Nowy sklep

już ON-LINE

Kręgosłup nie tylko moralny

Aktorka, Olga Borys na swoim blogu www.blogstar.pl opisuje ciekawą metodę leczenia kręgosłupa.

Spis treści

Żywot człowieczy to droga zazwyczaj kręta, wyboista z porozrzucanymi przez los kłodami. I jak tu kroczyć dumnie z wysoko uniesioną głową, skoro co rusz trzeba uważać, żeby nie zboczyć albo nie runąć w błoto? I jak złapać pion po potknięciu? JAK WYPROSTOWAĆ SIĘ PO SKRZYWIENIU? Jak wyrównać krok w drodze do celu? Trzymanie się zasad (sumienia, wiary, tradycji czy praw społecznych) pomaga korygować nasz moralny kręgosłup. To fascynujący temat-rzeka, ale dziś nie o tym chcę pisać. Dziś skupię się na prawdziwym kręgosłupie, łac. Columna vertebralis, elemencie szkieletu osiowego kręgowców. A dokładnie na leczeniu skrzywień kręgosłupa Homo sapiens.Zobacz wideo: Jak wygląda leczenie zachowawcze chorób kręgosłupa

Columna vertebralis

Columna vertebralis - nie poczytujcie mi za złe, że wyskakuję z tą łaciną, ale kręci mnie to - więc Columna vertebralis to oś zbudowana z 33 lub 34 kręgów, na której opiera się całe ciało człowieka: organy wewnętrzne i mięśnie. Nasz kręgosłup przystosowany jest do utrzymywania wyprostowanej postawy ciała i unoszenia głowy. Zatrważające są statystyki, które mówią o skrzywieniach i wadach postawy u 70% dzieci. Przyczyny mogą być rozmaite: od wad wrodzonych, złamań czy dysplazji, po nieprawidłowe siedzenie przy biurku lub przed telewizorem, brak ruchu czy noszenie torby na jednym ramieniu. A co ciekawe - skrzywienia rozwijają się dlatego, że nasza postawa dostosowuje się do pionowej linii grawitacji od głowy, po palce stóp, przy jak najmniejszym wysiłku mięśniowym, nawet jeśli odbywa się to kosztem zniekształceń i chronicznych bólów. Z tego zatem wynika, że nasze złe nawyki w postawie organizm szybko sobie przyswoi, a to już krok do skolioz, lordoz czy kifoz. Do tej pory ortopedzi zalecali ćwiczenia korekcyjne, basen czy w przypadku dużych wad - operacje. Te ostatnie wiążą się niewątpliwie z cierpieniem i długim okresem rekonwalescencji. Operacje takie nigdy nie gwarantują pełnej sprawności.

Zobacz także: Dysplazja stawu biodrowego

Moja siostra przez lata szukała rozwiązań dalekich od chirurgicznych, ale bardziej skutecznych niż te typowe proponowane przez ortopedów, które w wielu przypadkach są nieskuteczne. I znalazła. Metoda FED jest wynikiem 20 letniej pracy nad skrzywieniami kręgosłupa hiszpańskiego profesora S.S. Fernandeza. FED to hiszpański skrót od słów: ustabilizowanie, rozciągnięcie, odkręcenie. Te badania udowodniły, że możliwe jest niemal całkowite wyleczenie skoliozy u dzieci za pomocą metody FED. Osoby dorosłe przy zaangażowaniu oraz dużej intensywności ćwiczeń mogą skorygować wadę o 30%. Nie będę szczegółowo opisywała, jak to działa, ale działa i to jest najważniejsze. Efekty zauważalne są już po kilku miesiącach ćwiczeń odbywających się trzy razy w tygodniu.

Sprawdź, co robić gdy boli nas kręgosłup

 

Reklama

Przebieg zabiegu

Pojedynczy zabieg trwa 90 min i podzielony jest na trzy etapy:1. Rozgrzewka - przygotowanie kręgosłupa za pomocą elektrostymulacji i masażu rozgrzewającego.2. Zabieg w aparacie FED, czyli impreza w klatce - pacjent podpinany jest do układu wyciągowego, aby następnie, w zależności od jego wady, poddać go punktowym naciskom.3. Utrwalenie - seria ćwiczeń uelastyczniających i rozluźniających pozwalających utrzymać postawę i utrwalić korekcję osiągniętą za pomocą "klatki" FED.

Zanim fizykoterapeuta przystąpi do zabiegów, musi zapoznać się szczegółowo z wadą pacjenta, obejrzeć zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa wraz z miednicą i stawami biodrowymi. Dokonać pomiaru skrzywienia, wdrożyć się w opisy ortopedyczne itp. Więcej na temat metody FED dowiecie się korzystając ze strony: www.fizjofed.pl

Dbajmy o kręgosłupy nasze i naszych dzieci. Nie dopuszczajmy do skrzywień, a jeżeli są już jakieś wady podejdźmy do problemu poważnie. Pamiętajcie, że w tej terapii najważniejsze są DYSCYPLINA i SYSTEMATYCZNOŚĆ.

P.S. Aha, troszcząc się o Columna vertebralis nie zapominajmy o Columna moralis! Ściskam Was (nie uszkadzając kręgosłupów).

żródło: www.blogstar.pl

Sprawdź: Jak zadbać o kręgosłup? 7 skutecznych sposobów

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)