Kreatywni mniej szczerzy

Starszy niż rok
Kreatywni i oryginalni myśliciele mogą być mniej szczerzy i bardziej skłonni do oszustwa niż mniej twórcze osoby. Prawdopodobnie dlatego, że łatwiej przychodzi im wymyślanie wymówek i tłumaczenie racjonalności podejmowanych działań

Współautorami badań - udowadniających powyższe stwierdzenie - są doktor Francesca Gino z Uniwersytetu Harwardzkiego i doktor Dan Ariely z Uniwersytetu Dukea. Swoje odkrycie opisali w "Journal of Personality and Social Psychology".

Na potrzeby badań naukowych oceniono najpierw kreatywność i inteligencję osób biorących udział w eksperymencie. Później przeprowadzono badania właściwe. Za samo pokazanie się na badaniach uczestnicy dostawali niewielką sumę pieniędzy. Większą kwotę dostawali ci, którzy udzielili więcej poprawnych odpowiedzi.

Inteligentni oszukują

Za pierwszym razem uczestnicy dostali arkusze z pytaniami z wiedzy ogólnej. Odpowiedzi zaznaczali kółkiem. Gdy dostali drugi arkusz i powiedziano im, że są tam błędy bo źle się odbił, chcieli więcej pieniędzy za poprawne odpowiedzi.

Czytaj też: Chcesz być zdrowy? Mów prawdę!

W drugim eksperymencie uczestnicy dostali rysunki. Były to linie ukośne złożone z kropek. Zadanie polegało na ocenieniu na którym rysunku jest więcej kropek. Było 200 prób. Aż w przypadku 50 proc. niemożliwa była poprawna odpowiedź. Uczestnicy badań zaczęli się więc domagać wyższego wynagrodzenia.

Po podliczeniu wszystkich punktów i obserwacji zachowań okazało się, że bardziej inteligentni uczestnicy badań częściej oszukiwali.

"Journal of Personality and Social Psychology"

Poznaj: 7 zdrowych egoizmów

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA