Koniec nawrotów raka? Nowa technologia

Starszy niż rok
Amerykańscy naukowcy opracowali technologię pozwalającą na dokładnie odróżnienie komórek rakowych od zdrowych. Skorzystać z niego będą mogli chirurdzy w trakcie operacji. Zmniejszy on prawdopodobieństwo nawrotów i pozwoli pacjentom uniknąć wielu cierpień.

Jak działa wynalazek naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis? Do guza wprowadzany będzie fluorescencyjny marker, który dołącza tylko do nowotworowych komórek, omijając zdrowe. Dzięki odpowiedniemu naświetleniu i okularom lekarze w trakcie operacji bez trudu wyłapią wszystkie zmutowane komórki. Dotychczas, nawet przy zastosowaniu powiększenia obrazu, było to bardzo trudne.

Sprawdź: Czy każdy nowotwór powoduje ból?

Komórki rakowe

Odkrycie to jest szczególnie ważne, ponieważ nawet pojedyncze pozostawione komórki rakowe działają jak bomba zeragowa i wielokrotnie zwiększają prawdopodobieństwo nawrotu nowotworu. Tymczasem pewność co do ich braku pozwoli zrezygnować z wykonywania operacji kontrolnych, które obecnie służą ustaleniu, czy na pewno pozostały wyłącznie zdrowe tkanki. Nawet w USA 20-25% chorych na raka piersi musi takie operacje wykonywać. Nowe rozwiązanie pozwoli ponadto oszczędzić zdrowe tkanki sąsiadujące z nowotworowymi, które dotychczas również były dla bezpieczeństwa usuwane.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Niedawno przeprowadzono już pierwszą operację z wykorzystaniem nowej technologii. Wykonująca ją specjalistka, dr Julie Margenthaler, zastrzega, że projekt wymaga dalszych badań, choć z pewnością może oszczędzić chorym wiele cierpienia, nie mówiąc już o czasie i pieniądzach. Zespół pod kierownictwem prof. Samuela Achilefu chwali się, że technologia, która nie ma jeszcze swojej nazwy, pozwoliła już wykryć guzy wielkości zaledwie 1 mm średnicy.

Czytaj też: Polacy wytypowali gen, który może mieć wpływ na leczenie raka piersi

Czytaj też: DNA pokaże kto zachoruje na raka

Czytaj też: 5 nowotworów, które najczęściej atakują kobiety

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA