Dla Ciebie, na zdrowie!

Koronawirus w USA - statystyki i zasięg epidemii w Stanach

Koronawirus w USA rozprzestrzenia się w tempie niespotykanym nigdzie indziej na kuli ziemskiej. W ciągu kilkunastu dni Ameryka stała się epicentrum światowej pandemii, a Nowy Jork – nowym Wuhan. Zobacz statystyki i zasięg koronawirusa w Stanach, dowiedz się, skąd gwałtowny wybuch epidemii.
Koronawirus
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Koronawirus w USA

Koronawirus w USA pojawił się bardzo wcześnie, bo już 22 stycznia 2020 r., na miesiąc przed zdiagnozowaniem pierwszego przypadku we Włoszech. Stany były wówczas dopiero piątym krajem na świecie, w którym stwierdzono zakażenie SARS CoV-2.

Amerykański pacjent „zero”, mieszkaniec Seattle w stanie Waszyngton, zaraził się w chińskim Wuhan. Zagrożenie oceniano jako lokalne, a przypadek z Seattle traktowano bardziej w kategoriach jednostkowego nieszczęścia, niż wydarzenia dającego początek epidemii.

W istocie, pierwsze tygodnie mogły utwierdzać w tym przekonaniu. W kraju, który zamieszkiwany jest przez 327 milionów ludzi, po upływie 1 miesiąca, a więc 22 lutego, odnotowano zaledwie 35 przypadków koronawirusa, w tym żadnego śmiertelnego. Dla porównania, w Polsce w takim samym czasie (od 4 marca do 4 kwietnia) liczba chorych wzrosła od 1 do 3,7 tysiąca, z czego 80 osób zmarło. Wszystko jednak w Ameryce zaczęło się zmieniać około 15 marca. 

Reklama

Jak rozprzestrzenia się koronawirus w Ameryce?

Koronawirus w Ameryce w drugiej połowie marca i na początku kwietnia uderzył z siłą niespotykaną w żadnym innym kraju na świecie.

W ciągu zaledwie 3 tygodni ilość zakażeń wzrosła z poziomu 3 tysięcy do 336 830 przypadków. Zaś liczba zmarłych na dzień 5 kwietnia to 9 618. Z danych zagregowanych przez serwis worldometers.info wynika, że w kolejnych tygodniach statystyki wyglądały następująco:

 • 15 lutego – 22 przypadki, 0 zgonów
 • 1 marca – 75 przypadków, 1 zgon
 • 8 marca – 541 przypadków, 8 zgonów
 • 15 marca – 3613 przypadków, 69 zgonów
 • 22 marca – 33 592 przypadki, 414 zgonów
 • 29 marca – 143 491 przypadków, 2583 zgony
 • 5 kwietnia – 336 830 przypadki, 9 618 zgonów

Oznacza to, że na początku kwietnia w Stanach Zjednoczonych skala epidemii 4-krotnie przewyższyła statystyki z Chin pod względem liczby zakażeń oraz 3-krotnie, jeśli chodzi o ofiary śmiertelne.

I pewne jest, że w kolejnych tygodniach dysproporcja ta się zmieni na niekorzyść USA, gdzie pandemia jest w rozkwicie, podczas gdy w Chinach sytuację praktycznie udało się opanować.

Amerykanów w tej sytuacji pociesza jedynie względnie niska śmiertelność, przynajmniej jeśli porównać ją z niektórymi krajami europejskim. Współczynnik ten w USA wynosi 2,6 procent, podczas gdy we Włoszech – 12,3 proc.

Reklama

Epidemia koronawirusa w USA

Jak to się stało, że na przestrzeni kilkunastu dni koronawirus Stany Zjednoczone zainfekował na tak ogromną skalę, czyniąc z Ameryki światowe centrum pandemii?

Z perspektywy czasu wydaje się, że w pierwszej, kluczowej fazie USA w dużym stopniu zlekceważyły zagrożenie.

Donald Trump 9 marca argumentował na twitterze, że tylko w ubiegłym roku na zwykłą grypę zmarło 37 tysięcy Amerykanów i nie był to powód do tego, by wprowadzać społeczną izolację i zatrzymywać gospodarkę.

Tym bardziej nie powinien być powodem SARS CoV-2, zważywszy, że obecna skala epidemii koronawirusa to zaledwie 546 przypadków i 22 zgony.

Źródło: Oficjalny profil Donalda Trumpa

Efektem zaniachania odpowiedniej izolacji w decydującej fazie epidemii, sprawiło, że rozwinęła się ona bardzo szybko. W niedzielę 5 kwietnia naczelny lekarz USA Jerome Adams, na antenie telewizji FoxNews, zakomunikował Amerykanom, że czeka ich najsmutniejszy i najcięższy tydzień w życiu. „To będzie nasze Pearl Harbor” – powiedział.

Źródło: Oficjalny profil Fox News

Reklama

Gdzie jest koronawirus w Stanach Zjednoczonych?

Zasięg koronawirusa w Ameryce i częstotliwość występowania zakażeń na danym obszarze potwierdzają to, co wiemy na podstawie doświadczeń europejskich – SARS CoV-2 wyjątkowo niebezpieczny jest na terenach silnie zurbanizowanych, wysokorozwiniętych, tam gdzie kwitnie życie gospodarcze, kulturalne i towarzyskie.

Koronawirus w Stanach Zjednoczonych uderzył w szczególności w Nowy Jork, miasto dla wielu stanowiące nieformalną stolicę globalnego świata, a dziś stające się stolicą pandemii.

Zachorowania odnotowane na terenie N.Y. stanowią blisko połowę wszystkich przypadków w USA, podobnie jest w kwestii zgonów. Łączna liczba zakażonych, przekraczająca 123 tysiące (stan na dzień 6 kwietnia 2020 r), nie ma precedensu w skali światowej – żadne inne miasto na kuli ziemskiej, nawet Wuhan, nie zostało przez koronawirus dotknięte w takim stopniu.

Władze Nowego Jorku ogłosiły, że nie są w stanie zapanować nad sytuacją. A burmistrz Andrew Cuomo, pod podpisaniu rozporządzenia pozwalającego rekwirować prywatne respiratory i redystrybuować je w szpitalach, wyjaśnił na twitterze: “ Nie mamy wystarczającej liczby respiratorów. Kropka.”

Źródło: Oficjalny profil Andrew Cuomo

Reklama

Zasięg koronawirusa w Stanach

Koronawirus w Stanach, oprócz Nowego Jorku, najbardziej rozpowszechniony jest w sąsiadującym z New Jersey, a także w Michigan (rejon „Wielkich Jezior”, w tym m.in. Detroit) i Kalifornii (m.in. Los Angeles i San Francisco). Według worldometers.info sytuacja w szczególnie dotkniętych pandemią regionach USA wygląda następująco (dane na dzień 5 kwietnia):

Stan

Liczba przypadków

Liczba zgonów

New York

123,018

4,159

New Jersey

37,505

917

Michigan

15,718

617

California

15,201

350

Louisiana

13,010

477

Massachusetts

12,500

231

Florida

12,350

221

Pennsylvania

11,510

150

Illinois

11,256

274

Washington

7,894

338

Texas

7,045

133

Źródło: Opracowanie na podstawie worldometers.info

Czytaj również

Bibliografia

 • https://www.worldometers.info/coronavirus/country/us/
 • https://coronavirus.health.ny.gov/home
 • Surgeon general warns this week ‘is going to be our Pearl Harbor moment’, https://www.politico.com
 • Surgeon general warns this week will be ‘our Pearl Harbor moment’ as coronavirus death toll rises, https://www.foxnews.com
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Doktor Bizoń
Jak być bardziej męskim? 7 sprawdzonych porad
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Podobne artykuły
medme sklep
Poznaj medmesklep.pl - w zdrowych produktach, zdrowy duch
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Muszka owocówka z bliska
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!