd się bierze i jak na nią reagujemy

Test bezpiecznego rodzica

Przechodząc przez test na uruchomionej od czerwca tego roku stronie www.strefabezpiecznegorodzica.pl każdy może sam sobie nadać “Atest Bezpiecznego Rodzica” - akt woli czy też deklarację wychowania dzieci bez użycia przemocy. Test składa się z 12 pytań i na każde z nich możesz wybrać jedną z trzech odpowiedzi. Odpowiadając sam przekonasz się, jak zwykle postępujesz w sytuacjach, gdy dowiadujesz się, że dziecko stosuje przemoc wobec rodzeństwa lub rówieśników oraz jaka jest twoja reakcja, gdy dziecko ma bałagan w swoim pokoju i nie słucha próśb o sprzątnięcie. Test nie jest narzędziem różnicującym rodziców na bezpiecznych i zagrażających właściwemu wychowaniu. Służy raczej wzmocnieniu pozytywnych zachowań, proponuje szereg możliwości, metod wychowawczych bez użycia przemocy. Strona internetowa z biegiem czasu ewoluować będzie w kierunku portalu poświęconego szeroko pojętemu bezpiecznemu wychowywaniu najmłodszych.
Kampanię zdecydowały się wesprzeć znane osoby, m.in. aktorzy Magdalena Różczka i Marcin Perchuć oraz prezenterka TVN Omena Mensah.

Czytaj też: Jak wychowywać dziecko z ADHD?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA