Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗

Krem z filtrem dla dzieci, balsam i olejek. Jaki wybrać?

Krem z filtrem dla dzieci, balsam i olejek to idealna ochrona na plażę. W słoneczny dzień dzieci wymagają zabezpieczenia w postaci kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. Skóra maluchów jest wyjątkowo delikatna i nie jest w stanie samodzielnie bronić się przed negatywnym oddziaływaniem promieni słonecznych. Warto wspomagać ochronę skóry dzieci, używając przeznaczonych do tego kosmetyków.
Dzieci na plaży w słoneczny dzień
Źródło:123RF
Spis treści

Bezpośrednie działanie promieni słonecznych na skórę może powodować oparzenia czy przyspieszać procesy starzenia się skóry (a dokładnie naskórka). Dzieci uwielbiają zabawy na słońcu, ale same nie potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo. Stosowanie kosmetyków do opalania dla dzieci znacznie ogranicza fotostymulacje. Taka ochrona i dodatkowe zabezpieczenie dają gwarancje bezpiecznego wypoczynku dzieci na słońcu.

Reklama

Krem z filtrem dla dzieci

Funkcje naturalnego filtra (zarówno dla dzieci, jak i dorosłych) pełni melanina. To grupa pigmentów, znajdujących się w skórze każdego człowieka, produkowanych w ludzkim organizmie przez specjalne komórki. To właśnie od melaniny zależy barwa karnacji – jasna lub ciemna. Ale nawet duża ilość melaniny jest zbyt słaba, aby całkowicie ochronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Dlatego też tak ważną rolę odgrywają kremy, zabezpieczające dzieci przed słońcem. Kremy te zawierają bardzo skuteczny system filtrów UVA i UVB, które tworzą na skórze idealną warstwę ochronną. 

Podstawowe działanie kremów z filtrem dla dzieci to:

  • zatrzymywanie promieniowania słonecznego,
  • zapewnienie wysokiej osłony,
  • ochrona przed poparzeniem,
  • nawilżanie i natłuszczanie skóry.

Filtry przeciwsłoneczne, zwane inaczej blokerami słonecznymi, hamują prawie całkowicie szkodliwe działanie słońca. Już krem z filtrem 30+ zapewnia ochronę dzieciom i niemowlętom. Wszelkie preparaty dla dzieci są przebadane klinicznie i dermatologicznie. Posiadają wymagane atesty. Warto również, aby miały także działanie wodoodporne. Ułatwia to dzieciom zabawę na słońcu i wodzie, bez utraty właściwości ochronnych. Kremy ochronne na słońce z filtrami 50+ wspomagają skuteczną ochronę przeciwsłoneczną skóry normalnej i wrażliwej. Polecane są nawet maluchom od 1 miesiąca życia. 

Reklama

Jaki krem do opalania dla dzieci wybrać?

To rodzice muszą zadbać o odpowiedni krem do twarzy dla dziecka, ale także do ciała, aby minimalizować szkodliwe działanie promieni słonecznych. Niekiedy kilkanaście minut na słońcu bez zabezpieczenia może wywołać bardzo negatywne skutki. Małe dzieci nie opalają się tak, jak dorośli. Ale lubią bawić się na słońcu czy w wodzie. Nie wystarcza wtedy nakrycie głowy czy okulary przeciwsłoneczne. Krem do opalania to obowiązkowy element wyposażenia letniego wypoczynku. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze takiego kremu? Oto kilka ważnych zasad:

  • dany produkt musi zawierać filtr UV, który ma właściwości blokujące szkodliwe działanie promieni słonecznych,
  • dokładne określenie skali SPF, czyli stopnia ochrony przed promieniowaniem,
  • znajomość skali SPF, która informuje, ile razy dłużej można eksponować skórę na słońcu, 
  • stosowanie u dzieci ochrony pomiędzy SPF 30 a SPF 50,
  • lekka formuła i konsystencja kremu, która dodatkowo nawilża i odżywia skórę,
  • zawartość filtrów fizycznych i chemicznych,
  • ochrona zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. 

