Dla Ciebie, na zdrowie!

Koronawirus w Rosji - zasięg, miasta i statystyki epidemii

Koronawirus w Rosji uderzył przede wszystkim w Moskwę. Na stolicę przypada ponad 70 procent wszystkich zakażeń wywołanych przez koronawirus. Rosja póki co wykazuje względnie niskie statystyki zachorowań i zgonów, jednak ze względów bezpieczeństwa, Kreml ogłosił dni wolne od pracy aż do końca kwietnia.
Koronawirus
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Koronawirus w Rosji

Koronawirus w Rosji atakuje w tempie zbliżonym do Polski i innych krajów Europy Wschodniej i Środkow0-Wschodniej. Wedle danych na dzień 5 kwietnia 2020 r., liczba zakażonych w Federacji Rosyjskiej osiągnęła poziom 5389. Stwierdzono 45 zgonów, które zostały bezpośrednio powiązane z wywoływaną przez koronawirus ciężką chorobą zakaźną Covid-19, powodującą upośledzenie wydolności krążeniowo-oddechowej.

Rosjanie przekonują, że wciąż większość zakażeń wirusem SARS CoV-2 ma charakter importowany. Według władz nosicielami są przede wszystkim osoby, które w ostatnich dniach wróciły z zagranicy oraz obcokrajowcy.

W związku z pandemią Rosja wdrożyła daleko idące środki zapobiegawcze mające zapewnić maksymalną izolację społeczną. Przede wszystkim wprowadzono powszechnie dni wolne od pracy, najpierw do 5 kwietnia, a później aż do końca miesiąca. W dobie koronawirusa w Rosji funkcjonują jedynie najważniejsze urzędy, szpitale, fabryki zaopatrujące służbę zdrowia, apteki i sklepy spożywcze.

Reklama

Koronawirus - Rosja w statystykach

Jeśli chodzi o rozwój epidemii koronawirusa, Rosja zmaga się z rosnącym zagrożeniem od pierwszej połowy lutego, jednak aż do 1 marca liczba stwierdzonych przypadków utrzymywała się na niezmiennym poziomie dwóch. Powolny przyrost rozpoczął się 2 marca i trwa do dziś. Jak podsumowuje serwis worldometers.info, w kolejnych tygodniach sytuacja wyglądała następująco:

 • 16 lutego: 2,
 • 23 lutego: 2,
 • 1 marca: 2,
 • 8 marca: 17,
 • 15 marca: 63,
 • 22 marca: 367,
 • 29 marca: 1534,
 • 5 kwietnia: 5389.

Systematycznie rosła też liczba zgonów. Za pierwszą ofiarę koronawirusa Rosja uznała pacjenta, który zmarł 19 marca, choć już tydzień wcześniej niezależne od władz ośrodki informowały, że SARS CoV-2 najprawdopodobniej jest przyczyną śmierci 75-letniego mężczyzny, który po przylocie z Włoch zapadł na ciężkie zapalenie płuc.

Oficjalnie do dnia 5 kwietnia zmarły 43 osoby, u których wykryto zakażenie SARS CoV-2. Rosja tym samym wykazuje wskaźnik śmiertelności na poziomie 0,9 procenta, który jest zdecydowanie najniższy, jeśli chodzi o wszystkie duże kraje dotknięte pandemią (we Włoszech wynosi on przeszło 12 proc. a we Francji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii około 10 proc.).

Reklama

Testy na koronawirusa w Rosji

Na arenie międzynarodowej pojawiają się głosy, że Rosja ukrywa rozwój pandemii, nie podając faktycznej ilości zakażeń lub nie wykonując wystarczającej ilości testów. Kreml wszystkim tym oskarżeniom systematycznie zaprzecza, odpowiadając, że Rosja jest w pierwszej trójce państw wykonujących największą liczbę testów.

Sygnowana przez Ministerstwo Ochrony Zdrowia Federacji Rosyjskiej rządowa strona poświęcona SARS CoV-2 covid19.rosminzdrav.ru, podaje że w całym kraju na obecność wirusa przebadano jak dotąd 639 606 osób, z czego około 635 tysięcy próbek okazało się negatywnych, co oznacza, że pacjenci, od których zostały one pobrane, są zdrowi.

Jednocześnie resort zdrowia (Министерство здравоохранения Российской Федерации) informuje, że od początku epidemii wyzdrowiało 333 osób, czyli mniej więcej 7 procent wszystkich zakażonych.

Reklama

Mapa koronawirusa w Rosji

Dokładną i aktualną mapę koronawirusa w Rosji, obrazującą zasięg epidemii i jej natężenie w poszczególnych rejonach kraju można znaleźć we wspomnianym wyżej serwisie covid19.rosminzdrav.ru. Prezentowane zestawienie pokazuje, że w Rosji istnieje jedno wyraźne epicentrum pandemii i jest nim stołeczna Moskwa. Jeśli chodzi o szczegóły, do dnia 5 kwietnia liczba stwierdzonych zachorowań wygląda następująco:

 • Moskwa: 3893
 • Obwód moskiewski: 305
 • Sankt-Petersburg: 191
 • Republika Komi: 59
 • Obwód leningradzki: 57
 • Region Sverdlovsk: 40
 • Buriacja: 35
 • Terytorium Krasnodarskie: 29
 • Region Penza: 27
 • Obwód czelabiński: 27
 • Dagestan: 25
 • Tatarstan: 25
 • Krym: 20
 • Obwód Kaliningradzki: 19

Reklama

Koronawirus w Moskwie

Na samą Moskwę przypada 70 procent wszystkich przypadków zakażeń widocznych w statystykach koronawirusa w Rosji. Związane to jest nie tylko z wielkością miasta, które jest zamieszkiwane przez 12 milionów ludzi (ok. 8 proc. wszystkich mieszkańców kraju), ale przede wszystkim jego metropolitalnym i kosmopolitycznymi charakterem.

Moskwa to centrum życia gospodarczego, kulturalnego i rozrywkowego Rosji. Swoje filie mają tu dziesiątki zagranicznych koncernów, a tysiące mieszkańców żyją na względnie wysokim poziomie, korzystając z możliwości podróżowania po całym świecie.

W Moskwie znajdują się 3 bardzo duże lotniska (Domodiedowo, Szeremietiewo i Wnukowo), stanowiące nie tylko punkt docelowy, ale też przesiadkowy dla osób udających w dalszą podróż w głąb Rosji czy do krajów azjatyckich. Wprawdzie Rosja wygasza obecnie połączenia lotnicze, jednak w ostatnich tygodniach tamtejsze porty lotnicze przyjęły liczącą kilkaset tysięcy osób falę osób wracających do kraju z innych rejonów świata. Duża część z nich była zakażona.

Czytaj też: 

Czytaj również

Bibliografia

 • Карта распространения коронавируса у нас в стране, https://covid19.rosminzdrav.ru
 • https://www.rosminzdrav.ru
 • Covid-19 cases in Moscow near 4,000 as mayor says residents are at ‘HIGHEST RISK’ compared to other regions, https://www.rt.com/russia/485002-russia-moscow-coronavirus-infections-sobyanin/
 • https://www.worldometers.info/coronavirus/country/russia/
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Jak być bardziej męskim? 7 sprawdzonych porad
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
HIV w Afryce - dlaczego wirus dalej wyniszcza Czarny Ląd?
Dzieci i młodzież z Afryki
Podobne artykuły
medme sklep
Poznaj medmesklep.pl - w zdrowych produktach, zdrowy duch
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Muszka owocówka z bliska
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!