Koronawirus w Egipcie
Koronawirus w Egipcie wykryto już 14 lutego, a więc na 6 dni przed zdiagnozowaniem pierwszego przypadku we Włoszech. W odróżnieniu jednak od Italii, wydarzenia nad Nilem przybrały w kolejnych tygodniach znacznie wolniejszy obrót – rozwój epidemii wpisał się w model afrykański, zaskakująco łagodny. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na całym kontynencie afrykańskim stwierdzono do 8 sierpnia 95 tys. przypadków SARS CoV-2 (w tym 4950 śmiertelnych).
Stanowi to zaledwie 0,5 procenta wszystkich zakażeń koronawirusem na świecie. Wirus obecny jest zwłaszcza w tych krajach, które mają intensywne kontakty gospodarcze i turystyczne ze światem – koronawirus w Afryce wykrywany jest przede wszystkim w takich państwach, jak:
- Republika Południowej Afryki,
- Algieria,
- Egipt,
- Maroko.
Koronawirus – Egipt w statystykach
Jeśli chodzi o statystyki koronawirusa, Egipt zajmuje drugie miejsce na kontynencie afrykańskim i 27. na świecie (najwięcej zachorowań jest w USA, Polska jest na 46. miejscu). Jak informują lokalne media, powołując się na Ministerstwo Zdrowia Egiptu, na początku sierpnia liczba zachorowań wyniosła niespełna 95000:
#AMAY| Egypt reports 123 new COVID-19 infections, bringing total to 94,875https://t.co/Izjrf8TcmR
— Egypt Independent (@EgyIndependent) August 6, 2020
Źródło: Oficjalny profil Ministerstwa Zdrowia Egiptu
Serwis worldometers.info podaje, że do 7 sierpnia w Egipcie zanotowano:
- 95006 przypadków zakażenia SARS CoV-2,
- 4951 zgonów z powodu COVID-19, czyli choroby wywoływanej przez koronawirusa,
- 48898 osób uznanych za wyleczone.
Tak zwana krzywa zachorowań w Egipcie cechuje się też niewielką regularnością wzrostów – dni gorsze przeplatają się z lepszymi.
Przykładowo, 25 marca stwierdzono 54 przypadki, a 26 marca – 39. 3 kwietnia było 120 nowych zachorowań, a dzień później – 85. Natomiast sumarycznie, w kolejnych tygodniach, liczba wykrytych zakażeń rosła w następujący sposób:
- 16 lutego - 1,
- 23 lutego - 1,
- 1 marca - 2,
- 8 marca - 55,
- 15 marca - 126,
- 22 marca - 327,
- 29 marca - 609,
- 5 kwietnia – 1173,
- 10 maja - 9400,
- 15 czerwca - 46 289,
- 18 lipca - 87 172,
- 7 sierpnia - 95 006.
Koronawirus w Egipcie: czy jest Hurgardzie i Marsa Alam?
Egipt dla reszty świata to przede wszystkim turystyka. Turystą był „pacjent zero” zdiagnozowany 14 lutego, a także mężczyzna uznany z pierwszą ofiarę SARS CoV-2 w Egipcie, który zmarł 8 marca w szpitalu w Hurgardzie. Polacy od lat masowo wyjeżdżają na wakacje to tamtejszych kurortów, takich jak Hurgarda, a także Marsa Alam czy Szarm el-Szejk. Obecnie jednak praktycznie jest to niemożliwe.
W związku z rozwojem epidemii koronawirusa na świecie, w sierpniu 2020 na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych można znaleźć ostrzeżenie dla osób planujących wyjazd do Egiptu. Można w nim przeczytać, że:
- odradza się podróże:
- na Półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk);
- na Pustynię Zachodnią, w tym do rejonu oaz, a także na obszary znajdujące się przy granicy z Libią oraz przy granicy z Sudanem;
- do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem).
- na Półwysep Synaj (z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk);
- odradza się podróże, które nie są absolutnie niezbędne:
- do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkiem głównych dróg łączących Kair bezpośrednio z miejscowościami: Ismailia, Port Said i Suez, oraz ośrodkami turystycznymi położonymi nad Morzem Czerwonym: Ain Sokhna, El-Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam);
- do Delty Nilu i na wybrzeże Morza Śródziemnego (z wyjątkiem Port Saidu i Aleksandrii; uwaga: podróż z Kairu do Aleksandrii inną drogą niż autostrada Alexandria Desert Road nie jest rekomendowana);
- do Doliny Nilu pomiędzy Kairem i Luksorem (z wyjątkiem miasta Luksor) oraz pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel); uwaga: podróże do Luksoru, Asuanu i Abu Simbel powinny odbywać się drogą lotniczą;
- do strefy pustynnej na wschód od Doliny Nilu (z wyjątkiem głównych dróg łączących Kair bezpośrednio z miejscowościami: Ismailia, Port Said i Suez, oraz ośrodkami turystycznymi położonymi nad Morzem Czerwonym: Ain Sokhna, El-Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam);
Co robi Egipt, żeby zatrzymać koronawirusa?
Jeśli chodzi o Egipt, koronawirus został uznany za zagrożenie, które może napłynąć ze świata zewnętrznego, a następnie rozlać się w niekontrolowany sposób drogą zakażeń poziomych. Dlatego rząd w Kairze podjął daleko idące środki zmierzające do izolacji kraju, a dodatkowo odseparowania obywateli od siebie nawzajem.
Jak informuje polski MSZ, w obawie przed rozprzestrzenianiem się zarazy, a w szczególności przed jej importem z Europy, Ameryki i Azji, w Egipcie początkowo wprowadzono:
- stan wyjątkowy z częściową godziną policyjną, jednak w związku z obecną sytuacją epidemiczną, rząd egipski ogłosił zniesienie jej od 27 czerwca,
- zawieszenie ruchu lotniczego przynajmniej do 15 kwietnia 2020 r. - od 1 lipca lotniska są otwarte, a ruch lotniczy został wznowiony
- zamknięcie do odwołania przejścia granicznego między Egiptem a Izraelem w Tabie;
- utrzymany pozostaje obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych i środkach transportu.
Wakacje w Egipcie w czasie koronawirusa - jakie wymogi?
Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podróżni wybierający się do Egiptu będą proszeni o wypełnienie kwestionariusza zawierającego następujące informacje:
- podróże osoby w ciągu ostatnich 14 dni przed wizytą w Egipcie;
- potwierdzenie, że w ciągu 14 dni przed podróżą podróżny nie miał żadnych objawów związanych z COVID-19;
- potwierdzenie, że podróżny nie miał kontaktu z pacjentami z COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni przed podróżą;
- oświadczenie, że podróżny powiadomi kierownictwo hotelu lub lekarza, jeśli wykaże jakiekolwiek objawy związanych z COVID-19 podczas pobytu w Egipcie.
Podróżni mają obowiązek, by przekazać ww. kwestionariusza na lotnisku po przylocie do Egiptu. Tylko ci, którzy podróżują z krajów wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jako państwa z wysokim poziomem zakażenia COVID-19 są zobowiązani do przedłożenia przy wjeździe do Egiptu aktualnego wyniku testu PCR (wykonanego w kraju pochodzenia w ciągu maksymalnie 48 godzin przed datą podróży).
Na lotnisku przyjezdni mogą zostać poddani pomiarowi temperatury. Ponadto władze lotniskowe mogą wymagać od podróżnych okazania odpowiedniego ubezpieczenia medycznego.
Turystyka a koronawirus w Egipcie
W związku z epidemią koronawirusa na świecie i w samym Egipcie, biura podróży nie oferują w najbliższym czasie żadnych wyjazdów w ten rejon. Pierwsze wyloty do Marsa Alam, Hurgardy i Szarm el-Szejk sprzedawane są na koniec maja i czerwiec, a później w większości dopiero w grudniu.
W tej chwili nikt nie potrafi jednak powiedzieć, czy jeszcze latem sytuacja epidemiologiczna zostanie opanowana na tyle, by udało się przywrócić ruch turystyczny.