Kreatywne zajęcia – sposób na dobrą pamięć w podeszłym wieku

Kreatywne zajęcia – sposób na dobrą pamięć w podeszłym wieku
Źródło: 123RF
Z wiekiem, kiedy starzeje się cały organizm, w tym także nasz mózg, za-zwyczaj doświadczamy pewnych problemów z pamięcią. W miarę upły-wu lat maleje zdolność skupiania uwagi, procesy myślowe stają się wol-niejsze, a nauka może zajmować nam nieco więcej czasu niż niegdyś.

Najczęściej nienaruszona pozostaje pamięć krótkotrwała oraz zdolność zachowania i odtwarzania dobrze znanych informacji. Na szczęście większość ludzi spadek pamięci odczuwa dopiero po osiemdziesiątce. Badania wykazują, że niektórzy siedemdziesięciolatkowie w testach pamięci wypadają tak dobrze jak dwudziestolatkowie.

Przeczytaj także: Jak działa pamięć? Fakty, które cię zaskoczą

Kreatywne zajęcia

Aktywność intelektualna pomaga zapobiegać problemom z pamięcią. W doskonałym przewodniku po technikach szybkiego zapamiętywania Carol Turkington „Doskonalenie Pamięci” autorka podaje kilkanaście sposobów na kreatywne zajęcia, wymagające wysiłku intelektualnego. Jeśli w te zajęcia zaangażujemy się regularnie, na pewno będą stymulowały nasz mózg.

Oto lista tych zajęć:

- czytanie;
- układanie puzzli;
- rozwiązywanie krzyżówek;
- gra na instrumencie;
- rękodzieła;
- malowanie,
- rysowanie,
- szydełkowanie;
- stolarka;
- pisanie listów;
- gra w karty;
- gry planszowe – warcaby, szachy, monopol, scrabble;
- majsterkowanie;
- szydełkowanie,
- roboty na drutach;
- ogrodnictwo.

Przeczytaj także: Dbaj o swoją pamięć niezależnie od wieku

Wśród wielu innych czynników, które przyczyniają się do zachowania dobrej pamięci są również: odpowiednia dieta, głęboki sen, medytacja, uprawianie sportu, a zwłaszcza kilku dyscyplin sportowych przemiennie.

 

Elżbieta Koman

Przeczytaj także: Ćwicz swój umysł

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA