Krem na rozstępy w ciąży - jaki wybrać? Właściwości, efekty

Krem na rozstępy w ciąży zapobiega powstawaniu nieestetycznych pasm na skórze brzucha, piersi, pośladków i ud. Jak działają kosmetyki dla kobiet w ciąży, jakie mają właściwości, od kiedy można je stosować?
Kobieta w ciąży smaruje brzuch kremem na rozstępy
źródło:123RF

Spis treści

Krem na rozstępy w ciąży

Co na rozstępy w ciąży? Krem na rozstępy w ciąży może się okazać kosmetykiem nieodzownym w pielęgnacji intensywnie zmieniającej się skóry. Rozstępy są podłużnymi, wrzecionowatymi pasmami, z wyglądu przypominającymi blizny. Powstają wskutek pękania włókien kolagenowych i elastynowych skóry, co spowodowane jest nadmiernym jej rozciąganiem, a także działaniem produkowanego w nadmiarze hormonu stresu – kortyzolu. W ciąży tworzą się na brzuchu, ale też w innych częściach ciała, które w tym szczególnym okresie zmieniają swój wygląd: na piersiach, pośladkach i udach. 

Krem na rozstępy w ciąży pozwala łagodzić skutki zachodzących w skórze destrukcyjnych procesów. Należy jednak pamiętać, że tego typu zabiegi powinny być wdrożone na bardzo wczesnym etapie, w tzw. fazie zapalnej (nazywanej też różową). Rozstępom łatwiej bowiem jest zapobiegać, niż je leczyć - całkowite usunięcie zaawansowanych zmian możliwe jest wyłącznie w gabinecie chirurgii estetycznej. Czego zatem należy się spodziewać sięgając po krem na rozstępy w ciąży? Jakie powinien mieć właściwości?

Jakie mają właściwości kosmetyki na rozstępy w ciąży?

Kosmetyki na rozstępy w ciąży – kremy, ale też żele i balsamy - mają w swoim składzie komponenty wspomagające produkcję kolagenu, a także nawilżające i natłuszczające skórę oraz redukujące uczucie świądu i łagodzące podrażnienia. Większość dostępnych preparatów bazuje na ekstraktach z różnego typu roślin leczniczych, a także naturalnych olejkach. Ważnym składnikiem jest witamina E, chroniąca włókna kolagenowe i hamująca proces powstawania rozstępów. 

Jaki krem na rozstępy w ciąży?Analizując skład kilku przykładowo wybranych kosmetyków (o kremowej konsystencji), znajdujemy między innymi następujące zestawy:

  • wąkrota azjatycka, boska trawa, witaminy E, C i F, olejek ze słodkich migdałów,
  • ekstrakt z ziaren zielonej fasoli, rutyna, biopeptydy,
  • olej z krokosza barwierskiego, witamina E, pantenol,
  • wyciąg z awokado, masło shea, witamina E,
  • trawa tygrysia, olej z pestek wnogron, mocznik, gliceryna, witamina E,
  • hydroksyprolina, krzem, wyciąg z soi, witamina E.

Jaki efekt może przynieść stosowanie kremów opartych na tego typu mieszankach? Czy są one w stanie zlikwidować nieestetyczne rozstępy?

Reklama

Jakie efekty daje dobry krem na rozstępy w ciąży?

Efekty stosowania kosmetyków zależne są w dużej mierze od tego, w jakim stadium zaawansowania są rozstępy. W procesie ich kształtowania wyróżniamy dwa etapy.

  • Faza zapalna (różowa) – trwa od 2 do nawet 6 miesięcy. Rozstępy mają wówczas barwę ciemnoczerwoną, a następnie sinieją. Włókna kolagenowe na tym etapie ulegają zniekształceniu.
  • Faza zanikowa (biała)– rozstępy zaczynają przypominać blizny, wyraźnie bledną, stają się wklęsłe. Zauważalny staje się spadek ilości kolagenu i elastyny. 

Nawet dobry krem na rozstępy w ciąży, nie jest w stanie ich usunąć, jeśli zmiany mają charakter zanikowy. Rozstępy w fazie białej przyjmują swój ostateczny charakter, a ich likwidacja możliwa jest wyłącznie za pomocą skalpela. Oznacza to, że z rozstępami należy walczyć tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe. Uważa się, że dobry krem na rozstępy w ciąży jest w stanie stymulować produkcję kolagenu na tyle, by powstrzymać proces ich powstawania, a przynajmniej ograniczyć jego zasięg. Warunkiem jest wdrożenie kuracji w fazie zapalnej, a nawet wcześniej, czysto profilaktycznie. 

Od kiedy stosować krem na rozstępy  w ciąży?

Sugestie ekspertów nie są w tej materii do końca zbieżne. W świetle powyższych informacji, stosowne kosmetyki wdrożyć należy do pielęgnacji jeśli tylko zauważymy pierwsze niepokojące oznaki (zaczerwienione pręgi na brzuchu, piersiach czy udach). Nie ma naukowych doniesień na temat szkodliwości tego typu preparatów dla płodu. Ale nie ma też jednoznacznych dowodów na ich nieszkodliwość. Dlatego w ujęciu zachowawczym, zaleca się rozpoczęcie kuracji nie wcześniej, niż w II trymestrze. Ma to związek z niestabilnością ciąży w pierwszych jej trzech miesiącach i zwiększonym ryzykiem poronienia z najbardziej błahego nawet powodu. Z drugiej strony stosowanie kremu na rozstępy w ciąży dopiero w II lub III trymestrze często znajduje uzasadnienie praktyczne – dopiero wówczas ciało zaczyna się zmieniać w sposób widoczny, znacznie zwiększając swoje gabaryty.

Reklama

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Oprócz stosowania właściwych kosmetyków, należy też zadbać o lekkostrawną, niskokaloryczną i naturalną dietę, a także adekwatną do możliwości aktywność fizyczną. Są to dwa czynniki, które sprzyjać będą utrzymaniu relatywnie niskiej masy ciała, zapobiegając w ten sposób nadmiernemu rozciąganiu skóry. Aczkolwiek należy mieć świadomość, że na wygląd ciała w czasie ciąży kobieta nie zawsze ma wpływ, w kwestii tej dużą rolę odgrywają też predyspozycje genetyczne. 

Co istotne, zapobieganiu rozstępom służy też właściwa dawka spokoju i emocjonalnego wyciszenia w czasie ciąży. Tak jak bowiem wspomnieliśmy wyżej, osłabienie włókien kolagenowych i elastynowych w dużej mierze jest związane z aktywnością kortyzolu, czyli hormonu stresu. Jego nadprodukcji w ciąży nie da się uniknąć, dobrze jednak jest, aby był wytwarzany w możliwie niskich dawkach.

Czytaj też:

Bibliografia

  • Maria Błaszczyk-Kostanecka M., Hanna Wolska, Dermatologia w praktyce, PZWL. Warszawa 2005
  • Joanna Klonowska, Rozstępy – profilaktyka i kosmetologiczne metody redukcji, http://beautyinspiration.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!