Kolagen – „eliksir” młodości

Nieustanny pośpiech, stres, niezdrowa dieta i wiek odpowiadają za pogorszenie kondycji naszej skóry: zmęczony wygląd, zmarszczki, cellulit. Na czym polega sekret kolagenu i jak można niwelować efekty coraz mniejszej zdolności jego biosyntezy?
 

Około 70% białka skóry stanowią białka kolagenowe. Choć nieustannie w naszym organizmie zachodzą równoważące się procesy degradacji i biosyntezy kolagenu, to z wiekiem jego degeneracja zaczyna przeważać, a skutki niedoboru są zauważalne już od 25. roku życia. Ekspozycja na słońce, stres, niedostatek snu, mało czasu na relaks oraz dieta uboga w drogocenne proteiny i witaminy oraz nikotyna dodatkowo pogarszają kondycję skóry. W efekcie skóra traci elastyczność i blask, pojawiają się zmarszczki oraz cellulit. Na szczęście sama natura, wspomagana najnowszymi osiągnięciami medycyny estetycznej, powoduje, że nie jesteśmy wobec tych zmian bezradni.

Co to jest kolagen?

Kolagen jest białkiem prostym, zbudowanym tylko z aminokwasów. Jego nazwa pochodzi od greckich słów colla – klej i genno – rodzić, co można przetłumaczyć jako „klejogenny”. Oddaje to jego funkcję jako białka spajającego elementy komórkowe i umożliwiającego powstawanie tkanek i narządów. Dotychczas zidentyfikowano co najmniej 19 typów kolagenu. Występują one w różnych tkankach, w tym w: skórze, kościach, ścięgnach, więzadłach, rogówce, sercu, mózgu czy nerkach. Oznacza to, że suplementując odpowiedni rodzaj bioaktywnych białek kolagenowych, możemy uzyskać pożądane efekty w wybranych częściach naszego organizmu. W skórze występują przede wszystkim białka kolagenowe typu I i II, które są stosowane w zabiegach medycyny estetycznej, a także jako składnik kosmetyków i suplementów diety.

Zobacz: Kolagen z witaminą C na urodę

Razem z innymi białkami, jak keratyna i elastyna, kolagen tworzy strukturalne „rusztowanie” podtrzymujące zewnętrzne warstwy skóry oraz zapewniające jej gładkość, elastyczność i wytrzymałość. Dzięki tym właściwościom jest on niezbędny do zachowania w młodego wyglądu i wygładzania zmarszczek. Dlatego kolagen jest powszechnie stosowany w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej, jako środek przyspieszający regenerację skóry i gojenie ran, a także jako wypełniacz zmarszczek. Z kolei jego nadzwyczajna zdolność wiązania wody wpływa na prawidłowe nawilżenie i jędrność skóry. Główną zaletą kolagenu jest absolutna hipoalergiczność.

Kolagen jest jednym z najbardziej powszechnych białek na ziemi. To sprawia, że może pochodzić z wielu źródeł, w tym niemal z każdego zwierzęcia. Do celów inżynierii tkankowej najpowszechniej wykorzystywany jest kolagen wołowy lub wieprzowy. Popularnym źródłem kolagenu są również ryby i meduzy, jednak do tej pory przeprowadzono mniej badań klinicznych w tym zakresie. Ponadto, rekomendowana dla uzyskania widocznych efektów dzienna dawka tzw. kolagenu morskiego jest większa niż na przykład w przypadku kolagenu wołowego. Do produkcji kosmetyków i suplementów diety stosowany jest przede wszystkim hydrolizat kolagenowy, który powstaje w wyniku obróbki odpowiednich składników pochodzenia zwierzęcego. Choć kolagen jest białkiem pozyskiwanym ze zwierząt, można spotkać się z produktami zawierającymi kolagen roślinny, który jednak nie ma tak kompleksowego działania. Naukowcy podejmują również próby wytwarzania kolagenu w laboratoriach.

Kolagen w pielęgnacji

Kolagen stanowi istotny składnik kremów do pielęgnacji i regeneracji skóry, które działają na skórę jednak tylko powierzchownie. Do skutecznego zwalczania efektów starzenia potrzebna jest stymulacja produkcji białka we wszystkich warstwach skóry, dlatego medycyna estetyczna coraz częściej zwraca się ku nutrikosmetykom, które odbudowują skórę od wewnątrz.

Stosowanie regularnej kuracji kolagenowej „od środka”, czyli spożywanie produktów zawierających to białko, prowadzi do systematycznego metabolizmu kolagenu w skórze właściwej. Taka suplementacja kolagenu umożliwia jego swobodne przenikanie do tkanek, co sprawia, że jest wchłaniany przez organizm w około 90%. Przyswajanie kolagenu przez organizm jest możliwe dzięki jego połączeniu z witaminą C, która nie tylko pobudza procesy życiowe i dodaje energii, ale przede wszystkim gwarantuje trwałość i stabilizację struktur białka kolagenu w skórze oraz w całym organizmie. Dostarczanie witaminy C jest bardzo ważne dla zdrowia i ogólnej kondycji psychofizycznej, ponieważ ciało ludzkie jej nie wytwarza i nie magazynuje.

Zobacz: Witaminy - sprawdź, czego ci brakuje

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA