Reklama
Koronawirus we Francji
Koronawirus we Francji tylko jednego dnia, 2 kwietnia 2020 r, spowodował śmierć przeszło 1300 osób, a w ciągu trzech dni, między 2 a 4 kwietnia nad Sekwaną zmarło blisko 3,5 tysiąca osób – to więcej niż wynosi sumaryczna liczba ofiar trwającej 3 miesiące epidemii w Chinach. Łącznie we Francji na dzień 12 sierpnia 2020 r. jest już ponad 204170 ofiar koronawirusa.
Szczególnie niepokojące informacje na początku epidemi dochodziły z zamkniętych ośrodków, jakimi są domy spokojnej starości. Władze kraju podawały, że pensjonariusze tego typu placówek stanowią około 30 procent wszystkich zmarłych na Covid-19. W związku z dużą ilością zakażeń wśród osób starszych, bardzo wysoka jest też śmiertelność koronawirusa we Francji, która na początku kwietnia osiągnęła poziom aż 8,7 procent.
Zła sytuacja we Francji w ostatnich dniach sprawia, że kraj ten był zmuszony korzystać z pomocy m.in. Niemiec i Szwajcarii, które mimo gigantycznej skali własnych problemów, przyjęły do swoich szpitali część francuskich pacjentów, a także podzieliły się z zachodnim sąsiadem swoim zapasem respiratorów. Za ten wyjątkowy gest solidarności dziękował m.in. francuski ambasador w Warszawie Edouard Philippe:
Je veux remercier nos amis allemands d'avoir mis à notre disposition des respirateurs et d'accueillir dans les hôpitaux allemands des malades français. Le Luxembourg, la Suisse l’ont fait aussi. Il faut savoir dire merci à ses amis lorsqu’ils vous aident. #COVID19
— Edouard Philippe (@EPhilippePM) April 2, 2020
Źródło: Oficjalny profil Edouard Philippe, francuskiego ambasadora w Warszawie
Reklama
Rozwój koronawirusa we Francji
Jeśli chodzi o epidemię we Francji, koronawirus stosunkowo długo trzymany był w ryzach – tak się przynajmniej mogło wydawać, biorąc pod uwagę wielkość i ludność kraju oraz jego otwarty charakter sprzyjający kontaktom międzyludzkim na gigantyczną skalę. Jednak w bardzo szybkim tempie znalazła się wśród światowych liderów tragicznych zestawień. Natomiast na dzień 12 sierpnia stwierdzono 204172 przypadki, co daje 20 miejsce w światowym rankingu.
Należy zauważyć, że Francja już na początku kwietnia Francja stała się kolejnym krajem, w którym liczba zachorowań wywołanych SARS CoV-2 przekroczyła ilość przypadków odnotowanych w Chinach, które są pierwotnym źródłem pandemii (84737).
Reklama
Statystyki koronawirusa we Francji
Szczegółowe statystyki koronawirusa we Francji, zebrane przez serwis worldometers.info pokazują dokładny rozwój wydarzeń w tym kraju. Miesiąc po miesiącu sytuacja nad Sekwaną wyglądała następująco:
- 16 lutego: 12 zachorowań, 1 zgon;
- 15 marca: 5423 zachorowania, 127 zgonów;
- 16 kwietnia 108 847 zachorowań, 17 904 zgony;
- 18 maja 142 903 zachorowania, 28 214 zgony;
- 14 czerwca 157 220 zachorowań, 29 382 zgony
- 17 lipca 173 674 zachorowania, 29 550 zgonów,
- 12 sierpnia 204 170 zachorowań, 30 354 zgony.
Co warto zauważyć, na przełomie lipca i sierpnia nastąpił ponowny wzrost zachorowań. Tak niepokojące informacje nie docierały do mieszkańców od czerwca.
Reklama
Koronawirus w Paryżu
Ze wszystkich miast i regionów Francji, najbardziej dotknięty jest okręg stołeczny. Jak podaje serwis www.risklayer-explorer.com, koronawirus w Paryżu (a mówiąc dokładnie w okręgu Ile-de-France) zabił 7 569 osoby i odnotowano 70 357 przypadków zachorowań (dane na 12 sierpnia).
Jest to kolejny przypadek wielkiej aglomeracji, która w sposób nadmiarowy cierpi z powodu wyjątkowej liczby zakażeń SARS CoV-2. Podobnie jest w przypadku m.in. Nowego Jorku, Moskwy czy Madrytu. Potwierdza to, że koronawirus atakuje ze szczególną zajadłością miasta stanowiące wielkie ośrodki społeczno-gospodarcze, w których znajdują się największe na świecie lotniska przesiadkowe, gdzie siedziby mają tysiące dużych koncernów i gdzie kwitnie życie towarzyskie oraz kulturalne.
Reklama
Gdzie koronawirus we Francji poza Paryżem?
Gdzie koronawirus we Francji występuje oprócz Paryża? Pierwotnie większość zakażeń koncentrowała się nie w rejonie stolicy, lecz w pobliżu wschodnich granic kraju, w regionach sąsiadujących Niemcami i Belgią. Dziś obszary wysokiego ryzyka zakażeniem SARS Cov-2 uchodzą regiony:
- Oksytania,
- Owernia-Rodan-Alpy,
- Środkowa Dolina Loary,
- Ile-de-France,
- Grand Est.
Reklama
Jak Francja walczy z koronawirusem?
W związku z epidemią koronawirusa, na początku epidemie Francja wprowadziła daleko idące regulacje mające na celu społeczną izolację. Wtedy w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej francuskiego rządu przeczytać można, że w tym wyjątkowym czasie możliwe są wyłącznie:
- przemieszczanie się z domu do pracy, jeśli nie można jej wykonywać zdalnie;
- wyjście z domu po zakupy spożywcze oraz niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej;
- przemieszczanie się w celu świadczenia pomocy osobom najbliższym;
- krótkie wyjścia rekreacyjne maksymalnie w promieniu 1 kilometra od domu i na czas nieprzekraczający 1 godziny, bez możliwości uprawiania sportów i jakichkolwiek innych aktywności fizycznych grupowo.
Natomiast na dzień 12 sierpnia we Francji zniesiono większość obostrzeń. Od 20 lipca obowiązkowe jest noszenie maski w miejscach zamkniętych i ogólnodostępnych. Dodatkowo należy unikać miejsc zatłoczonych, dbać o dezynfekcję rąk. Otwarte są punkty gastronomiczne i kulturalne, natomiast nie funkcjonują jeszcze dyskoteki.
Reklama
Wyjazd do Francji a koronawirus
Od 2 czerwca we Francji nie ma obostrzeń dotyczących osób podróżujących pomiędzy Polską a Francją. Nie ma też obowiązkowej kwarantanny dla osób wjeżdżających do kraju lub posiadania oświadczenia o celu podróży.
We Francji kontynentalnej nie obowiązują żadne ograniczenia w poruszaniu. Komunikacja kolejowa i lotnicza funkcjonuje normalnie. W środkach transportu publicznego oraz w miejscach użyteczności publicznej obowiązuje noszenie masek. Konieczne jest też zachowanie odległości przynajmniej 1 m od innych osób.
Większość obiektów noclegowych jest otwarta i przyjmuje gości. Punkty gastronomiczne, kulturalne i rozrywkowe w większości działają normalnie, przy zachowaniu odpowiednich wymagań sanitarnych. Odwołane są jednak duże, doroczne imprezy. Z plaży można skorzystać, ale należy zachować odległość od plażowiczów.