Reklama

Krem z filtrem mineralnym  dla dzieci

Kremy ochronny dla dzieci można podzielić na:

Filtr chemiczny, który składa się ze związków organicznych, łatwo wnika w skórę i pochłania promienie słoneczne. Filtr mineralny (fizyczny) składa się ze związków nieorganicznych i rozprasza lub odbija promienie słoneczne. Kremy z filtrem mineralnym należy częściej nakładać, ale są one wyjątkowo bezpieczne dla małych dzieci. Bardzo ważne jest, aby nakładać je w odpowiedniej ilości, ponieważ za mało kremu do opalania osłabia jego działanie.

Reklama

Balsam do opalania dla dzieci 

Balsamy do opalania dla dziecizawierają skuteczny system filtrów UVA/UVB. Przy wyborze balsamu należy także zwrócić uwagę na wysokość filtrów przeciwsłonecznych. Taki preparat trzeba nakładać obficie na skórę przed wyjściem na słońce i pozostawiać do całkowitego wchłonięcia oraz wyschnięcia. Balsamy do opalania mają niewielkie opakowania i bez trudu mieszczą się nawet w niewielkiej torbie plażowej. A trzeba pamiętać, że wyprawa na słońce z dzieckiem stwarza konieczność zabrania wielu przedmiotów. Przed użyciem balsam należy wstrząsnąć, aby go wymieszać (ma formułę lżejszą do tradycyjnego kremu). 

Jeśli dzieci nie lubią smarowania ciała można kupić balsam kolorowy w kulce. Taki preparat pozostawia po zastosowaniu na ciele właśnie konkretny kolor. Ten dodatek nie zmniejsza w żaden sposób właściwości ochronnych, a dodatkowo uatrakcyjnia sam moment smarowania balsamem. Kolor niedługo po nałożeniu znika. 

Reklama

Kosmetyki do opalania dla dzieci – inne rodzaje

Oprócz kremów i balsamów do opalania dla dzieci na rynku znajdują się także olejki i preparaty w sprayu. Te ochronne dla dzieci maja z reguły lekką formułę, która dodatkowo odżywia i nawilża skórę. Ten rodzaj kosmetyków przeciwsłonecznych także zawiera filtry, chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB. Wszystkie produkty w sprayu są bardzo wygodne w aplikacji. Wystarczy tylko spryskać w prosty sposób skórę malucha (nawet najbardziej ruchliwego) i odczekać 15 minut przed wyjściem na słońce. Te kosmetyki nie zostawiają białych plam na ubraniach. Spraye do opalania dla dzieci idealnie spełniają swoją rolę - są wodoodporne, fotostabilne, hipoalergiczne i nie zawierają parabenów. Olejki do opalania również skutecznie zmniejszają ryzyko poparzeń słonecznych i wspomagają ochronę skóry.

Należy zawsze pamiętać, iż stosowaniu preparatów do opalania dla dzieci musi zawsze towarzyszyć  zachowanie zasad bezpiecznego przebywania na słońcu. 

Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Opalanie
Krem z filtrem nie chroni przed rakiem skóry!
Krem z filtrem pod makijaż czy podkład lub fluid ochronny?
Kobieta smaruje się kremem z filtrem pod makijaż
Opalanie - jak robić to bezpiecznie? Sprawdzone sposoby i alternatywne metody
Podobne artykuły
Kobieta opala się w solarium
Kosmetyki do solarium: bronzer, krem, balsam. Jakie wybrać?
Kobieta smaruje dziecko balsamem do opalania 50
Balsam do opalania 50, 30, 10. Jaki w solarium i na słońce?
Kobieta na plaży
Słońce i nowotwory skóry. Kiedy jest zagrożenie?
kompozycja na tle w kolorze żółcienia - okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, tabletki rozsypane obok opakowania
Krople i tabletki na opalanie. Jakie witaminy wpływają na trwałość opalenizny?
Solarium sposobem na depresję

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!