NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Koronawirus w Niemczech: gdzie występuje? Landy, statystyki

Koronawirus Niemcy dotyka w sposób wyróżniający się na tle całego świata: mimo ogromnej ilości zachorowań, wciąż jest tam relatywnie niewiele zgonów. Zobacz, jak rozwija się tam pandemia w jakich landach koronawirus w Niemczech jest najgroźniejszy.
Koronawirus
Źródło: 123RF
Spis treści

Koronawirus w Niemczech

Koronawirus w Niemczech pojawił się bardzo wcześnie. Już 27 stycznia 2020 r. Bawarskie Ministerstwo Zdrowia (Bayerisches Staatsministerium für Gesundheit und Pflege) poinformowało o wykryciu patogenu u mężczyzny z powiatu Starnberg, niedaleko Monachium. Stało się to na blisko 4 tygodnie przed zdiagnozowaniem pierwszego przypadku we Włoszech (20 lutego).

Później jednak przez długi czas, bo aż do połowy marca, ilość zachorowań na koronawirusa w Niemczech była znikoma. 27 lutego, a więc po upływie miesiąca, w całym kraju rozpoznanych było zaledwie 48 zakażeń. Jednak na początku marca, dobowe przyrosty zachorowań zaczęły kształtować się na poziomie około 100 procent względem dnia poprzedniego, a już w połowie miesiąca chorych przybywało w liczbie kilku tysięcy dziennie.

W ten sposób Niemcy bardzo szybko pojawiły się w wysoko w zestawieniu obrazującym skalę pandemii w określonych państwach świata. Na początku kwietnia zajęły czwarte miejsce na świecie pod względem ilości zachorowań. Jak podaje serwis worldometers.info, 3 kwietnia liczba wszystkich przypadków w Niemczech wzrosła aż o 7 tysięcy, łącznie osiągając pułap 84 794 i oficjalnie przewyższając ilość zachorowań w Chinach, gdzie epidemia miała swój początek w grudniu 2019 roku.

W połowie sierpnia 2020 roku, Niemcy w światowych statystykach znajdują się na 19. miejscu. Łącznie odnotowano do tej pory ponad 219 tys. przypadków i ponad 9 tys. zgonów. Wyzdrowiało niecałe 200 tys. osób. 

Wakacje w Niemczech w czasie koronawirusa

Czy można udać się do Niemiec na odpoczynek i zwiedzanie? Jak wygląda obecna sytuacja dla Polaków w związku z wirusem SARS-COV-2? Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na dzień 12 sierpnia 2020, wjazd z Polski do Niemiec nie podlega żadnym ograniczeniom, a władze niemieckie nie prowadzą kontroli granicznej przy wjeździe z Polski.

Co ważne, osoby, które przyjeżdżają z Polski do Niemiec nie podlegają kwarantannie. Zwolnienie z kwarantanny dotyczy także wszystkich podróży tranzytowych przez Niemcy.

Należy mieć jednak na uwadze, iż władze niemieckie zapowiadają  ograniczenia w podróżach i wprowadzenie  obowiązku kwarantanny dla podróżujących z krajów lub regionów, gdzie wzrost zachorowań na COVID-19 wyniesie 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni.

Podczas przebywania na terenie Niemiec należy stosować się do ograniczeń w kontaktach społecznych oraz do zasad zachowania higieny wprowadzanych przez poszczególne kraje związkowe. We wszystkich krajach związkowych obowiązują nakazy zakrywania ust i nosa:

 • w komunikacji zbiorowej,
 • podczas robienia zakupów,
 • w wybranych budynkach użyteczności publicznej.

W niektórych przypadkach należy dodatkowo zdezynfekować ręce. Informacje są umieszczone przy wejściach do budynków.

Niska śmiertelność koronawirusa w Niemczech

Jeżeli chodzi o Niemcy, koronawirus przez kilka tygodni pozostawał patogenem względnie niegroźnym dla tamtejszej populacji, a przynajmniej takie można było wyciągać wnioski w porównaniu ze spustoszeniem, jakie choroba COVID-19 czyni w Hiszpanii i Włoszech. Przez dłuższy czas cała Europa zastanawiała się, w czym tkwi sekret niskiej śmiertelności koronawirusa w Niemczech. Pod uwagę brano takie czynniki, jak:

 • wysoka ilość wykonywanych testów, pozwalająca wykrywać chorobę na wczesnym etapie;
 • bardzo wysoki poziom niemieckiej służby zdrowia, w tym duża ilość ratujących życie respiratorów;
 • relatywnie niski przeciętny wiek osób chorujących na koronawirusa.

Jeszcze 15 marca łączna liczba zgonów w Niemczech wynosiła 15, co przy sumarycznej ilości wszystkich zdiagnozowanych do tego dnia przypadków (5813), dawało śmiertelność na poziomie zaledwie 0,2 procenta. Dla porównania, w tym samym czasie liczba ofiar we Włoszech sięgała 1809 na 24747 przypadków – śmiertelność wynosiła zatem 7,3 procent, a więc 35 razy więcej niż w Niemczech.

Jednak w kolejnych tygodniach koronawirus wywołał falę zgonów. 5 kwietnia łączna liczba ofiar wynosiła już 1584, a śmiertelność 1,6 procent. Wciąż jednak statystyki koronawirusa w Niemczech były znacznie lepsze, niż w Italii, gdzie pandemia osiągnęła (15,887 zgonów na 128,948 przypadków, śmiertelność aż 12,3 proc.). 12 sierpnia liczba zgonów w Niemczech wyniosła 9268 zgonów, lokując kraj na 16. miejscu w światowych statystykach. 

zdrowie
Syrop z imbiru, miodu i cytryny - domowy lek na przeziębienie
Świeży korzeń imbiru posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Ponadto może być stosowany na nudności oraz w celu poprawienia kondycji skóry, włosów i paznokci. Sprawdzamy, jak przygotować syrop z imbiru, miodu i cytryny.
Przeczytaj artykuł

Mapa koronawirusa w Niemczech

Gdzie występuje koronawirus w Niemczech? Tak jak w większość państw na świecie, do zakażeń dochodzi na terenie całego kraju, aczkolwiek są regiony, w które ewidentnie przodują w statystykach.

Mapa koronawirusa w Niemczech zabarwia się na umowny kolor czerwony w szczególności w landach południowych i zachodnich, rozlokowanych na kształt półksiężyca wzdłuż granic z Austrią, Szwajcarią, Francją, Belgią i Holandią, a także w stołecznym Berlinie. Wirus jest natomiast ewidentnie mniej aktywny na słabiej zaludnionych i biedniejszych obszarach dawnej NRD, graniczących bezpośrednio z Polską.

W jakich landach jest koronawirus w Niemczech?

W jakich landach koronawirus w Niemczech wywołał jak dotąd najwięcej zachorowań oraz zgonów? Z danych na dzień 12 sierpnia są to:

Land

Ilość przypadków

Ilość zgonów

Bawaria

52 220

2 630

Północna Westfalia

52 462

1 758

Badenia-Wirtembergia

38 836

1 902

Dolna Saksonia

15 303

657

Hesja

12 926

534

Nadrenia-Palatynat

7 928

242

Berlin

9 850

224

Hamburg

5747

262

Saksonia

5 670

226

Szlezwik-Holsztyn

3 684

158

Brandenburgia

3 672

175

Kraj Saary

2 921

174

Turyngia

3 457

189

Saksonia-Anhalt

2 089

64

Meklemburgia

953

20

Źródło: Risklayer, CEDIM KIT za: tagesspiegel.de; coronazaehler.de

Koronawirus w Niemczech - najnowsze informacje

Najnowsze informacje o koronawirusie w Niemczech wywołują mieszane uczucia. Z jednej strony wciąż rośnie liczba osób zakażonych, a także zgonów. Z drugiej natomiast widać, że sprawna służba zdrowia jest w stanie sobie z tym groźnym patogenem względnie dobrze poradzić i chodzi nie tylko o niski współczynnik śmiertelności.

Z danych portalu wordmeters.info wynika, że wyleczonych w Niemczech zostało już 199 900 pacjentów, a więc ponad 91 procent.

Czytaj również

Bibliografia

 • Bestätigter Coronavirus-Fall in Bayern – Infektionsschutzmaßnahmen laufen, https://www.stmgp.bayern.de
 • Alle 89.932 bestätigten Coronavirus-Infektionen nach Landkreisen und Bundesländern, https://interaktiv.tagesspiegel.de/lab/karte-sars-cov-2-in-deutschland-landkreise/
 • https://www.bundesgesundheitsministerium.de
 • https://www.coronazaehler.de
 • https://www.rki.de
 • https://www.worldometers.info/coronavirus/country/germany/
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/niemcy
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Przeczytaj artykuł
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Przeczytaj artykuł
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Podobne artykuły
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn
Test na koronawirusa – jak wygląda, ile trwa i gdzie kupić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama