Dla Ciebie, na zdrowie!

Krem z filtrem dla dzieci, balsam i olejek. Jaki wybrać?

Krem z filtrem dla dzieci, balsam i olejek to idealna ochrona na plażę. W słoneczny dzień dzieci wymagają zabezpieczenia w postaci kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. Skóra maluchów jest wyjątkowo delikatna i nie jest w stanie samodzielnie bronić się przed negatywnym oddziaływaniem promieni słonecznych. Warto wspomagać ochronę skóry dzieci, używając przeznaczonych do tego kosmetyków.
Dzieci na plaży w słoneczny dzień
Źródło:123RF
Spis treści

Bezpośrednie działanie promieni słonecznych na skórę może powodować oparzenia czy przyspieszać procesy starzenia się skóry (a dokładnie naskórka). Dzieci uwielbiają zabawy na słońcu, ale same nie potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo. Stosowanie kosmetyków do opalania dla dzieci znacznie ogranicza fotostymulacje. Taka ochrona i dodatkowe zabezpieczenie dają gwarancje bezpiecznego wypoczynku dzieci na słońcu.

Reklama

Krem z filtrem dla dzieci

Funkcje naturalnego filtra (zarówno dla dzieci, jak i dorosłych) pełni melanina. To grupa pigmentów, znajdujących się w skórze każdego człowieka, produkowanych w ludzkim organizmie przez specjalne komórki. To właśnie od melaniny zależy barwa karnacji – jasna lub ciemna. Ale nawet duża ilość melaniny jest zbyt słaba, aby całkowicie ochronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Dlatego też tak ważną rolę odgrywają kremy, zabezpieczające dzieci przed słońcem. Kremy te zawierają bardzo skuteczny system filtrów UVA i UVB, które tworzą na skórze idealną warstwę ochronną. 

Podstawowe działanie kremów z filtrem dla dzieci to:

 • zatrzymywanie promieniowania słonecznego,
 • zapewnienie wysokiej osłony,
 • ochrona przed poparzeniem,
 • nawilżanie i natłuszczanie skóry.

Filtry przeciwsłoneczne, zwane inaczej blokerami słonecznymi, hamują prawie całkowicie szkodliwe działanie słońca. Już krem z filtrem 30+ zapewnia ochronę dzieciom i niemowlętom. Wszelkie preparaty dla dzieci są przebadane klinicznie i dermatologicznie. Posiadają wymagane atesty. Warto również, aby miały także działanie wodoodporne. Ułatwia to dzieciom zabawę na słońcu i wodzie, bez utraty właściwości ochronnych. Kremy ochronne na słońce z filtrami 50+ wspomagają skuteczną ochronę przeciwsłoneczną skóry normalnej i wrażliwej. Polecane są nawet maluchom od 1 miesiąca życia. 

Reklama

Jaki krem do opalania dla dzieci wybrać?

To rodzice muszą zadbać o odpowiedni krem do twarzy dla dziecka, ale także do ciała, aby minimalizować szkodliwe działanie promieni słonecznych. Niekiedy kilkanaście minut na słońcu bez zabezpieczenia może wywołać bardzo negatywne skutki. Małe dzieci nie opalają się tak, jak dorośli. Ale lubią bawić się na słońcu czy w wodzie. Nie wystarcza wtedy nakrycie głowy czy okulary przeciwsłoneczne. Krem do opalania to obowiązkowy element wyposażenia letniego wypoczynku. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze takiego kremu? Oto kilka ważnych zasad:

 • dany produkt musi zawierać filtr UV, który ma właściwości blokujące szkodliwe działanie promieni słonecznych,
 • dokładne określenie skali SPF, czyli stopnia ochrony przed promieniowaniem,
 • znajomość skali SPF, która informuje, ile razy dłużej można eksponować skórę na słońcu, 
 • stosowanie u dzieci ochrony pomiędzy SPF 30 a SPF 50,
 • lekka formuła i konsystencja kremu, która dodatkowo nawilża i odżywia skórę,
 • zawartość filtrów fizycznych i chemicznych,
 • ochrona zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. 

Reklama

Krem z filtrem mineralnym  dla dzieci

Kremy ochronny dla dzieci można podzielić na:

Filtr chemiczny, który składa się ze związków organicznych, łatwo wnika w skórę i pochłania promienie słoneczne. Filtr mineralny (fizyczny) składa się ze związków nieorganicznych i rozprasza lub odbija promienie słoneczne. Kremy z filtrem mineralnym należy częściej nakładać, ale są one wyjątkowo bezpieczne dla małych dzieci. Bardzo ważne jest, aby nakładać je w odpowiedniej ilości, ponieważ za mało kremu do opalania osłabia jego działanie.

Reklama

Balsam do opalania dla dzieci 

Balsamy do opalania dla dziecizawierają skuteczny system filtrów UVA/UVB. Przy wyborze balsamu należy także zwrócić uwagę na wysokość filtrów przeciwsłonecznych. Taki preparat trzeba nakładać obficie na skórę przed wyjściem na słońce i pozostawiać do całkowitego wchłonięcia oraz wyschnięcia. Balsamy do opalania mają niewielkie opakowania i bez trudu mieszczą się nawet w niewielkiej torbie plażowej. A trzeba pamiętać, że wyprawa na słońce z dzieckiem stwarza konieczność zabrania wielu przedmiotów. Przed użyciem balsam należy wstrząsnąć, aby go wymieszać (ma formułę lżejszą do tradycyjnego kremu). 

Jeśli dzieci nie lubią smarowania ciała można kupić balsam kolorowy w kulce. Taki preparat pozostawia po zastosowaniu na ciele właśnie konkretny kolor. Ten dodatek nie zmniejsza w żaden sposób właściwości ochronnych, a dodatkowo uatrakcyjnia sam moment smarowania balsamem. Kolor niedługo po nałożeniu znika. 

Reklama

Kosmetyki do opalania dla dzieci – inne rodzaje

Oprócz kremów i balsamów do opalania dla dzieci na rynku znajdują się także olejki i preparaty w sprayu. Te ochronne dla dzieci maja z reguły lekką formułę, która dodatkowo odżywia i nawilża skórę. Ten rodzaj kosmetyków przeciwsłonecznych także zawiera filtry, chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB. Wszystkie produkty w sprayu są bardzo wygodne w aplikacji. Wystarczy tylko spryskać w prosty sposób skórę malucha (nawet najbardziej ruchliwego) i odczekać 15 minut przed wyjściem na słońce. Te kosmetyki nie zostawiają białych plam na ubraniach. Spraye do opalania dla dzieci idealnie spełniają swoją rolę - są wodoodporne, fotostabilne, hipoalergiczne i nie zawierają parabenów. Olejki do opalania również skutecznie zmniejszają ryzyko poparzeń słonecznych i wspomagają ochronę skóry.

Należy zawsze pamiętać, iż stosowaniu preparatów do opalania dla dzieci musi zawsze towarzyszyć  zachowanie zasad bezpiecznego przebywania na słońcu. 

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Rozdwajające się paznokcie - przyczyny i sposób leczenia
Łamliwe paznokcie
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Opalanie na plaży a alergia na słońce
Przeczytaj artykuł
Krem z filtrem do twarzy z przebarwieniami i cerą trądzikową
Kobieta smaruje twarz krem z filtrem
Podobne artykuły
Dziewczynka smaruje się kremem z filtrem 50
Krem z filtrem 50 – do twarzy pod makijaż i do opalania
Krem z filtrem nie chroni przed rakiem skóry!
Mężczyzna ze schodzącą skórą po opalaniu stoi na plaży
Schodząca skóra po opalaniu - co robić? Sposoby
Mężczyzna z problemem przegrzanie organizmu
Przegrzanie organizmu (hipertermia) - ile trwa, jakie są objawy?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!