Na dzień 6 marca liczba jest już znacznie większa - stwierdzono koronawirusa u 3858 osób, a liczba zgonów wzrosła do 148. Dodatkowo zostały odwołane wszystkie masowe imprezy w Lombardii oraz Wenecji Euganejskiej. 27 kwietnia 2020 roku liczba zakażeń wyniosła prawie 200 tysięcy z kolei liczba ofiar śmietelnych to ponad 26700 przypadków.
Kwarantanna we włoskich gminach
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazało włoskie gminy, które są objęte kwarantanną. W regionie Lombardii są to m.in.:
- Codogno,
- Castiglione d’Adda,
- Casalpusterlengo,
- Fombio,
- Maleo,
- Somaglia,
- Bertonico,
- Terranova dei Passerini, Castelgerundo,
- San Fiorano;
- w regionie Wenecji Euganejskiej: Vo’ Euganeo (Padwa).
Wymienione wyżej regiony są zamknięte i określone mianem „czerwonej strefy”. Oznacza to, że nie można ani do nich pojechać, ani z nich wyjechać. W celu zapobiegnięcia rozprzestrzeniania się wirusa w tych gminach zamknięto szkoły, urzędy, a także inne miejsce publiczne.
COVID-19 we Włoszech
Pierwsza wzmianka o śmiertelnej ofierze we Włoszech została udostępniona 21 lutego 2020r. Niestety Włochy są krajem, w którym wirus postępuje najszybciej.
Dlaczego wirus rozprzestrzenia się tak szybko? Jak podaje dziennik „Corriere della Sera”, doprowadził do tego brak odpowiedniej wiedzy pracowników służby zdrowia. Nie byli oni w stanie szybko rozpoznać objawów koronawirusa. Nie wprowadzono od razu specjalnych procedur postępowania u pacjentów z objawami grypy i w ten sposób nie ochroniono lekarzy oraz pielęgniarek.
Zakażenie we Włoszech to przypadek, w którym jedna lub kolka osób przyjeżdża zarażona z miejsca epidemii i doprowadza do kolejnych infekcji. Zarówno mieszkańcy Włoch, jak i innych państw zaczęli masowo kupować maski ochronne. Zaczyna ich brakować w sklepach, podobnie jak płynu do odkażania.
Stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do regularnego sprawdzania informacji, które udostępnia Konsulat RP w Mediolanie. Wydał on zalecenia dla będących w tym kraju Polaków, do których zaliczyć należy m.in.:
- stosowanie się do poleceń lokalnych władz, jak i służb medycznych,
- unikanie przebywania w miejscach publicznych, a przede wszystkim w dużych skupiskach ludzi,
- częste mycie rąk, a przede wszystkim ich dezynfekcję,
- zapoznania się z informacjami Instituto Superiore di Sanità;
⚠️Informacja MSZ w związku z rozprzestrzenianiem się #koronawirus.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ???????? (@MSZ_RP) February 25, 2020
➡️Do jakich lokalizacji odradzane są podróże?
➡️Skąd czerpać informacje?
➡️Jak zachować się po powrocie z zagrożonej lokalizacji?
????Czytaj: https://t.co/r0fArVWe2d
Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego
Jak podaje GIS, podróżni, którzy wrócili z północnych Włoszech w czasie ostatnich dwóch tygodni i zauważyli u siebie objawy, jak:
- kaszel,
- gorączka,
- duszności
powinny natychmiast telefonicznie skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną bądź zgłosić się osobiście na oddział zakaźny.
GIS wystosował również ostrzeżenie dla osób podróżujących do Włoch. Ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa, nie zaleca się podróżowania do Chin, Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Singapuru, Tajwanu oraz Wietnamu.
Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla również niezwykle ważną rolę odpowiedniej higieny.
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny - 25.02.2020
Koronawirus na świecie
Od 31 grudnia 2019 r. do 24 lutego 2020 r. odnotowano 79 737 potwierdzone przypadki koronawirusa, a w tym 2 628 zgonów. W komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 1 marca, przeczytać można, że zarażonych wirusem jest ponad 87 tysięcy osób, z czego prawie 80 tysięcy na terenie Chin. Do 27 kwietnia 2020 odnotowano na całym świecie ponad 3 miliony przypadków zakażenia koronawirusem i 207 119 ofiar śmiertelnych.
W Europie najwięcej przypadków zakażenia wirusem COVID-19 zauważono pod koniec lutego 2020r. we Włoszech.
27 kwietnia liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce to 11761 pacjentów. Odnotowano 539 przypadków śmiertelnych. Pozostałe potwierdzone przypadki obecne są w miejscowościach, jak:
- Warszawa,
- Racibórz,
- Ostróda,
- Oleśnica,
- Kalisz,
- Opole,
- Gdańsk,
- Kielce,
- Bolesławiec,
- Łódź
- Zielona Góra,
- Szczecin,
- Wałbrzych,
- Lublin,
- Rzeszów,
- Leżajsk,
- Biłgoraj,
- Wrocław.
Aktualne statystyki dotyczące koronawirusa
Niestety koronawirus rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Aby być na bieżąco warto śledzić światowe statystyki aktualizowane w czasie rzeczywistym. Takie informacje można znaleźć na stronie https://www.worldometers.info/coronavirus/.
Strona z aktualnymi statystykami dotyczącymi koronawirusa zawiera m.in. takie informacje, jak:
- liczba potwierdzonych przypadków,
- liczba zgonów,
- wyzdrowienia,
- potwierdzone przypadki i zgony według kraju.
Czytaj również: