Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Krem do twarzy na noc – jak działa? Jaki wybrać?

Jeśli chcemy poważnie podejść do kwestii wieczornej pielęgnacji skóry twarzy powinniśmy zainwestować w dobry, przeznaczony do danego typu skóry oraz wieku krem do twarzy na noc. Taki preparat działa przede wszystkim nawilżająco, odżywczo oraz regenerująco na komórki skórne. Ma całą noc na to, aby porządnie się wchłonąć do najgłębszych warstw naskórka. Który kosmetyk będzie najbardziej odpowiedni?
Starsza kobieta stosuje krem do twarzy na noc
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jak działa krem do twarzy na noc?

Krem do twarzy na noc to kosmetyk do zadań specjalnych. Skóra ma inne potrzeby w ciągu dnia, a czego innego potrzebuje w nocy. Nie wszyscy wiedzą, że w dzień skóra odpoczywa, a dopiero późnym wieczorem przestawia się na tryb pracy i zaczyna koncentrować się na regeneracji. Około północy tempo przepuszczalności skóry znacznie wzrasta, co oznacza, że aktywne składniki preparatów nakładanych na twarz wieczorem mogą teraz wchłaniać się w głębsze warstwy naskórka jak w gąbkę. To doskonała okazja aby dać skórze to, czego ona najbardziej potrzebuje: nawilżenia, odżywienia oraz regeneracji. 

Noc to także czas na detoks dla skóry, co oznacza, że w czasie kiedy śpisz twoja skóra usuwa wszelkie zanieczyszczenia i toksyny gromadzące się w ciągu dnia w głębszych warstwach naskórka. Co więcej naprawia wtedy uszkodzenia, które powstają na skórze w dzień.

Zatem krem na dzień i na noc powinny być dwoma niezależnymi od siebie kosmetykami. Oczywiście mogą pochodzić od jednej marki kosmetycznej, a nawet jednej linii produktów do twarzy. Niektórzy nawet zalecają takie rozwiązanie. Nie powinniśmy jednak używać tylko jednego z tych środków pielęgnacyjnych, ani nie zaleca się aby stosować przypadkowego kosmetyku, który akurat „podejdzie pod rękę”.

Reklama

Czym powinien się wyróżniać krem do twarzy na noc?

Dobry krem do twarzy na noc powinien się wyróżniać konsystencją. Najczęściej jest ona gęstsza, bardziej tłusta i lepka od preparatów stosowanych na dzień. Naturalnie nieco inna będzie gęstość kosmetyku przeznaczonego dla osób posiadających cerę suchą, a inna dla przedstawicieli cery tłustej. Odmienną koncentracją będą się również charakteryzowały produkty do twarzy dla skóry młodej i dojrzałej.

Jeśli chodzi o skład preparatu do twarzy na noc to należy kierować się zasadą, że im mniej sztucznych składników, tym lepiej. Miłośnicy naturalnych komponentów w kosmetykach twierdzą nawet, że im krótszy skład, tym lepiej dla skóry. Z pewnością nie zawadzi jeśli taki specjał do twarzy na noc będzie zawierał m.in. witaminy (a wśród nich przede wszystkim witaminę E, C i A), flawonoidy, minerały (takie jak wapń, selen, siarkę, czy cynk), kwasy owocowe, koenzym Q10, kwas foliowy, retinol oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Jednak i w tym przypadku formuła kosmetyku będzie miała związek z wiekiem i rodzajem skóry osoby stosującej ten produkt.

Reklama

Jak stosować krem do twarzy na noc?

Krem do twarzy na noc powinno się stosować na wcześniej przygotowaną do tego twarz, czyli najpierw należy ją dokładnie oczyścić z zabrudzeń oraz kosmetyków, a następnie na lekko wilgotną skórę nałożyć preparat. Cera sucha potrzebuje oczyszczenia w postaci lekkiego mleczka lub płynu z dodatkiem oleju, natomiast cera tłusta i mieszana wymagają produktu o konsystencji żelowej lub zwykłej wody.

Krem wklepujemy w skórę opuszkami palców, a następnie wsmarowujemy kosmetyk od środka do zewnętrznych krawędzi twarzy. Dobrze, aby było to wykonywane kolistymi ruchami. Taki masaż sprawi, że skóra będzie lepiej ukrwiona oraz bardziej odprężona.

Intensywnie nawilżający krem do twarzy na noc powinno się nałożyć też na szyję oraz dekolt pomijając natomiast okolice oczu, gdzie skóra jest bardzo wrażliwa. Ten rejon twarzy powinien być potraktowany specjalnym preparatem, przeznaczonym do okolicy oczu.

Reklama

Jaki krem do twarzy na noc do cery suchej, tłustej i mieszanej?

W zależności od tego jaki rodzaj cery posiadamy: suchą, tłustą, czy mieszaną oraz w jakim wieku jesteśmy, powinniśmy dostosować do tego typ, koncentrację oraz skład kosmetyku do twarzy na noc.

Krem na noc do cery suchej powinien być gęsty, dobrze nawilżać skórę oraz obfitować w składniki odżywcze. Dobrze natomiast aby produkt do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej na noc był lekki, by nie zapychał porów. 

Krem na noc przeznaczony do skóry dojrzałej w przypadku pań czterdziestoletnich powinien zawierać m.in. takie składniki jak koenzym Q10, witamina A, C i E, retinol oraz kwas foliowy. Kobiety, które przekroczyły 50-tkę powinny zaś postawić na takie komponenty jak np. kwas glikolowy, folacyna oraz izoflawony sojowe. Dobrze żeby krem do twarzy na noc 20+ zawierał m.in. witaminę A i kwasy owocowe, a krem do twarzy na noc 30+- dodatkowo witaminę E i C, flawonoidy, minerały oraz koenzym Q 10.

Reklama

Jak pielęgnować skórę twarzy przed pójściem spać?

Nawet intensywnie odżywczy krem do twarzy na noc nie zadziała jeśli nie zapewnimy skórze odpowiedniej pielęgnacji przed położeniem się do łóżka. Chodzi tutaj przede wszystkim o staranny demakijaż oraz o dogłębne nawilżenie skóry przed spaniem dobrym, odżywczym i jak najbardziej naturalnym kremem na noc.

Właściwe dbanie o skórę twarzy to także dobry, zdrowy sen trwający około 7-8 godzin, w przewietrzonym pokoju, gdzie panuje niezbyt wysoka temperatura. Co więcej ważna jest higiena pościelowa, co oznacza, że powinno się zmieniać poszewkę na poduszkę chociaż raz w tygodniu. Twarzą i włosami szorujemy po niej przez wiele nocnych godzin. Jeśli nie wymieniamy regularnie pościeli, ryzykujemy tym, że nabawimy się zaskórniaków, potówek oraz wyprysków, pojawiających się na twarzy. Dobrze byłoby gdyby poszwy były satynowe lub jedwabne, dzięki czemu skóra będzie miała bardziej miękko oraz nie obudzimy się z nagniotkami na twarzy. 

Czytaj:

Bibliografia

  • „Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku” Barbara Kwiatkowska, Wydawnictwo Pascal, 2017
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?
Malowanie ust permanentne
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Usta u kobiety
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!