Nowy sklep

już ON-LINE

Kosmetyki bezglutenowe

Kosmetyki pozbawione glutenu
Źródło: 123RF
Osoby chorujące na celiakię wiedzą, jak ważne jest przestrzeganie diety bezglutenowej. W przeciwnym razie mogą powrócić objawy nietolerancji organizmu. Okazuje się jednak, że wyeliminowanie glutenu z pożywienia nie wystarczy. Warto sięgać też po kosmetyki bezglutenowe.
 

Jednym z najczęstszych i najbardziej uciążliwych objawów celiakii są problemy skórne. Na całym ciele mogą pojawić się swędzące bąble. Podstawową metodą leczenia celiakii jest przestrzeganie diety bezglutenowej. Okazuje się jednak, że to nie zawsze wystarczy. Gluten jest składnikiem, nie tylko wielu produktów spożywczych np. pieczywa, makaronów, a nawet czekolady, ale także kosmetyków. Jeśli nasz organizm nie toleruje glutenu powinniśmy zmienić kosmetyki na bezglutenowe. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które produkują preparaty dla osób uczulonych na ten alergen.

Przeczytaj: Czym jest dieta bezglutenowa?

Szacuje się, że glutenu nie toleruje nawet sześć proc społeczeństwa. Duża część nawet o tym nie wie. Ci, którzy mają postawioną diagnozę, starają się całkowicie wyeliminować gluten z pożywienia. Mimo tego, nie wszystkie objawy choroby ustępują. Dlaczego? Ponieważ gluten wnika do naszego organizmu nie tylko przez układ pokarmowy, ale także poprzez skórę. To częsty składnik wielu kosmetyków. Gluten może znajdować się nie tylko w balsamie do ciała, czy kremie do twarzy, ale nawet w pomadce do ust czy lakierze do włosów. Po zastosowaniu na ciele pojawia się reakcja alergiczna. Często łączymy ją z nieodpowiednią dietą, a prawda leży zupełnie gdzie indziej.

Zobacz: Gwiazdy też chorują na celiakię

Czy w kosmetykach znajduje się gluten?

W kosmetykach mogą znajdować się pochodne pszenicy, żyta i jęczmienia. Gluten najczęściej kryje się pod łacińskimi nazwami różnych substancji. W balsamach do ciała, szamponach, mydłach i żelach pod prysznic, możemy znaleźć Avenę lub Avenę Sativę. To mąka lub olej z owsa. Ma za zadanie zmiękczenie skóry lub włosów.

W balsamach nawilżających i odżywczych stosuje się Triticum vulgare, czyli olej lub ekstrakt z zarodków pszenicy, który ma działanie nawilżające.

Z kolei w kupowanych obecnie kremach przeciwsłonecznych możemy znaleźć Hordeum vulgare, które przeciwdziała starzeniu się skóry.

Odmiany zbóż wykorzystywane w przemyśle mogą być często zanieczyszczone także innymi zbożami, które nie będą widoczne na etykiecie. Nie każdy potrafi czytać etykiety kosmetyków, dlatego chorzy na celiakiępowinni sięgnąć po kosmetyki bezglutenowe, żeby uniknąć skutków choroby. Na rynku można kupić preparaty francuskich, brytyjskich i amerykańskich marek.

Przy zupełnej nietolerancji glutenu nie wystarczy dieta bezglutenowa. Konieczny jest bezglutenowy styl życia.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Po który kosmetyk do mycia ciała sięgasz najchętniej?

  Mydło

  Żel pod prysznic

  Olejek do mycia ciała

  Peeling myjący

  Pianka do mycia ciała

  Emolient

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA