Krem jak pierzynka

Tegoroczna aura płata nam nie lada psikusy. Raz zimno, to znów, nienormalnie jak na tę porę roku, ciepło. Musimy to wszystko wytrzymywać nie tracąc formy, a przede wszystkim urody. A przecież nasza cera niejednokrotnie musi znieść różnice temperatur rzędu kilkudziesięciu stopni.

Dzieje się tak, gdy temperatura otoczenia spada poniżej zera, a w naszych domach mocno grzeją kaloryfery. Oczywiście jest na to rada. Wystarczy okryć twarz warstwą ochronnego kremu, który działa jak ciepła kołderka i nie pozwala skórze nadmiernie się męczyć. Jest to bowiem dla skóry duży wysiłek, gdy naczyńka krwionośne przystosowując się do zmiany temperatur kurczą się i gwałtownie rozkurczają. Oczywiście nie jest sprawą zupełnie obojętną jaki krem wybierzemy. Musi to być uzależnione od rodzaju skóry.

Zobacz: Jak dobrać kosmetyki odpowiednie dla rodzaju i wieku skóry

Jak dobrać odpowiedni krem?

Kremy nawilżające bez ograniczeń mogą stosować tylko posiadaczki cery tłustej. Nawet gdy temperatura spada poniżej 10 stopni. Obecnie produkowane kremy nawilżające charakteryzują się przedłużoną trwałością, dłużej więc działają. Nie należy się przy tym obawiać, że krem wnikając w skórę spowoduje pękanie naczyniek. Nowoczesna preparaty działają na takiej zasadzie, że wnikają głęboko w skórę i tam wiążą wodę, zapobiegając w ten sposób jej wysuszeniu. Dodatkowo wzbogacone są o pewne witaminy i mikroelementy. Naturalnie kremy te powinny być stosowane do wszystkich rodzajów cery, ale tylko wtedy, gdy nie wychodzimy z domu. Jeśli skóra mimo wszystko wydaje nam się spierzchnięta i nie nawilżona możemy wspomóc ją nakładając maseczkę.

Zobacz: Kosmetyki bezglutenowe

Kremy półtłuste przeznaczone są dla skóry, która posiada cieńszy płaszcz hydrolipidowy, jest więc wrażliwa na działanie wiatru i mrozu. Określa się ją mianem suchej. Krem półtłusty spełnia funkcję obronną przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami środowiska. Przy tym zawiera składniki odżywcze, na przykład: witaminę C (uszczelnia naczynia krwionośne), retinol (regeneruje skórę), witaminę E (chroni przed wolnymi rodnikami), D - panthenol (przyspiesza powstawanie nowych komórek).

Cera wrażliwa pod szczególna ochroną

I wreszcie tłuste kremy dla cery wrażliwej. To właśnie taka skóra przy niskich temperaturach staje się szorstka, może nawet powodować uczucie pieczenia. Trzeba więc nałożyć na twarz warstewkę tłuszczu, który uniemożliwi parowanie wody z jej wnętrza. Dodatkowym atutem tych kremów jest obecność w nich ceramidów, kolagenu czy elastyny.

Większość firm kosmetycznych proponuje obecnie kremy dla całej rodziny. Są one najczęściej hypoalergiczne i na tyle delikatne, że można nimi smarować delikatną skórę dziecka. A przy tym zawierają filtry przeciwsłoneczne, są więc idealne przy uprawianiu sportów zimowych.

Krem na twarz? Obowiązkowo!

Dowiedz się więcej!

Czytaj też: Z drogerii czy z apteki? W jakie kosmetyki warto inwestować?

Ewa Pol

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA