Pewnie wiesz, że naturalne powietrze, nie składa się wyłącznie z tlenu. Wręcz przeciwnie. Ma go na tyle mało, że warto nieco poprawić jakość wdychanego powietrza. Standardowy podział składników powietrza to mnie więcej:
-
78% – azotu
-
20% – tlenu
-
2% – innych gazów (w tym m.in. dwutlenek węgla, argon, neon).
To oznacza, że dla osób z pojawiającymi się dusznościami, kłopotliwą astmą lub przewlekłymi chorobami płuc, należy dostarczyć powietrza lepszego jakościowo i skoncentrowanego. I to zadanie ma właśnie spełnić koncentrator powietrza, który staje się coraz bardziej popularny.
Reklama
Z jakich elementów składa się przenośny koncentrator i jak działa?
To urządzenie, które zwykle wyposażone jest w dwa cylindry, wypełnione zeolitem. Koncentrator najpierw pobiera powietrze, a następnie je filtruje. Przy czym to właśnie zeolit ma zdolności do absorbowania azotu.
Dzięki temu pacjent otrzymuje powietrze najwyższej jakości i odpowiednio nawilżone, a podaje je za pomocą maski lub wąsów tlenowych bezpośrednio do nozdrzy.
Większość pacjentów, którym zaleca się ten rodzaj tlenoterapii decyduje się na zakup urządzeń przenośnych – mobilnych i wygodnych w użytkowaniu. Ich waga jest zdecydowanie mniejsza, a użytkowanie nie sprawia żadnych kłopotów. Urządzenia przenośne można zabierać ze sobą w dowolne miejsca w domu, a także stosować poza nim. Zarówno łatwa obsługa, jak i nieczęsta konieczność konserwacji i serwisu wpływają na korzyść tego sprzętu.
Co ważne w koncentratorach przenośnych tlen jest podawany pacjentowi w trybie pulsacyjnym, co oznacza, że tylko wówczas go otrzymuje, gdy następuje moment wdechu. Ten tryb nie działa tylko w ciągu dnia, ale również i w nocy.
Tlenoterapia domowa POChP i inne rodzaje zastosowania
Z działania koncentratora przenośnego z powodzeniem korzystają chorzy na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Urządzenia pomagają niwelować u nich skutki niedoboru tlenowego, a efekty domowej terapii pomagają uzyskać dokładnie tan sam poziom leczenia jak hospitalizacja w szpitalu.
Pacjenci, którzy korzystają z tlenoterapii w domu cieszą się dużo lepszym samopoczuciem i mogą w miarę możliwości normalnie funkcjonować.
Wskazaniem do leczenia tlenoterapią są także inne schorzenia, jak chociażby:
-
Choroby układu oddechowego,
-
Choroby układu krążenia,
-
Choroby onkologiczne,
-
Problemy ze stresem, bezsennością, bóle migrenowe, alergie i wiele innych.
Z koncentratora można korzystać dowolnie, ale najlepiej zgodnie z zaleceniami lekarza. Osoby z poważnymi schorzeniami będą od niego uzależnione nawet przez kilkanaście godzin w ciągu doby. To dlatego warto wybrać urządzenie, które nie tylko zapewni wysoki komfort użytkowania, ale również niskie zużycie energii.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zarówno o tlenoterapii, jak i o koncentratorach powietrza to zajrzyj na: OzonMED
Pamiętaj, że współczesne metody tlenoterapii, ale przede wszystkim wysoka funkcjonalność urządzeń stosowanych do tych zabiegów, to gwarancja Twojej lepszej wydolności oddechowej, ale również wysoki poziom zadowolenia z życia. Sprawdź, jaki koncentrator przenośny byłby odpowiedni dla Ciebie.