Komary i meszki atakują! Sposoby na krwiopijców

Starszy niż rok
Zwolennicy spędzania czasu na świeżym powietrzu nie lubią tego nieznośnego towarzystwa. Ciepłe, letnie miesiące to idealny to czas dla owadów. Meszki i komary… Latem jest ich całe mnóstwo! Jak sobie z nimi radzić? Oto kilka sposobów.
 

Nieznośni towarzysze

Zazwyczaj wydaje się, że wojna z owadami jest z góry skazana na przegraną. Wszelkie specyfiki, które stosujemy, by zniechęcić do siebie owady, najczęściej nie zdają egzaminu. A im cieplej, tym owadów jest więcej. W ciągu dnia narażeni jesteśmy na ugryzienia meszek, wieczorem po zachodzie słońca odwiedzają nas znani nam doskonale krwiopijcy. Jak sobie z nimi poradzić?

Meszki aktywne w ciągu dnia

Meszki to dość specyficzne owady. Lubią tereny wilgotne i atakują całą chmarą. W krwi zasmakowały zwłaszcza samice, które potrafią dotkliwie pogryźć i wywołać zaczerwienie, obrzęk, a nawet reakcję alergiczną skóry. Najbardziej aktywne są właśnie w ciągu dnia.

Zobacz: Komary w Polsce nosicielami chorób?

Komary atakują wieczorem

Komary są chyba obok much najbardziej znienawidzonymi przez nas owadami. Atakują podstępnie i niemal niezauważenie – ich ugryzienia możemy poczuć dopiero po pewnym czasie. Są na dodatek bardzo uciążliwe. Pojawiają się o zmroku i nie spoczną, póki nie napiją się krwi. Komary są w stanie zlokalizować ofiarę bezbłędnie i przebić się nawet przez gruby materiał. Dlatego warstwa ubrań nie chroni przed ugryzieniami.

Sposoby na komary i meszki

Olejek. Okazuje się, że zarówno meszki, jak i komary nie znoszą zapachu wanilii, lawendy i mięty. Dlatego skutecznym sposobem jest wtarcie w skórę olejku eterycznego. Dopóki skóra wydziela nielubiany przez owady zapach, trzymają się one z daleka. Minusem metody jest to, że olejki nie trzymają się długo na skórze, przez co zabieg ten należy powtarzać.

Witamina B1. Meszki i komary źle reagują również na zapach naszego potu, ale tylko wówczas, gdy regularnie przyjmujemy witaminę B1. Sprawia ona, że pot zmienia swój zapach. Witamina B1 utrzymuje się w organizmie do ponad 30 godzin, zapewniając ochronę przed owadami. Niektórzy lekarze nie potwierdzają jednak skuteczności tej metody.

Substancja DEED. Preparaty dostępne w aptece pomagają w walce z komarami oraz meszkami. Należy jednak obchodzić się z nimi ostrożnie. Preparaty te rozpylamy w znacznej odległości od twarzy, starając się nie wdychać oparów. Na komary działają specyfiki, które zawierają specjalną substancję DEED, odstraszającą owady.

Czytaj też: Ukąszenia, użądlenia – jak sobie z nimi radzić?

Co zrobić po ugryzieniu?

By poradzić sobie z ugryzieniami meszek, wystarczy zażyć wapno, które złagodzi nieprzyjemnie skutki. Można też zastosować gotowe preparaty na ugryzienia dostępne w aptece. Wcześniej jednak przemyj ugryzienie wodą utlenioną. Łagodząco zadziała również okład z lodu.

Gdy dotkliwie pokłuły komary, pomimo ogromnej pokusy nie należy drapać zaczerwienionych miejsc. By złagodzić zaczerwienienie, można zastosować okład z natki pietruszki. Skutecznym sposobem jest też pocieranie ugryzienia cebulą lub octem. Poważniejszą ranę przemyj spirytusem salicylowym. Żele łagodzące dostępne w aptece także pomogą w przypadku pogryzienia przez komary.

Czytaj też: Bezzzzzzwzględne komary

Oceń artykuł

(liczba ocen 19)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA