Nowy sklep

już ON-LINE

Krioterapia – sprawdź czy możesz ją stosować

Zazwyczaj zimno i mróz kojarzą nam się z drżeniem całego ciała, pieczeniem uszu i nosa, kostnieniem palców rąk i nóg. Okazuje się jednak, że bardzo niska temperatura ma swoje dobre strony. Odpowiednio dawkowana uśmierza ból, odmładza i dodaje energii. Leczenie i rehabilitację takim sposobem nazywamy krioterapią.
Leczenie zimnem
Źródło: 123RF

Spis treści

Rodzaje krioterapii:

Krioterapia ogólna – polega na oziębieniu całego ciała w specjalnych komorach kriogenicznych. Osoba poddająca się temu zabiegowi zostaje umieszczona w komorze, w której temperatura wynosi od –100 do –160ºC, w czasie od 1,5 do 3 minut. Zabieg jest bezbolesny i ma na celu wywołanie odruchów i reakcji obronnych, które leczniczo są korzystne i skuteczne w przywracaniu prawidłowych funkcji organizmu. Ochładzana jest powierzchnia całego ciała łącznie z głową.

Krioterapia miejscowa – polega na wykorzystaniu urządzeń zakończonych dyszą, która nadmuchuje zimne powietrza. Dzięki szybkiemu ochłodzeniu tkanek powierzchownych uzyskujemy zwiększenie ukrwienia i przyspieszenie metabolizmu tkanek w chłodzonym rejonie oraz działanie przeciwbólowe dzięki zamrożeniu bólowych zakończeń nerwowych. Pozwala to na bezbolesne wykonanie ćwiczeń usprawniających, które są ważną częścią zbiegu.

 

Zalety krioterapii

Zabiegi krioterapii mają na celu zahamowanie procesów zapalnych, zmniejszenie dolegliwości bólowych, szybsze gojenie się obrzęków i urazów. Zmniejszają napięcia w stawach. Wpływając na stres oksydacyjny mogą opóźniać procesy starzenia, dlatego też regularne korzystanie z tej formy leczenia pozwala utrzymać dobrą sprawność fizyczną przez długie lata. Zobacz więcej: Krioterapia - zimno, zimniej, jeszcze zimniej…

Reklama

Wskazania do zabiegu krioterapii:

- schorzenia narządów ruchu

- zapalania stawów

- zapalenie mięśni i ścięgien

- bóle kręgosłupa

- niedowład

- stwardnienie rozsiane

- reumatoidalne zapalenie stawów

- odnowa biologiczna

- ostre i zastarzałe urazy sportowców

- naderwane mięśnie i ścięgna

- zespół bolesnego barku

Przeciwwskazania do zabiegów krioterapii:

- osoby z niedokrwistością

- chorzy na niedoczynność tarczycy

- czynna gruźlica

- wady serca

- ciężkie postać dusznicy

- zła tolerancja zimna

- wyniszczony organizm

- zaburzenia ukrwienia i rytmu serca

- dzieci do 10 roku życia

- osoby po 65 roku życia, które miały zakrzepy żylne

Reklama

Tylko ze skierowaniem

Zabiegi krioterapii wymagają skierowania od lekarza, który powinien opisać dolegliwości i dołączyć aktualne badania: OB., analizę moczu, poziom glukozy, rtg. W ramach świadczeń finansowanych przez NFZ u jednego pacjenta w jednym zaplanowanym cyklu terapeutycznym może być wykonane 10 zabiegów, nie więcej niż dwa razy w ciągu roku kalendarzowego. Upoważnionym do wystawienia skierowania na zabiegi w kriokomorze jest lekarz oddziału rehabilitacyjnego, reumatologicznego, neurologicznego, urazowo-ortopedycznego lub lekarz poradni rehabilitacyjnej, reumatologicznej, neurologicznej i urazowo-ortopedycznej.

Poznaj: Zimno, które leczy

Edyta Jóźwiak

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)