Koniec silikonowych piersi?

Implanty silikonowe mogą pękać i powodować raka. Czy trzeba je natychmiast usuwać?
 

Implanty silikonowe mogą pękać i powodować raka. Ta informacje obiegła cały świat, a strach sparaliżował wiele kobiet. Czy trzeba je natychmiast usuwać?

Informację o pewnym rodzaju silikonowych implantów, które mogą wywoływać raka, podały do wiadomości publicznej francuskie władze. Jednocześnie poinformowano, iż rozważa się decyzję o refundacji operacji usuwającej te silikonowe wkładki. Problem ten może dotyczyć ponad 30 tys. kobiet we Francji.

Zobacz więcej: Zabiegi powiększające piersi - augmentacja, mammoplastyka

Za mało dowodów

Tymczasem brytyjska Agencja Regulacyjna Leków i Produktów Medycznych (MHRA) poinformowała, że nie ma jeszcze wystarczających dowodów, by zabierać się za usuwanie implantów.

Doktor i dyrektor medyczna MHRA Susanne Ludgate powiedziała, że przyjrzała się dokładnie toksyczności silikonowych wypełniaczy. Poinformowała, że zaczęła szukać jakiegokolwiek związku przyczynowo skutkowego między implantami a rakiem i do tej pory go nie znalazła. Sprawdziła także kwestie bezpieczeństwa dla karmiących piersią matek z wkładkami silikonowymi.

"Chcemy poinformować wszystkie kobiety w kraju, że nie ma powodu do paniki. Jeśli chodzi o raka, musimy przeprowadzić więcej badań. Zapewniam, że wciąż szukamy" - powiedziała Ludgate.

Wyrok na silikonie

Francuskie władze swoim działaniem wydały jednak wyrok na silikon. Mowa o implantach "Poly Prosthese Implant" (PIP). Powiązano je z anaplastycznym chłoniakiem z dużych komórek (AICI). To rzadka forma raka, która wpływa na podział komórek układu odpornościowego.

Pechowe implanty wyprodukowała francuska firma, którą teraz zamknięto. Sprzedała aż 300 tys. swoich produktów na całym świecie. W informacji władz francuskich pojawiła się informacja o udokumentowanych 8 przypadkach raka.

Wszystko zaczęło się w 2010 roku, kiedy to odkryto, że w PIP zmieniono rodzaj wypełniacza na niezarejestrowany żel.

medicalnewstoday.com

Czytaj: Usunięcie implantów zafunduje państwo

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA