} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Koronawirus we Francji: gdzie? Regiony i statystyki epidemii

Koronawirus we Francji jest zdecydowanie powszechniejszy niż z Chinach. Wciąż nie opanowano sytuacji, gdyż liczba zachorowań nadal rośnie. Mimo panujących obostrzeń chorych przybywa. Sprawdź statystyki i dowiedz się czy po przyjeździe do Francji obowiązuje kwarantanna.
Koronawirus
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Koronawirus we Francji

Koronawirus we Francji tylko jednego dnia, 2 kwietnia 2020 r, spowodował śmierć przeszło 1300 osób, a w ciągu trzech dni, między 2 a 4 kwietnia nad Sekwaną zmarło blisko 3,5 tysiąca osób – to więcej niż wynosi sumaryczna liczba ofiar trwającej 3 miesiące epidemii w Chinach. Łącznie we Francji na dzień 12 sierpnia 2020 r. jest już ponad 204170 ofiar koronawirusa.

Szczególnie niepokojące informacje na początku epidemi dochodziły z zamkniętych ośrodków, jakimi są domy spokojnej starości. Władze kraju podawały, że pensjonariusze tego typu placówek stanowią około 30 procent wszystkich zmarłych na Covid-19. W związku z dużą ilością zakażeń wśród osób starszych, bardzo wysoka jest też śmiertelność koronawirusa we Francji, która na początku kwietnia osiągnęła poziom aż 8,7 procent.

Zła sytuacja we Francji w ostatnich dniach sprawia, że kraj ten był zmuszony korzystać z pomocy m.in. Niemiec i Szwajcarii, które mimo gigantycznej skali własnych problemów, przyjęły do swoich szpitali część francuskich pacjentów, a także podzieliły się z zachodnim sąsiadem swoim zapasem respiratorów. Za ten wyjątkowy gest solidarności dziękował m.in. francuski ambasador w Warszawie Edouard Philippe:

Źródło: Oficjalny profil Edouard Philippe, francuskiego ambasadora w Warszawie

Reklama

Rozwój koronawirusa we Francji

Jeśli chodzi o epidemię we Francji, koronawirus stosunkowo długo trzymany był w ryzach – tak się przynajmniej mogło wydawać, biorąc pod uwagę wielkość i ludność kraju oraz jego otwarty charakter sprzyjający kontaktom międzyludzkim na gigantyczną skalę. Jednak w bardzo szybkim tempie znalazła się wśród światowych liderów tragicznych zestawień. Natomiast na dzień 12 sierpnia stwierdzono 204172 przypadki, co daje 20 miejsce w światowym rankingu.

Należy zauważyć, że Francja już na początku kwietnia Francja stała się kolejnym krajem, w którym liczba zachorowań wywołanych SARS CoV-2 przekroczyła ilość przypadków odnotowanych w Chinach, które są pierwotnym źródłem pandemii (84737).

Reklama

Statystyki koronawirusa we Francji

Szczegółowe statystyki koronawirusa we Francji, zebrane przez serwis worldometers.info pokazują dokładny rozwój wydarzeń w tym kraju. Miesiąc po miesiącu sytuacja nad Sekwaną wyglądała następująco:

 • 16 lutego: 12 zachorowań, 1 zgon;
 • 15 marca: 5423 zachorowania, 127 zgonów;
 • 16 kwietnia 108 847 zachorowań,  17 904 zgony;
 • 18 maja 142 903 zachorowania, 28 214 zgony;
 • 14 czerwca 157 220 zachorowań, 29 382 zgony
 • 17 lipca 173 674  zachorowania, 29 550 zgonów,
 • 12 sierpnia 204 170 zachorowań, 30 354 zgony. 

Co warto zauważyć, na przełomie lipca i sierpnia nastąpił ponowny wzrost zachorowań. Tak niepokojące informacje nie docierały do mieszkańców od czerwca.

Reklama

Koronawirus w Paryżu

Ze wszystkich miast i regionów Francji, najbardziej dotknięty jest okręg stołeczny. Jak podaje serwis www.risklayer-explorer.com, koronawirus w Paryżu (a mówiąc dokładnie w okręgu Ile-de-France) zabił 7 569 osoby i odnotowano 70 357 przypadków zachorowań (dane na 12 sierpnia).

Jest to kolejny przypadek wielkiej aglomeracji, która w sposób nadmiarowy cierpi z powodu wyjątkowej liczby zakażeń SARS CoV-2. Podobnie jest w przypadku m.in. Nowego Jorku, Moskwy czy Madrytu. Potwierdza to, że koronawirus atakuje ze szczególną zajadłością miasta stanowiące wielkie ośrodki społeczno-gospodarcze, w których znajdują się największe na świecie lotniska przesiadkowe, gdzie siedziby mają tysiące dużych koncernów i gdzie kwitnie życie towarzyskie oraz kulturalne. 

Reklama

Gdzie koronawirus we Francji poza Paryżem?

Gdzie koronawirus we Francji występuje oprócz Paryża? Pierwotnie większość zakażeń koncentrowała się nie w rejonie stolicy, lecz w pobliżu wschodnich granic kraju, w regionach sąsiadujących Niemcami i Belgią. Dziś obszary wysokiego ryzyka zakażeniem SARS Cov-2 uchodzą regiony:

 • Oksytania,
 • Owernia-Rodan-Alpy,
 • Środkowa Dolina Loary,
 • Ile-de-France,
 • Grand Est.

Reklama

Jak Francja walczy z koronawirusem?

W związku z epidemią koronawirusa, na początku epidemie Francja wprowadziła daleko idące regulacje mające na celu społeczną izolację. Wtedy w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej francuskiego rządu przeczytać można, że w tym wyjątkowym czasie możliwe są wyłącznie:

 • przemieszczanie się z domu do pracy, jeśli nie można jej wykonywać zdalnie;
 • wyjście z domu po zakupy spożywcze oraz niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej;
 • przemieszczanie się w celu świadczenia pomocy osobom najbliższym;
 • krótkie wyjścia rekreacyjne maksymalnie w promieniu 1 kilometra od domu i na czas nieprzekraczający 1 godziny, bez możliwości uprawiania sportów i jakichkolwiek innych aktywności fizycznych grupowo.

Natomiast na dzień 12 sierpnia we Francji  zniesiono większość obostrzeń. Od 20 lipca obowiązkowe jest noszenie maski w miejscach zamkniętych i ogólnodostępnych. Dodatkowo należy unikać miejsc zatłoczonych, dbać o dezynfekcję rąk. Otwarte są punkty gastronomiczne i kulturalne, natomiast nie funkcjonują jeszcze dyskoteki.

Reklama

Wyjazd do Francji a koronawirus

Od 2 czerwca we Francji nie ma obostrzeń dotyczących osób podróżujących pomiędzy Polską a Francją. Nie ma też obowiązkowej kwarantanny dla osób wjeżdżających do kraju lub posiadania oświadczenia o celu podróży.

We Francji kontynentalnej nie obowiązują żadne ograniczenia w poruszaniu. Komunikacja kolejowa i lotnicza funkcjonuje normalnie. W środkach transportu publicznego oraz w miejscach użyteczności publicznej obowiązuje noszenie masek. Konieczne jest też zachowanie odległości przynajmniej 1 m od innych osób.

Większość obiektów noclegowych jest otwarta i przyjmuje gości. Punkty gastronomiczne, kulturalne i rozrywkowe w większości działają normalnie, przy zachowaniu odpowiednich wymagań sanitarnych. Odwołane są jednak duże, doroczne imprezy. Z plaży można skorzystać, ale należy zachować odległość od plażowiczów.

Czytaj również

Bibliografia

 • Informations coronavirus, https://www.gouvernement.fr/info-coronavirus
 • Coronavirus: the situation in Paris and Ile de France, update Saturday april 4th, https://www.sortiraparis.com
 • https://www.worldometers.info/coronavirus/country/france/
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby
Muszka owocówka z bliska
Jak zmarła Whitney Houston?
Podobne artykuły
medme sklep
Poznaj medmesklep.pl - w zdrowych produktach, zdrowy duch
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Jak być bardziej męskim? 7 sprawdzonych porad
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!