NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Koronawirus we Francji: gdzie? Regiony i statystyki epidemii

Koronawirus we Francji jest zdecydowanie powszechniejszy niż z Chinach. Wciąż nie opanowano sytuacji, gdyż liczba zachorowań nadal rośnie. Mimo panujących obostrzeń chorych przybywa. Sprawdź statystyki i dowiedz się czy po przyjeździe do Francji obowiązuje kwarantanna.
Koronawirus
Źródło: 123RF
Spis treści

Koronawirus we Francji

Koronawirus we Francji tylko jednego dnia, 2 kwietnia 2020 r, spowodował śmierć przeszło 1300 osób, a w ciągu trzech dni, między 2 a 4 kwietnia nad Sekwaną zmarło blisko 3,5 tysiąca osób – to więcej niż wynosi sumaryczna liczba ofiar trwającej 3 miesiące epidemii w Chinach. Łącznie we Francji na dzień 12 sierpnia 2020 r. jest już ponad 204170 ofiar koronawirusa.

Szczególnie niepokojące informacje na początku epidemi dochodziły z zamkniętych ośrodków, jakimi są domy spokojnej starości. Władze kraju podawały, że pensjonariusze tego typu placówek stanowią około 30 procent wszystkich zmarłych na Covid-19. W związku z dużą ilością zakażeń wśród osób starszych, bardzo wysoka jest też śmiertelność koronawirusa we Francji, która na początku kwietnia osiągnęła poziom aż 8,7 procent.

Zła sytuacja we Francji w ostatnich dniach sprawia, że kraj ten był zmuszony korzystać z pomocy m.in. Niemiec i Szwajcarii, które mimo gigantycznej skali własnych problemów, przyjęły do swoich szpitali część francuskich pacjentów, a także podzieliły się z zachodnim sąsiadem swoim zapasem respiratorów. Za ten wyjątkowy gest solidarności dziękował m.in. francuski ambasador w Warszawie Edouard Philippe:

Źródło: Oficjalny profil Edouard Philippe, francuskiego ambasadora w Warszawie

Rozwój koronawirusa we Francji

Jeśli chodzi o epidemię we Francji, koronawirus stosunkowo długo trzymany był w ryzach – tak się przynajmniej mogło wydawać, biorąc pod uwagę wielkość i ludność kraju oraz jego otwarty charakter sprzyjający kontaktom międzyludzkim na gigantyczną skalę. Jednak w bardzo szybkim tempie znalazła się wśród światowych liderów tragicznych zestawień. Natomiast na dzień 12 sierpnia stwierdzono 204172 przypadki, co daje 20 miejsce w światowym rankingu.

Należy zauważyć, że Francja już na początku kwietnia Francja stała się kolejnym krajem, w którym liczba zachorowań wywołanych SARS CoV-2 przekroczyła ilość przypadków odnotowanych w Chinach, które są pierwotnym źródłem pandemii (84737).

Statystyki koronawirusa we Francji

Szczegółowe statystyki koronawirusa we Francji, zebrane przez serwis worldometers.info pokazują dokładny rozwój wydarzeń w tym kraju. Miesiąc po miesiącu sytuacja nad Sekwaną wyglądała następująco:

 • 16 lutego: 12 zachorowań, 1 zgon;
 • 15 marca: 5423 zachorowania, 127 zgonów;
 • 16 kwietnia 108 847 zachorowań,  17 904 zgony;
 • 18 maja 142 903 zachorowania, 28 214 zgony;
 • 14 czerwca 157 220 zachorowań, 29 382 zgony
 • 17 lipca 173 674  zachorowania, 29 550 zgonów,
 • 12 sierpnia 204 170 zachorowań, 30 354 zgony. 

Co warto zauważyć, na przełomie lipca i sierpnia nastąpił ponowny wzrost zachorowań. Tak niepokojące informacje nie docierały do mieszkańców od czerwca.

zdrowie
Syrop z imbiru, miodu i cytryny - domowy lek na przeziębienie
Świeży korzeń imbiru posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Ponadto może być stosowany na nudności oraz w celu poprawienia kondycji skóry, włosów i paznokci. Sprawdzamy, jak przygotować syrop z imbiru, miodu i cytryny.
Przeczytaj artykuł

Koronawirus w Paryżu

Ze wszystkich miast i regionów Francji, najbardziej dotknięty jest okręg stołeczny. Jak podaje serwis www.risklayer-explorer.com, koronawirus w Paryżu (a mówiąc dokładnie w okręgu Ile-de-France) zabił 7 569 osoby i odnotowano 70 357 przypadków zachorowań (dane na 12 sierpnia).

Jest to kolejny przypadek wielkiej aglomeracji, która w sposób nadmiarowy cierpi z powodu wyjątkowej liczby zakażeń SARS CoV-2. Podobnie jest w przypadku m.in. Nowego Jorku, Moskwy czy Madrytu. Potwierdza to, że koronawirus atakuje ze szczególną zajadłością miasta stanowiące wielkie ośrodki społeczno-gospodarcze, w których znajdują się największe na świecie lotniska przesiadkowe, gdzie siedziby mają tysiące dużych koncernów i gdzie kwitnie życie towarzyskie oraz kulturalne. 

Gdzie koronawirus we Francji poza Paryżem?

Gdzie koronawirus we Francji występuje oprócz Paryża? Pierwotnie większość zakażeń koncentrowała się nie w rejonie stolicy, lecz w pobliżu wschodnich granic kraju, w regionach sąsiadujących Niemcami i Belgią. Dziś obszary wysokiego ryzyka zakażeniem SARS Cov-2 uchodzą regiony:

 • Oksytania,
 • Owernia-Rodan-Alpy,
 • Środkowa Dolina Loary,
 • Ile-de-France,
 • Grand Est.

Jak Francja walczy z koronawirusem?

W związku z epidemią koronawirusa, na początku epidemie Francja wprowadziła daleko idące regulacje mające na celu społeczną izolację. Wtedy w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej francuskiego rządu przeczytać można, że w tym wyjątkowym czasie możliwe są wyłącznie:

 • przemieszczanie się z domu do pracy, jeśli nie można jej wykonywać zdalnie;
 • wyjście z domu po zakupy spożywcze oraz niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej;
 • przemieszczanie się w celu świadczenia pomocy osobom najbliższym;
 • krótkie wyjścia rekreacyjne maksymalnie w promieniu 1 kilometra od domu i na czas nieprzekraczający 1 godziny, bez możliwości uprawiania sportów i jakichkolwiek innych aktywności fizycznych grupowo.

Natomiast na dzień 12 sierpnia we Francji  zniesiono większość obostrzeń. Od 20 lipca obowiązkowe jest noszenie maski w miejscach zamkniętych i ogólnodostępnych. Dodatkowo należy unikać miejsc zatłoczonych, dbać o dezynfekcję rąk. Otwarte są punkty gastronomiczne i kulturalne, natomiast nie funkcjonują jeszcze dyskoteki.

Wyjazd do Francji a koronawirus

Od 2 czerwca we Francji nie ma obostrzeń dotyczących osób podróżujących pomiędzy Polską a Francją. Nie ma też obowiązkowej kwarantanny dla osób wjeżdżających do kraju lub posiadania oświadczenia o celu podróży.

We Francji kontynentalnej nie obowiązują żadne ograniczenia w poruszaniu. Komunikacja kolejowa i lotnicza funkcjonuje normalnie. W środkach transportu publicznego oraz w miejscach użyteczności publicznej obowiązuje noszenie masek. Konieczne jest też zachowanie odległości przynajmniej 1 m od innych osób.

Większość obiektów noclegowych jest otwarta i przyjmuje gości. Punkty gastronomiczne, kulturalne i rozrywkowe w większości działają normalnie, przy zachowaniu odpowiednich wymagań sanitarnych. Odwołane są jednak duże, doroczne imprezy. Z plaży można skorzystać, ale należy zachować odległość od plażowiczów.

Czytaj również

Bibliografia

 • Informations coronavirus, https://www.gouvernement.fr/info-coronavirus
 • Coronavirus: the situation in Paris and Ile de France, update Saturday april 4th, https://www.sortiraparis.com
 • https://www.worldometers.info/coronavirus/country/france/
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Przeczytaj artykuł
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Przeczytaj artykuł
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Podobne artykuły
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn
Test na koronawirusa – jak wygląda, ile trwa i gdzie kupić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Zimne dłonie – jak leczyć? Przyczyny i domowe sposoby
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Skoki ciśnienia - przyczyny i objawy. Od czego nagłe?
Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Reklama