Reklama
Koronawirus w Krakowie
Koronawirus w Krakowie pozbawił życia łącznie już 19 osób (stan na dzień 12 sierpnia 2020 r). Kolejną ofiarą jest krakowski „pacjent zero”. 64-letni mężczyzna, będący pierwszym mieszkańcem województwa małopolskiego, u którego zdiagnozowano zakażenie koronawirusem, zmarł w nocy z 4 na 5 kwietnia. Pacjent przebywał w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie od 9 marca, gdzie trafił po powrocie z północnych Włoch.
Początkowo Ministerstwo Zdrowia informowało, że jego stan jest stabilny. Jednak kilkanaście dni później niezbędne było wprowadzenie go w śpiączkę farmakologiczną i podłączenie do respiratora. Po blisko miesiącu, mężczyzna przegrał walkę z SARS CoV-2.
Oprócz liczby ofiar śmiertelnych, systematycznie rośnie też ilość diagnozowanych zachorowań. Łącznie koronawirus w Krakowie został już potwierdzony u 808 osób. Kolejne przypadki odnotowywane są praktycznie codziennie, tak było też 12 sierpnia. Wśród ponad 700 zakażeń u osób w całej Polsce, odnotowano 173 zachorowania w Małopolsce, o których poinformowało Ministerstwo Zdrowia, 32 to mieszkańcy samego Krakowa.
Mamy 715 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: małopolskiego (173), śląskiego (145), mazowieckiego (76), pomorskiego (75), łódzkiego (43), lubelskiego (39), wielkopolskiego (39), warmińsko-mazurskiego (33), dolnośląskiego (31),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 12, 2020
Źródło: Oficjalny profil Ministerstwa Zdrowia na Twitterze
Reklama
Koronawirus w Małopolsce
Chorują też mieszkańcy innych miejscowości regionu. Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, do dnia 12 sierpnia koronawirus w Małopolsce wywołał ogółem 4937 potwierdzonych zakażeń (wliczając w to przypadki z Krakowa). Jeżeli chodzi o pozostałe dane statystyczne, należy odnotować, że:
- 83 osoby zakażone zmarły (stan na 12 sierpnia 2020 r.);
- Liczba osób hospitalizowanych z powodu SARS CoV-2 w Małopolsce wynosiła 12 kwietnia 248;
- Liczba osób objętych kwarantanną z powodu koronawirusa w Małopolsce wynosi 11 972;
Reklama
Gdzie jest koronawirus w województwie małopolskim?
Z danych zebranych przez krakowski Sanepid, wynika, że koronawirus w województwie małopolskim, oprócz samego Krakowa, w największym stopniu zagraża obecnie mieszkańcom powiatów nowosądeckiego, bocheńskiego i limanowskiego. Szczegółowe dane na dzień 12 sierpnia, z rozbiciem na powiaty, wyglądają następująco:
- m. Kraków: 808;
- wielicki: 197;
- brzeski: 91;
- bocheński: 386;
- krakowski: 151;
- limanowski: 301;
- myślenicki: 219;
- m. Nowy Sącz: 291;
- dąbrowski: 31;
- wadowicki: 183;
- nowosądecki: 918;
- tarnowski: 192;
- m. Tarnów: 51;
- gorlicki: 86;
- oświęcimski: 277;
- olkuski: 28;
- proszowicki: 21;
- nowotarski: 215;
- chrzanowski: 55;
- suski: 237;
- tatrzański: 178;
Reklama
Koronawirus – Kraków i Małopolska na tle kraju
Pierwotnie liczba zakażeń w województwie małopolskim nie była duża w porównaniu z innymi regionami Polski. Obecnie jednak, jeśli chodzi o koronawirus, Kraków i Małopolska lokują się na czołowych pozycjach bilansów epidemii, które wyglądają następująco:
- Liczba zachorowań:
- woj. mazowieckie – 7 373;
- woj. śląskie – 18 216;
- woj. Dolnośląskie – 3 559;
- woj. małopolskie – 4 937;
- woj. łódzkie - 218.
Reklama
Jak Kraków radzi sobie z koronawirusem?
Jak przed epidemią broni się Kraków? Koronawirus przede wszystkim jest izolowany. Oprócz jednak realizacji standardowych zaleceń wynikających z rządowych rekomendacji i zakazów (apel o pozostanie w domach, obowiązujący reżim sanitarny), Kraków organizuje też tzw. izolatoria. Są to specjalne miejsca, w których w odosobnieniu przebywać będą osoby mające lub mogące mieć styczność z koronawirusem.
Jak podaje Małopolski Urząd Wojewódzki, pierwsze z nich powstaje w hotelu Wyspiański, a zarządzane będzie przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Natomiast w hotelu Royal pod Wawelem znajdować się będzie „dom medyka”, czyli jedyny w swoim rodzaju pensjonat dla kadry Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – lekarzy i pielęgniarek walczących na pierwszej linii frontu z epidemią SARS CoV-2 i wymagających z tego względu odseparowania od reszty społeczności miasta.
Czytaj też: