Kosmetyki dla alergików

Przy podrażnieniach skóry stosuje się kosmetyki hypoalergiczne, choć wcale nie ma pewności, że takie nie uczulają

Skóra wrażliwa i skłonna do podrażnień

Skóra wrażliwa jest podatna na działanie czynników drażniących i uczulających. Łatwo reaguje na niekorzystne i niepożądane czynniki zewnętrzne. Objawy, jakie mogą temu towarzyszyć można podzielić na obiektywne o widocznym efekcie drażniącym i uczulającym, w wyniku których powstaje rumień, suchość, trądzik a nawet pęknięcia skóry oraz subiektywne, charakteryzujące się uczuciem kłucia, swędzenia, pieczenia, naprężenia skóry.

Jednym z powodów alergii mogą być stosowane preparaty kosmetyczne. Z danych statystycznych wynika, że przeciętnie jedna osoba używa około siedmiu różnych kosmetyków dziennie.

Biorąc pod uwagę, że każdy z nich zawiera od kilku do kilkunastu składników daje to w efekcie kilkadziesiąt substancji, które mogą podrażniać skórę.

Zobacz wideo: Alergia jest dziedziczna

Uczulenie a wrażliwość

Powstające na skórze bezpośrednio po nałożeniu kosmetyku zmiany na ogół świadczą o jej dużej wrażliwości. Natomiast te, które pojawiają się po dłuższym czasie, wahającym się od kilku godzin do kilku dni od zaaplikowania preparatu kosmetycznego mogą świadczyć o odczynie alergicznym. Powstającej wysypce, która jest na ogół bardzo swędząca, często towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie. Uczulenie na konkretny związek, określany mianem alergenu, najczęściej objawia się odczynem uczulającym za każdym razem, kiedy mamy z nim do czynienia.

Kosmetyki hypoalergiczne

Kosmetyki nie tylko nie powinny podrażniać, ale powinny zmniejszać ryzyko podrażnień związanych z zanieczyszczeniem środowiska, złymi warunkami atmosferycznymi, zapobiegać im i wzmacniać funkcje ochronne skóry. Ponieważ cera wrażliwa nie lubi zmian, najlepiej pielęgnować ją, stosując preparaty jednej firmy, przeznaczone specjalnie do tego celu. Najlepsze są wyroby o naturalnym dla naszej skóry pH (~ 5,5).

Umieszczona na opakowaniu informacja, iż kosmetyk jest hypoalergiczny oznacza, ze wyrób był testowany na skórze osób o skłonności do skóry alergicznej. Coraz częściej pojawia się również informacja, iż kosmetyk przeznaczony jest do cery wrażliwej. Wyroby tak oznakowane zawierają na ogół ograniczoną do minimum ilość konserwantów oraz środków zapachowych lub w ogóle nie ma ich w składzie recepturalnym.

Tłuszcz w kosmetykach hypoalergicznych

Tłuszcz stosowany w preparatach kosmetycznych dla alergików powinien mieć skład możliwie zbliżony do składu chemicznego naturalnego tłuszczu skóry. Szczególnie ważne są substancje odbudowujące barierę lipidową skóry (m. in. ceramidy, fosfolipidy, skwalen, oleje roślinne o dużej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych tzw. NNKT) oraz nawilżające (kwas hialuronowy, chitozan).

Dzięki zawartości takich składników jak D-pantenol (prowitamina witaminy B5), alantoina, proteiny, algi czy specjalnie przeznaczone do tego typu preparatów ekstrakty roślinne (np. lipa, lukrecja, lawenda, świetlik, chaber bławatek, nagietek, zielona herbata, siemię lniane, oczar wirginijski itp.) działają one łagodząco i wzmacniająco.

Przeciwzapalnie i kojąco działają również kosmetyki produkowane na bazie wód termalnych. Polecane są one nie tylko dla osób o skórze wrażliwej, ale także w schorzeniach dermatologicznych: łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry.

Preparaty promieniochronne dla alergików powinny zawierać naturalne filtry UV, takie jak ditlenek tytanu czy tlenek cynku.

Hypoalergiczne kosmetyki też mogą uczulać

Pomimo zakupu preparatu hypoalergicznego, może się jednak okazać, że po jego zastosowaniu pojawiają się objawy charakterystyczne dla podrażnienia, bądź alergii. Wynika z tego, że reagujemy na składnik, który dla innych jest nieszkodliwy.

W celu zmniejszenia do minimum zmian alergicznych istotne jest rozpoznanie alergenu i, o ile to możliwe, wyeliminowanie go. Jest to ważne, ponieważ udowodniono, że w alergii kontaktowej może wystąpić zjawisko jej rozprzestrzeniania się, polegające na tym, że osoba uczulona na jeden alergen szybciej uczula się na kolejne. Jednocześnie osoba uczulona na konkretny związek chemiczny jest również wrażliwa na inne związki o zbliżonej strukturze chemicznej.

Jeżeli pojawiają się tego typu problemy ze skórą, to osoba, która zainteresowana jest danym kosmetykiem powinna sprawdzić wcześniej, czy nie jest uczulona na któryś z jego składników. Do tego właśnie służą bezpłatne próbki, które oferuje coraz więcej firm.

ek, aw

Poznaj też: Kosmetyki bezglutenowe

Czytaj też: Ekologiczne kosmetyki – piękno bez chemii

Zobacz: Jak dobrać kosmetyki odpowiednie dla rodzaju i wieku skóry

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA