Dla Ciebie, na zdrowie!

Koronawirus w Izraelu - ilu zakażonych? Statystyki epidemii

Koronawirus w Izraelu początkowo rozprzestrzeniał się stosunkowo wolno, choć w kwietniu i maju doszło do znacznego wzrostu zachorowań. Tykającą bombą i wielką niewiadomą było zamieszkałe przez ortodoksyjnych Żydów miasto Bene Berak. Choć nie jest to potwierdzone, podejrzewa się koronawirusa mogło mieć nawet 38 proc. tej zamkniętej społeczności, a więc kilkadziesiąt tysięcy osób.
Koronawirus
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Koronawirus w Izraelu

Według urzędowych danych koronawirus w Izraelu rozwijał się wolniej niż w wielu innych wysokorozwiniętych państwach. Przebieg epidemii charakteryzuje się też relatywnie niską śmiertelnością, na poziomie zaledwie 0,9 procent. To 13 razy mniej, niż we Włoszech. Specjaliści podkreślają, że Izrael stosunkowo szybko wdrożył radykalne kroki mające odseparować od siebie mieszkańców i spowolnić tym samym postępy epidemiitakie jak zakaz przemieszczania się na odległość dalszą, niż 100 metrów od domu.

Co kilka dni pojawiają się też doniesienia o tysiącach testów na koronawirusa pozyskanych i sprowadzonych przez izraelski wywiad Mosad, czy wdrożeniu metod do walki z terroryzmem w celu precyzyjnego namierzania ognisk choroby.

Jednak informacje napływające z Izraela pokazują, że epidemia koronawirusa także i w tym się rozwinie. Co więcej, możliwe jest, że Izrael w krótkim czasie stanie się kolejnym ze światowych centrów pandemii, jeśli potwierdzą się wciąż nieoficjalne podejrzenia, że do zakażeń na gigantyczną skalę doszło w mieście Bene Berak.

Reklama

Ilu zakażonych jest w Izraelu?

Ilu zakażonych koronawirusem jest w Izraelu? Ile zgonów odnotowano? Opierając się na oficjalnych statystykach, serwis worldometers.info podaje, że na dzień 20 sierpnia liczba pacjentów, u których zdiagnozowano wirus SARS CoV-2, wyniosła 98 550 osób. Jeśli natomiast chodzi o przypadki śmiertelne w Izraelu, koronawirus zabił 789 osób. Dla porównania – w Polsce tego samego dnia były 1925 ofiar śmiertelnych przy przeszło 59 tys. zachorowań.

Za osoby wyleczone uznano 73 848 pacjentów. Dzięki temu Izrael ma wyjątkowo korzystny bilans, jeśli chodzi o tak zwane przypadki zamknięte. W tej puli, wyleczenia stanowią bowiem 75 proc., zaś zgony tylko 0.8 proc.

Reklama

Jak postępował koronawirus. Izrael a inne kraje

Jeśli spojrzymy na to, jak przebiegał postęp epidemii koronawirusa, Izrael ma względnie płaską tzw. krzywą zachorowań. Pierwszy przypadek odnotowano 21 lutego, a więc dzień po tym, jak stało się to we Włoszech. Pamiętając, że punkt wyjściowy był praktycznie taki sam, można porównać, co w obu krajach stało się w następnych tygodniach:

 

Zachorowania w Izraelu

Zachorowania we Włoszech

Zgony w Izraelu

Zgony we Włoszech

1 marca

10

1 701

0

41

1 kwietnia

6092

110559

26

13195

1 maja

16101

207415

225

28304

1 czerwca

17169

233200

285

33568

1 lipca

26257

240781

322

34942

1 sierpnia

72218

247832

526

35300

Należy oczywiście uwzględnić to, że Izrael jest państwem o mniejszej ilości ludności (8,8 mln mieszkańców w porównaniu z przeszło 60 mln Włochów).

Reklama

Koronawirus w Izraelu - statystyki Bene Berak

Na początku kwietnia pojawiły się niepokojące informacje o pojawieniu się dużego, skoncentrowanego ogniska, o którym już dziś mówi się w kategoriach izraelskiego Wuhan. To Bene Berak, 200-tysięczne miasto sąsiadujące ze stołecznym Tel Awiwem, zamieszkałe w dużej mierze przez społeczność tradycyjnych, ortodoksyjnych Żydów, którzy mimo zakazów kultywują zbiorowe praktyki modlitewne i nie stosują środków ochronnych.

Bene Berak cechuje się też wyjątkową gęstością zaludnienia, nawet jak na warunki izraelskie. To wszystko powoduje obawy, że koronawirus w Izraelu w rzeczywistości może zbierać znacznie bardziej obfite żniwo. Jak bardzo? Agencja Reutera podaje, że według specjalistów, zakażonych może być nawet 38 procent mieszkańców miasta, a więc kilkadziesiąt tysięcy osób. Póki co, rząd Izraela odizolował Bene Berak przez kordon policyjny.

Izraelska policja zamknęła dostęp do miasta Bene Berak niedaleko Tel-Awiwu. Na drogach i chodnikach pojawiły się metalowe barierki. Zachowania restrykcji pilnuje wojsko i policja.

Więcej informacji w @tvn24:https://t.co/HiestxPuFQ

— tvn24 (@tvn24) April 3, 2020

Źródło: Oficjalny profil TVN24

Reklama

Jak Izrael radzi sobie z koronawirusem?

Izrael jako jedno z pierwszych państw postawił na daleko idącą izolację, pierwotnie jedynie zalecaną, szybko jednak odgórnie nakazaną. Izraelczycy praktycznie nie mogą opuszczać swoich domów, a jeśli to robią, to wyłącznie na bliskich dystansach. Dużą wagę przykłada się do zabezpieczeń, takich jak maseczkirękawiczki i środki do dezynfekcji.

Na stronie internetowej izraelskiego ministerstwa zdrowia zapoznać się można z bardzo dokładną mapą koronawirusa, na którą naniesiono terytorialne lokalizacje wszystkich stwierdzonych przypadków, a także dane dotyczące domowych izolacji. W łatwy sposób pozwala to określić miejsca szczególnego zagrożenia, których w miarę możliwości dobrze jest unikać.

Podobne rozwiązania wdrożyły między innymi Chiny, które już w połowie marca ogłosiły, że na swoim terytorium zdołały pandemię koronawirusa zatrzymać.

Czytaj również

Bibliografia

  • Coronavirus Cases in Israel, https://govextra.gov.il/ministry-of-health/corona/corona-virus-en/
  • https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/
  • Israel seals off ultra-Orthodox town hit hard by coronavirus, https://www.reuters.com
Piotr  Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Jak być bardziej męskim? 7 sprawdzonych porad
HIV w Afryce - dlaczego wirus dalej wyniszcza Czarny Ląd?
Dzieci i młodzież z Afryki
Podobne artykuły
medme sklep
Poznaj medmesklep.pl - w zdrowych produktach, zdrowy duch
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Muszka owocówka z bliska
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!