Kodowane opaski dla pacjentów w polskich szpitalach

Starszy niż rok
Od 1 stycznia 2013 roku w polskich szpitalach wprowadzone mają zostać elektroniczne opaski dla pacjentów. Jak tłumaczą pomysłodawcy nowego systemu, zapisane kody osobie nieupoważnionej nic nie powiedzą, zdradzą za to dane pacjenta lekarzowi i personelowi medycznemu.

Opaski, na których znajdzie się kod kreskowy, mają za zadanie ograniczyć ryzyko pomyłek, jakie zdarzają się podczas wykonywania zabiegów czy podawania leków. Zdaniem entuzjastów elektronicznej identyfikacji rozwiązanie to zagwarantuje pacjentom bezpieczeństwo, a lekarzom ułatwi pracę.

Sprawdź: Młodzi lekarze – nowy serial w TVP

Zmiany w szpitalach

Nie milkną jednak głosy, że unowocześnienie szpitali, choć konieczne, niesie ze sobą inne problemy natury technicznej i finansowej. By odczytać kody na opaskach, personel medyczny potrzebuje nie tylko systemu opasek, czytników i drukarek. Konieczne są również umożliwiające wejście do systemu informatycznego przy łóżkach pacjentów specjalistyczne tablety – a tych szpitale nie posiadają. Co gorsza, użytkowanie systemu i oprogramowania to koszt 15-25 tys. rocznie.

Wprowadzenie w polskich szpitalach opasek jest elementem cyfrowej dokumentacji medycznej, którą placówki są zobowiązane wdrożyć do 2014 roku. Wprowadzenie kodowania identyfikacji pacjentów jest obowiązkiem ustawowym. Wywiązanie się w terminie z wprowadzenia nowego systemu jest też w interesie szpitali – niezastosowanie się do projektu rozporządzenia skutkować może wykreśleniem z rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą.

Zobacz: Pionierska metoda leczenia stawów w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA