string(8) "szukanie" Kosmetyki dla nastolatków

Kosmetyki dla nastolatków

Jeszcze niedawno produkty przeznaczone dla młodzieży stanowiły stosunkowo niewielki segment kosmetyków. Coraz częściej jednak producenci przygotowują ofertę wyrobów skierowaną specjalnie do tej grupy odbiorców.

Spis treści

Skóra młodych osób, podobnie zresztą jak w każdym innym wieku, wymaga używania odpowiednich preparatów kosmetycznych. Podstawę jej pielęgnacji stanowi prawidłowe oczyszczanie i nawilżanie.

Mycie twarzy

Do mycia twarzy zaleca się stosowanie specjalnie do tego celu przeznaczonych preparatów, które nie wysuszają i nie podrażniają skóry. Podstawową formę produktów oczyszczających stanowią środki myjące, w skład których wchodzą łagodne składniki chemiczne. Związki te bardzo często bazują na naturalnych surowcach, dzięki czemu nie powodują nadmiernego wysuszania skóry. 

Coraz częściej w preparatach do mycia znaleźć można, tzw. roślinne mydła, czyli ekstrakty roślin o działaniu powierzchniowo-czynnym, zawierające też saponiny (łac. sapo - mydło). Surowce te wytwarzają w wodzie delikatną pianę, która nie ma działania drażniącego i wysuszającego.

Saponiny działają ponadto przeciwzapalnie, oczyszczająco, odkażająco, pomagają łagodzić podrażnienia skóry. Do surowców bogatych w te związki należą: korzeń mydlnicy, pierwiosnka, żeń-szenia, lukrecji, ziele połonicznika, owoc kasztanowca.

Wyroby myjące oferowane są w różnorodnych formach kosmetycznych. W dostępnej ofercie mamy środki w postaci płynu, pianki, żelu, emulsji. Preparaty te, niezależnie od formuły najczęściej mają pH kwaśne, mieszczące się w granicach 4,5-6, odpowiadające naturalnemu odczynowi naszej skóry. Różnią się one między sobą składnikami, które profilują je dla określonego rodzaju cery.

Dla osób ze skłonnością do łojotoku szczególnie polecane są preparaty do oczyszczania w postaci żeli lub pianek, które nie zawierają substancji tłuszczowych lub zawierają je w małych ilościach. Są to wyroby, które dobrze się pienią, są wydajne, efektywnie oczyszczają z brudu, nie zwiększając natłuszczania skóry.

Do suchej skóry

W przypadku skóry suchej dobrym produktem może być odpowiednio dobrany układ emulsyjny. Preparaty te, oprócz związków o działaniu myjącym, zawierają także składniki tłuszczowe, których obecność zapobiega dalszemu przesuszeniu skóry.

Nastolatki, które nie mają większych problemów z cerą, oprócz dokładnego oczyszczania powinny zwrócić uwagę na odpowiednie nawilżenie. Stąd też kremy przeznaczone dla młodej cery powinny regulować zawartość wody w skórze i przeciwdziałać jej odwodnieniu. Ważnymi składnikami tego typu wyrobów są tzw. humektanty, związki zdolne do trwałego absorbowania i zatrzymywania wody z otoczenia, a w konsekwencji powodujące zwiększenie stopnia uwodnienia naskórka.

Do najbardziej znanych i najczęściej stosowanych w kosmetyce surowców o działaniu nawilżającym należą alkohole wielowodorotlenowe, m.in.: gliceryna i glikol propylenowy. Nie tylko nawilżają naskórek, lecz także wspomagają mechanizmy obronne skóry – zabezpieczają ją przed szkodliwym wpływem środowiska, w tym promieniowaniem słonecznym, które może powodować w skórze wiele niekorzystnych zmian.

Uwaga na słońce

O szkodliwości nadmiaru promieni słonecznych i konieczności zabezpieczania skóry w okresie lata na ogół już pamiętamy. Warto jednak uświadomić sobie, że natężenie promieni słonecznych z zakresu UV A tylko w nieznacznym stopniu zmienia się w zależności od pory roku, dnia, pogody, grubości chmur czy też szerokości geograficznej. Duża ich ilość jest obecna w świetle dziennym przez cały rok. Każdego dnia skóra otrzymuje duże dawki tego promieniowania, które wnika w głębsze jej warstwy i przyspiesza proces starzenia skóry. Sprzyja ono także powstawaniu wolnych rodników, które mogą powodować cały szereg niekorzystnych zmian zachodzących w skórze. Może też powodować uszkodzenia w strukturach DNA, m.in.: w kodzie genetycznym, co w konsekwencji prowadzi do zmian nowotworowych skóry. Fotostarzenie rozpoczyna się już w dzieciństwie, a niekorzystne zmiany kumulują się w skórze wzmagając procesy starzenia skóry.

Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z działaniem promieni słonecznych, należy odpowiednio zabezpieczać skórę przez cały rok. Skuteczne są preparaty kosmetyczne, które zawierają w składzie tzw. filtry promieniochronne. Surowce te coraz częściej można znaleźć nie tylko w produktach promieniochronnych, ale także w wyrobach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry czy też w kosmetykach kolorowych. Wybierając produkt, dobrze jest zatem upewnić się, czy pośród jego składników znajduje się filtr promieniochronny.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij