Dla Ciebie, na zdrowie!

Koronawirus w Niemczech: gdzie występuje? Landy, statystyki

Koronawirus Niemcy dotyka w sposób wyróżniający się na tle całego świata: mimo ogromnej ilości zachorowań, wciąż jest tam relatywnie niewiele zgonów. Zobacz, jak rozwija się tam pandemia w jakich landach koronawirus w Niemczech jest najgroźniejszy.
Koronawirus
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Koronawirus w Niemczech

Koronawirus w Niemczech pojawił się bardzo wcześnie. Już 27 stycznia 2020 r. Bawarskie Ministerstwo Zdrowia (Bayerisches Staatsministerium für Gesundheit und Pflege) poinformowało o wykryciu patogenu u mężczyzny z powiatu Starnberg, niedaleko Monachium. Stało się to na blisko 4 tygodnie przed zdiagnozowaniem pierwszego przypadku we Włoszech (20 lutego).

Później jednak przez długi czas, bo aż do połowy marca, ilość zachorowań na koronawirusa w Niemczech była znikoma. 27 lutego, a więc po upływie miesiąca, w całym kraju rozpoznanych było zaledwie 48 zakażeń. Jednak na początku marca, dobowe przyrosty zachorowań zaczęły kształtować się na poziomie około 100 procent względem dnia poprzedniego, a już w połowie miesiąca chorych przybywało w liczbie kilku tysięcy dziennie.

W ten sposób Niemcy bardzo szybko pojawiły się w wysoko w zestawieniu obrazującym skalę pandemii w określonych państwach świata. Na początku kwietnia zajęły czwarte miejsce na świecie pod względem ilości zachorowań. Jak podaje serwis worldometers.info, 3 kwietnia liczba wszystkich przypadków w Niemczech wzrosła aż o 7 tysięcy, łącznie osiągając pułap 84 794 i oficjalnie przewyższając ilość zachorowań w Chinach, gdzie epidemia miała swój początek w grudniu 2019 roku.

W połowie sierpnia 2020 roku, Niemcy w światowych statystykach znajdują się na 19. miejscu. Łącznie odnotowano do tej pory ponad 219 tys. przypadków i ponad 9 tys. zgonów. Wyzdrowiało niecałe 200 tys. osób. 

Reklama

Wakacje w Niemczech w czasie koronawirusa

Czy można udać się do Niemiec na odpoczynek i zwiedzanie? Jak wygląda obecna sytuacja dla Polaków w związku z wirusem SARS-COV-2? Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na dzień 12 sierpnia 2020, wjazd z Polski do Niemiec nie podlega żadnym ograniczeniom, a władze niemieckie nie prowadzą kontroli granicznej przy wjeździe z Polski.

Co ważne, osoby, które przyjeżdżają z Polski do Niemiec nie podlegają kwarantannie. Zwolnienie z kwarantanny dotyczy także wszystkich podróży tranzytowych przez Niemcy.

Należy mieć jednak na uwadze, iż władze niemieckie zapowiadają  ograniczenia w podróżach i wprowadzenie  obowiązku kwarantanny dla podróżujących z krajów lub regionów, gdzie wzrost zachorowań na COVID-19 wyniesie 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni.

Podczas przebywania na terenie Niemiec należy stosować się do ograniczeń w kontaktach społecznych oraz do zasad zachowania higieny wprowadzanych przez poszczególne kraje związkowe. We wszystkich krajach związkowych obowiązują nakazy zakrywania ust i nosa:

 • w komunikacji zbiorowej,
 • podczas robienia zakupów,
 • w wybranych budynkach użyteczności publicznej.

W niektórych przypadkach należy dodatkowo zdezynfekować ręce. Informacje są umieszczone przy wejściach do budynków.

Reklama

Niska śmiertelność koronawirusa w Niemczech

Jeżeli chodzi o Niemcy, koronawirus przez kilka tygodni pozostawał patogenem względnie niegroźnym dla tamtejszej populacji, a przynajmniej takie można było wyciągać wnioski w porównaniu ze spustoszeniem, jakie choroba COVID-19 czyni w Hiszpanii i Włoszech. Przez dłuższy czas cała Europa zastanawiała się, w czym tkwi sekret niskiej śmiertelności koronawirusa w Niemczech. Pod uwagę brano takie czynniki, jak:

 • wysoka ilość wykonywanych testów, pozwalająca wykrywać chorobę na wczesnym etapie;
 • bardzo wysoki poziom niemieckiej służby zdrowia, w tym duża ilość ratujących życie respiratorów;
 • relatywnie niski przeciętny wiek osób chorujących na koronawirusa.

Jeszcze 15 marca łączna liczba zgonów w Niemczech wynosiła 15, co przy sumarycznej ilości wszystkich zdiagnozowanych do tego dnia przypadków (5813), dawało śmiertelność na poziomie zaledwie 0,2 procenta. Dla porównania, w tym samym czasie liczba ofiar we Włoszech sięgała 1809 na 24747 przypadków – śmiertelność wynosiła zatem 7,3 procent, a więc 35 razy więcej niż w Niemczech.

Jednak w kolejnych tygodniach koronawirus wywołał falę zgonów. 5 kwietnia łączna liczba ofiar wynosiła już 1584, a śmiertelność 1,6 procent. Wciąż jednak statystyki koronawirusa w Niemczech były znacznie lepsze, niż w Italii, gdzie pandemia osiągnęła (15,887 zgonów na 128,948 przypadków, śmiertelność aż 12,3 proc.). 12 sierpnia liczba zgonów w Niemczech wyniosła 9268 zgonów, lokując kraj na 16. miejscu w światowych statystykach. 

Reklama

Mapa koronawirusa w Niemczech

Gdzie występuje koronawirus w Niemczech? Tak jak w większość państw na świecie, do zakażeń dochodzi na terenie całego kraju, aczkolwiek są regiony, w które ewidentnie przodują w statystykach.

Mapa koronawirusa w Niemczech zabarwia się na umowny kolor czerwony w szczególności w landach południowych i zachodnich, rozlokowanych na kształt półksiężyca wzdłuż granic z Austrią, Szwajcarią, Francją, Belgią i Holandią, a także w stołecznym Berlinie. Wirus jest natomiast ewidentnie mniej aktywny na słabiej zaludnionych i biedniejszych obszarach dawnej NRD, graniczących bezpośrednio z Polską.

Reklama

W jakich landach jest koronawirus w Niemczech?

W jakich landach koronawirus w Niemczech wywołał jak dotąd najwięcej zachorowań oraz zgonów? Z danych na dzień 12 sierpnia są to:

Land

Ilość przypadków

Ilość zgonów

Bawaria

52 220

2 630

Północna Westfalia

52 462

1 758

Badenia-Wirtembergia

38 836

1 902

Dolna Saksonia

15 303

657

Hesja

12 926

534

Nadrenia-Palatynat

7 928

242

Berlin

9 850

224

Hamburg

5747

262

Saksonia

5 670

226

Szlezwik-Holsztyn

3 684

158

Brandenburgia

3 672

175

Kraj Saary

2 921

174

Turyngia

3 457

189

Saksonia-Anhalt

2 089

64

Meklemburgia

953

20

Źródło: Risklayer, CEDIM KIT za: tagesspiegel.de; coronazaehler.de

Reklama

Koronawirus w Niemczech - najnowsze informacje

Najnowsze informacje o koronawirusie w Niemczech wywołują mieszane uczucia. Z jednej strony wciąż rośnie liczba osób zakażonych, a także zgonów. Z drugiej natomiast widać, że sprawna służba zdrowia jest w stanie sobie z tym groźnym patogenem względnie dobrze poradzić i chodzi nie tylko o niski współczynnik śmiertelności.

Z danych portalu wordmeters.info wynika, że wyleczonych w Niemczech zostało już 199 900 pacjentów, a więc ponad 91 procent.

Czytaj również

Bibliografia

 • Bestätigter Coronavirus-Fall in Bayern – Infektionsschutzmaßnahmen laufen, https://www.stmgp.bayern.de
 • Alle 89.932 bestätigten Coronavirus-Infektionen nach Landkreisen und Bundesländern, https://interaktiv.tagesspiegel.de/lab/karte-sars-cov-2-in-deutschland-landkreise/
 • https://www.bundesgesundheitsministerium.de
 • https://www.coronazaehler.de
 • https://www.rki.de
 • https://www.worldometers.info/coronavirus/country/germany/
 • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/niemcy
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Jak być bardziej męskim? 7 sprawdzonych porad
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
HIV w Afryce - dlaczego wirus dalej wyniszcza Czarny Ląd?
Dzieci i młodzież z Afryki
Podobne artykuły
medme sklep
Poznaj medmesklep.pl - w zdrowych produktach, zdrowy duch
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Muszka owocówka z bliska
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!