Reklama
Koronawirus w Rosji
Koronawirus w Rosji atakuje w tempie zbliżonym do Polski i innych krajów Europy Wschodniej i Środkow0-Wschodniej. Wedle danych na dzień 5 kwietnia 2020 r., liczba zakażonych w Federacji Rosyjskiej osiągnęła poziom 5389. Stwierdzono 45 zgonów, które zostały bezpośrednio powiązane z wywoływaną przez koronawirus ciężką chorobą zakaźną Covid-19, powodującą upośledzenie wydolności krążeniowo-oddechowej.
Rosjanie przekonują, że wciąż większość zakażeń wirusem SARS CoV-2 ma charakter importowany. Według władz nosicielami są przede wszystkim osoby, które w ostatnich dniach wróciły z zagranicy oraz obcokrajowcy.
W związku z pandemią Rosja wdrożyła daleko idące środki zapobiegawcze mające zapewnić maksymalną izolację społeczną. Przede wszystkim wprowadzono powszechnie dni wolne od pracy, najpierw do 5 kwietnia, a później aż do końca miesiąca. W dobie koronawirusa w Rosji funkcjonują jedynie najważniejsze urzędy, szpitale, fabryki zaopatrujące służbę zdrowia, apteki i sklepy spożywcze.
Reklama
Koronawirus - Rosja w statystykach
Jeśli chodzi o rozwój epidemii koronawirusa, Rosja zmaga się z rosnącym zagrożeniem od pierwszej połowy lutego, jednak aż do 1 marca liczba stwierdzonych przypadków utrzymywała się na niezmiennym poziomie dwóch. Powolny przyrost rozpoczął się 2 marca i trwa do dziś. Jak podsumowuje serwis worldometers.info, w kolejnych tygodniach sytuacja wyglądała następująco:
- 16 lutego: 2,
- 23 lutego: 2,
- 1 marca: 2,
- 8 marca: 17,
- 15 marca: 63,
- 22 marca: 367,
- 29 marca: 1534,
- 5 kwietnia: 5389.
Systematycznie rosła też liczba zgonów. Za pierwszą ofiarę koronawirusa Rosja uznała pacjenta, który zmarł 19 marca, choć już tydzień wcześniej niezależne od władz ośrodki informowały, że SARS CoV-2 najprawdopodobniej jest przyczyną śmierci 75-letniego mężczyzny, który po przylocie z Włoch zapadł na ciężkie zapalenie płuc.
Oficjalnie do dnia 5 kwietnia zmarły 43 osoby, u których wykryto zakażenie SARS CoV-2. Rosja tym samym wykazuje wskaźnik śmiertelności na poziomie 0,9 procenta, który jest zdecydowanie najniższy, jeśli chodzi o wszystkie duże kraje dotknięte pandemią (we Włoszech wynosi on przeszło 12 proc. a we Francji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii około 10 proc.).
Reklama
Testy na koronawirusa w Rosji
Na arenie międzynarodowej pojawiają się głosy, że Rosja ukrywa rozwój pandemii, nie podając faktycznej ilości zakażeń lub nie wykonując wystarczającej ilości testów. Kreml wszystkim tym oskarżeniom systematycznie zaprzecza, odpowiadając, że Rosja jest w pierwszej trójce państw wykonujących największą liczbę testów.
Sygnowana przez Ministerstwo Ochrony Zdrowia Federacji Rosyjskiej rządowa strona poświęcona SARS CoV-2 covid19.rosminzdrav.ru, podaje że w całym kraju na obecność wirusa przebadano jak dotąd 639 606 osób, z czego około 635 tysięcy próbek okazało się negatywnych, co oznacza, że pacjenci, od których zostały one pobrane, są zdrowi.
Jednocześnie resort zdrowia (Министерство здравоохранения Российской Федерации) informuje, że od początku epidemii wyzdrowiało 333 osób, czyli mniej więcej 7 procent wszystkich zakażonych.
Reklama
Mapa koronawirusa w Rosji
Dokładną i aktualną mapę koronawirusa w Rosji, obrazującą zasięg epidemii i jej natężenie w poszczególnych rejonach kraju można znaleźć we wspomnianym wyżej serwisie covid19.rosminzdrav.ru. Prezentowane zestawienie pokazuje, że w Rosji istnieje jedno wyraźne epicentrum pandemii i jest nim stołeczna Moskwa. Jeśli chodzi o szczegóły, do dnia 5 kwietnia liczba stwierdzonych zachorowań wygląda następująco:
- Moskwa: 3893
- Obwód moskiewski: 305
- Sankt-Petersburg: 191
- Republika Komi: 59
- Obwód leningradzki: 57
- Region Sverdlovsk: 40
- Buriacja: 35
- Terytorium Krasnodarskie: 29
- Region Penza: 27
- Obwód czelabiński: 27
- Dagestan: 25
- Tatarstan: 25
- Krym: 20
- Obwód Kaliningradzki: 19
Reklama
Koronawirus w Moskwie
Na samą Moskwę przypada 70 procent wszystkich przypadków zakażeń widocznych w statystykach koronawirusa w Rosji. Związane to jest nie tylko z wielkością miasta, które jest zamieszkiwane przez 12 milionów ludzi (ok. 8 proc. wszystkich mieszkańców kraju), ale przede wszystkim jego metropolitalnym i kosmopolitycznymi charakterem.
Moskwa to centrum życia gospodarczego, kulturalnego i rozrywkowego Rosji. Swoje filie mają tu dziesiątki zagranicznych koncernów, a tysiące mieszkańców żyją na względnie wysokim poziomie, korzystając z możliwości podróżowania po całym świecie.
W Moskwie znajdują się 3 bardzo duże lotniska (Domodiedowo, Szeremietiewo i Wnukowo), stanowiące nie tylko punkt docelowy, ale też przesiadkowy dla osób udających w dalszą podróż w głąb Rosji czy do krajów azjatyckich. Wprawdzie Rosja wygasza obecnie połączenia lotnicze, jednak w ostatnich tygodniach tamtejsze porty lotnicze przyjęły liczącą kilkaset tysięcy osób falę osób wracających do kraju z innych rejonów świata. Duża część z nich była zakażona.
Czytaj też: