Korony porcelanowe – dla poprawy Twojego uśmiechu

Z brakami w uzębieniu wcale nie trzeba się godzić. Można je uzupełnić na wiele różnych sposobów, a najbardziej estetycznym rozwiązaniem są korony porcelanowe. Czym są i kiedy zaleca się ich stosowanie?
korony porcelanowe

Artykuł sponsorowany

Spis treści

Estetyczne wypełnienie luk w uzębieniu

Zęby człowieka zbudowane są z dwóch elementów – korzenia umiejscowionego w dziąśle i niewidocznego gołym okiem oraz z widocznej części nazywanej koroną zębową. Jeśli korona ulegnie zniszczeniu w wyniku urazu mechanicznego czy rozwoju próchnicy, a stomatolog nie będzie miał możliwości jej odbudowania przy użyciu plomb z materiałów kompozytowych, można ją zastąpić koroną porcelanową.

Korona tego typu jest przykładem odbudowy protetycznej. Najbardziej naturalne są korony produkowane z porcelany, czyli materiałów ceramicznych, które najlepiej imitują naturalny wygląd zębów pacjenta, ale można też do ich stworzenia wykorzystać materiały kompozytowe.

Po zaprojektowaniu i wykonaniu indywidualnie dla pacjenta korony zębowej sztucznej – protetycznej, jest ona cementowana na stałe w jego jamie ustnej i nie można jej wyjąć. To odróżnia korony protetyczne od protez częściowych lub całościowych. Korony porcelanowe na zęby mogą być zastosowane wyłącznie w przypadku uszkodzenia zęba, którego zdrowy korzeń znajduje się w dziąśle. Zadaniem koron jest odtworzenie funkcjonalnej i estetycznej części zęba.

Korony na implantach

Można też wykorzystywać korony porcelanowe do odbudowy protetycznej na implantach. Implant jest tytanową śrubą, która umieszczana jest w kości pacjenta, a po wygojeniu i zrośnięciu się z otaczającymi ją tkankami stomatolog może przystąpić do odbudowy protetycznej, m.in. z zastosowaniem koronek zębowych. 

Reklama

Dlaczego warto wybrać korony porcelanowe?

Korony zębowe protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Renomowane kliniki stomatologiczne zalecają jednak wybór koron porcelanowych. Jak przeczytamy na stronie https://www.supradent.pl/oferta/korony-porcelanowe/, korony porcelanowe to tylko jedna z możliwości wyboru. Wykonywane są one również z metalu, na podbudowie metalowej, z akrylu i materiałów kompozytowych. Kompozyty służą na ogół do budowy koron tymczasowych. Korony pełnoceramiczne i ceramiczne są estetycznie wykonane, trwałe i wytrzymałe. Można je stosować w przednim i bocznym łuku zębowym.

Korony porcelanowe mocuje się na stałe w przypadku, gdy naturalna korona zęba jest mocno zniszczona albo przeprowadzane jest leczenie implantologiczne czy endodontyczne. Można wykonać i założyć korony dla poprawy estetyki uzębienia. Po poprawnym zamocowaniu koron porcelanowych można z nich korzystać w dokładnie ten sam sposób jak przy naturalnym uzębieniu. Wystarczy o nie dobrze dbać każdego dnia, aby służyły przez długi czas i pozostawały niezmiennie w idealnym stanie.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!