Konsultacje z dietetykiem. Kiedy mogą Ci się najbardziej przydać?

Starszy niż rok
Są takie sytuacje, kiedy z naszymi dolegliwościami możemy poradzić sobie sami. Są też takie, kiedy szukamy porad w Internecie czy wśród znajomych. Kiedy indziej wybieramy się do lekarza.
 

Wizyty u dietetyka w Polsce nie są jeszcze normą, istnieją jednak sytuacje, w których powinniśmy zaufać właśnie temu specjaliście, gdyż wszelkie inne konsultacje i poszukiwania informacji na własną rękę mogą nam jedynie przynieść więcej szkody niż pożytku. Zobacz też: 5 porad dietetycznych, które mogą Ci zaszkodzić

Kiedy NA PEWNO powinieneś skontaktować się z dietetykiem?

1. Wykryto u Ciebie alergię bądź nadwrażliwość pokarmową

Wielu lekarzy nie będzie w stanie dostarczyć Ci odpowiedniej informacji żywieniowej na temat tego, jak, nie rezygnując z życia na pełnych obrotach, wprowadzić zmiany. Życie z cukrzycą, nadwrażliwością na gluten, celiakią, nietolerancją laktozy nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemności czy spotkań ze znajomymi. Dietetyk pokaże Ci jak wdrożyć nowy sposób odżywiania do Twoich codziennych przyzwyczajeń.

2. Masz spore wahania masy ciała.

Jeśli Twoja masa ciała bez przestanku raz wzrasta, a za chwilę spada i masz problemy z jej ustabilizowaniem, dobrym pomysłem będzie wizyta u dietetyka. Liczne diety czy epizody odchudzania często prowadzą do rozregulowania organizmu i powodują problemy z kontrolowaniem masy ciała. Dobry dietetyk pomoże Ci znaleźć idealną dla Twojego ciała masę i pokaże jak ją utrzymać.

Sprawdź: Żywność dobra dla skóry. Co poleca dietetyk?

3. Cierpisz na zaburzenia odżywiania

Anoreksja, bulimia,52.html">bulimia czy jedzenie kompulsywne to poważne choroby, które powinny być leczone dwutorowo: psychologicznie i dietetycznie. Wyleczenie nie będzie pełne, jeśli nie połączy się obu tych terapii. Dietetyk powinien mieć pod kontrolą osobę z zaburzeniami odżywiania, ponieważ wycieńczony chorobą, rozregulowany organizm ma specjalne wymagania odżywcze, których bez odpowiedniej konsultacji możemy nie być w stanie pokryć.

4. Cierpisz na choroby wymagające zmian diety (np. cukrzyca, problemy z układem krążenia, nadciśnienie, choroba nerek, choroby układu pokarmowego, itd.)

Dietetyk opracuje dla Ciebie specjalny plan odżywiania, zgodny z Twoim trybem życia i preferencjami żywieniowymi. Rozwieje wątpliwości na temat tego, co Ci wolno, a czego nie i zadba, żeby dostarczyć tego, czego potrzebuje Twoje ciało, nie obciążając jednocześnie kiepsko funkcjonującego organu czy układu. Szukając na własną rękę, prawdopodobnie otrzymasz mnóstwo sprzecznych czy mitycznych informacji. W ten sposób łatwo zgubić się w tym, co Ci służy, a co nie.

5. Ćwiczysz, ale nie widzisz rezultatów, bądź też jesteś sportowcem i chcesz ulepszyć swoje wyniki sportowe

Wiele osób ćwiczy każdego dnia, ale nie wie, jak prawidłowo odżywiać swoje ciało. W konsekwencji często nie osiąga swoich rezultatów i zniechęca się. Jeśli sporo ćwiczysz, musisz wiedzieć, jak zadbać o potrzeby żywieniowe swojego organizmu, zregenerować mięśnie, dostarczyć potrzebnej energii. Informacje z popularnych forów często bywają nieprawdziwe, więc podążanie za nimi w rezultacie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

6. Jesteś po operacji zmniejszenia żołądka, bądź myślisz o tym zabiegu

Twój żołądek może pomieścić teraz tylko niewielką ilość pokarmu. To wyzwanie, żeby dostarczyć mu właściwej ilości składników odżywczych w małej objętości produktów. Wykwalifikowany dietetyk powinien nauczyć Cię nowego sposobu odżywiania.

  • Dodatkowo, z dietetykiem warto skonsultować się w sytuacji gdy:
  • przechodzisz menopauzę i masz problemy z nadmiernym przybieraniem na wadze;
  • jesteś w ciąży bądź karmisz i chcesz lepiej zadbać o zdrowie swoje i swojego maleństwa;
  • chcesz zdrowo i trwale schudnąć, bądź też masz problemy z przybraniem na wadze (taka sytuacja może być równie niebezpieczna co nadwaga);
  • opiekujesz się starszą osobą lub osobą w chorobie nowotworowej;
  • jesteś wiecznie zmęczony i masz problemy z koncentracją bez konkretnej przyczyny.

Nie bójmy się zatem wizyt u dietetyka. To specjalista, który może pomóc nam znacząco ulepszyć jakość naszego życia.

 

Magdalena Olańska - dietetyk, diet coach, kognitywistka. Może pochwalić się szerokim i różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Uczestniczyła w międzynarodowych projektach, m.in. na Uniwersytecie w Walencji, gdzie wraz z grupą naukowców z różnych krajów prowadziła badania dotyczące żywności funkcjonalnej. Uczestniczka konferencji, propagatorka zdrowego odżywiania. Brała udział w programach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Dietetyki (m.in. "Mądre żywienie, zdrowe pokolenie", czy "1000 wizyt dla serca"). Obecnie zawodowo zajmuje się pomocą osobom z problemami żywieniowymi.

 

Czytaj też: Jak komponować dietę dla starszej osoby?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakiej postaci najchętniej przyjmujesz suplementy diety?

  Tabletek/kapsułek

  Proszku (do rozpuszczenia)

  Kropli

  Syropu

  Aerozolu

  Nie przyjmuję

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA