Nowy sklep

już ON-LINE

Krew pępowinowa na cele społeczne

Od 10 września przez ok. 2 miesiące w kilkunastu polskich szpitalach rodzące matki będą mogły oddać na cele społeczne krew pępowinową swojego dziecka. Jest to możliwe dzięki rozpoczynającej się właśnie II edycji ogólnopolskiej akcji Dni Krwi Pępowinowej, którą organizuje Polski Bank Komórek Macierzystych.

Spis treści

O krwi pępowinowej wiemy już, że – podobnie jak szpik – jest źródłem pełnowartościowych komórek macierzystych, które mogą nas uratować w przypadku wybranych chorób nowotworowych. Co więcej, przeszczepione komórki mają lepszą skuteczność w leczeniu niż te pozyskane od dorosłych dawców. Problem z krwią pępowinową polega jednak na tym, że Polski Bank Komórek Macierzystych świeci pustkami.

Uświadamianie

Zmienić ma to kampania, którą PBKM prowadzi razem z Ministerstwem Zdrowia i Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji „Poltransplant". Publiczne bankowanie krwi pępowinowej w procesie pobierania, przechowywania czy badania nie różni się niczym od bankowania rodzinnego. Jednak w przypadku publicznych pobrań całość finansowana jest nie przez rodziców, lecz państwo lub sponsora, a krew przeznaczana jest do przeszczepów wśród osób niespokrewnionych. Tymczasem blisko 95 proc. komórek macierzystych z krwi pępowinowej trafia obecnie na cele rodzinne, a jedynie 5 proc. na cele publiczne. –Prawdopodobieństwo, że zdeponowana krew zostanie wykorzystana, jest dużo większe w wypadku bankowania publicznego – mówi Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Czytaj też: Krew pępowinowa ma coraz więcej zastosowań w terapii

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

 

Reklama

Co leczy krew pępowinowa?

Dzięki krwi pępowinowej leczyć możemy nie tylko białaczkę czy chłoniaka. Komórki macierzyste mogą być również stosowane w terapiach układu krwiotwórczego i odpornościowego oraz wybranych schorzeń genetycznych. Istnieje też nadzieja na ich wykorzystanie w leczeniu choroby Alzheimera, Parkinsona, mózgowego porażenia dziecięcego czy cukrzycy typu 1. Kolejnym plusem materiału biologicznego, jaki pobiera się od dzieci, jest jego trwałość – badania Amerykańskiego Towarzystwa Hepatologicznego z 2010 r. mówią o zachowaniu funkcji komórek macierzystych po 24-letnim okresie przechowywania.

Zobacz: Jak zmniejszyć strach dziecka przed pobraniem krwi?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak zamierzasz zabezpieczyć przyszłość swojego przyszłego dziecka?

  Uważam, że jeszcze za wcześnie na takie kroki.

  Gdy tylko się urodzi założę polisę ubezpieczeniową.

  Odkładam pieniądze na osobnym koncie na jego przyszłość.

  Myślę o bankowaniu krwi pępowinowej.