Krem kremowi nierówny. Czym nawilżać skórę?

W lecie skóra często bywa podrażniona i wysuszona przez palące słońce, morską wodę czy silny wiatr. Jej naturalna bariera ochronna ulega znacznemu osłabieniu, przez co bardzo szybko traci nawilżenie. Na rynku nie brakuje kremów nawilżających, ale nie każdy produkt działa równie efektywnie. Co powinien zawierać skuteczny kosmetyk, który przywróci skórze miękkość i elastyczność?

Wzmocnienie spoiwa międzykomórkowego w naskórku

Jednym z głównych celów kosmetyków nawilżających jest wzmacnianie naturalnej bariery ochronnej skóry. W tym celu dostarczają lipidów, czyli substancji tłuszczowych pełniących funkcję spoiwa łączącego komórki naskórka i wypełniającego przestrzenie między nimi. Spoiwo to, nazywane cementem międzykomórkowym, jest zbudowane ze specjalnego rodzaju lipidów określanych mianem ceramidów, cholesterolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Dlatego skuteczny krem nawilżający powinien zawierać w swoim składzie właśnie ceramidy, ale nie tylko. Cenny jest także kwas hialuronowy, który ma zdolność do wiązania dużej ilości wody, kolagen, tworzący na skórze film zatrzymujący wilgoć, oraz algi, będące cennym źródłem związków, z których organizm produkuje naturalny czynnik nawilżający. Dobry krem nawilżający, na przykład Aqualia Thermal marki Vichy, będzie posiadał wszystkie te składniki. Wprowadzając do cementu międzykomórkowego substancje wchłaniające wilgoć, zapewni prawidłowe funkcjonowanie komórek skóry. Dzięki temu stanie się ona na długo sprężysta, miękka i gładka w dotyku.

Zobacz, jak wygląda: Pielęgnacja skóry

Lekkie kremy do skóry tłustej

Warto pamiętać, że oliwki i balsamy o tłustej konsystencji wprawdzie zatrzymują wodę wewnątrz skóry, ale nie uruchamiają naturalnych procesów jej nawilżania. Dlatego najskuteczniejsze są kosmetyki w formie żelu lub kremu, które dobrze i szybko się wchłaniają. Nie wolno również zapominać o nawilżaniu cery tłustej i mieszanej, charakteryzującej się nasilonym wydzielaniem łoju, który jednak w żaden sposób nie zapewnia skórze nawodnienia. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie nawilżającej maski algowej, która łagodnie oczyszcza twarz i dostarcza skórze wody.

Stosując dobre kosmetyki nawilżające, można skutecznie uelastycznić wysuszoną latem skórę. Wzmocnienie cementu międzykomórkowego naskórka pozwala uniknąć kłopotów z napiętą czy skłonną do podrażnień skórą i na długo zachować jej piękny i zdrowy wygląd.

Zobacz: 5 naturalnych sposobów, by zapobiec starzeniu się skóry

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA