Kolory uniformów w miejscu pracy – jak ubierają się lekarze i pielęgniarki?

Personel medyczny nie ma narzuconych ograniczeń prawnych odnośnie kolorystyki stroju w miejscu pracy. Oznacza to, że ustalany jest on przez dyrekcję każdej placówki, a pracownicy mogą w tym zakresie nieco poeksperymentować. Zazwyczaj pacjenci poprzez skojarzenia kolorów są w stanie ocenić, czym zajmuje się dany pracownik. Jednakże coraz częściej w placówkach izb medycznych zauważyć można nowy trend modowy.
Kobiety w pracowniczych uniformach

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Jak kolor ubrań wpływa na emocje pacjentów?

Jeszcze nie tak dawno, w szpitalach i placówkach medycznych panował kolor biały. Stroje w śnieżnobiałych odcieniach były podstawą, szczególnie dla pielęgniarek i pomocniczego personelu medycznego, lekarze natomiast ubierani byli w niebieskie uniformy lub te w odcieniach chłodnej zieleni. Takie rozwiązanie sprawiło, że pracownicy wyróżniali się na korytarzach izb medycznych, a pacjenci od razu wiedzieli do kogo zwrócić się o pomoc. Z biegiem czasu jednak odcienie te kojarzono z negatywną szpitalną aurą, przygnębieniem i chorobami, w związku z tym zakres kolorystyki znacznie się powiększył. Z początku wprowadzono pastelowe kolory, które miały nieco załagodzić ostrą biel. Stopniowe urozmaicenie spowodowało, że obecnie personel medyczny ma znacznie większą dowolność w uniformach i wybiera nawet mocno nasycone barwy.

Modne kolory w placówkach medycznych

Kolor czerwony uniformów kojarzy nam się głównie z ratownikami medycznymi, niebieski i zielony z pielęgniarkami, a różowy, liliowy czy granatowy z personelem pomocniczym. Odchodząc od tego klasycznego zestawienia barw, producenci strojów medycznych dostrzegli swoją szansę, oferując coraz to nowsze kroje oraz odważniejsze kolory strojów. Swoimi modnymi kolekcjami motywują pracowników do zmiany odzieży medycznej, aby lepiej prezentować się w pracy i jednocześnie poczuć się swobodniej i bardziej elegancko. Vena Uniformy, która zajmuje się sprzedażą odzieży medycznej i kosmetycznej, przygotowała nową kolekcję, gdzie ulubione fasony klientek zostały wzbogacone o unikalne kolory. Teraz dostępne są również fartuszki w odcieniach modnego fioletu, który idealnie sprawdzi się w gabinetach stomatologicznych, a także w kolorze grafitu, na przykład dla personelu przychodni weterynaryjnych.

Reklama

Skąd potrzeba zmian kolorów strojów medycznych?

Możliwości w kompozycji codziennego stroju medycznego jest całkiem sporo, a lekarze niezależnie w jakich miejscach pracują, odchodzą od pospolitych barw uniformów. Skutkiem urozmaiconych kolorystycznie fartuszków jest przełamanie szpitalnej monotonii oraz wzbudzenie bardziej pozytywnego wizerunku lekarzy i pielęgniarek. W związku z tym, kolor pudrowy, limonkowy czy grafitowy to doskonały sposób na subtelną zmianę wizerunki w miejscu pracy. Naukowcy dostrzegli również zależność między kolorem stroju, a samopoczuciem, ponieważ nasz organizm wiąże z barwami poszczególne emocje.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->