Kropla wody w morzu niebezpieczeństw

Starszy niż rok
Woda jest nam niezbędna do życia. Latem staje się na dodatek głównym elementem wakacyjnej rekreacji. Woda służy nam do picia, mycia, pływania. Jednak w każdej z tych czynności czyha na nas niebezpieczeństwo.

Woda zdatna do picia

Woda pitna powinna być wolna od bakterii oraz pasożytów, a także wszelkich substancji chemicznych o wysokim stężeniu. Woda płynąca z kranów poddawana jest szeregom specjalistycznych badań, a jej czystość regulują odpowiednie normy unijne oraz kontrole. Co ciekawe, posiada więcej minerałów niż woda z butelki.

Czytaj też: Woda mineralna – pij na zdrowie! Ale jaką?

Zanieczyszczone rury

Jednak mimo iż ogólne rozporządzenia pozwalają na picie wody prosto z kranu bez jej uprzedniego gotowania, to problem mogą stanowić stare rury, z których płynie woda. Dlatego konieczna jest częsta konserwacja oraz wymiana rur, zwłaszcza w domach jednorodzinnych i wsiach.

Bakterie lubiące wodę

Brak kontroli nad czystością rur oraz źródłami pochodzenia wody może doprowadzić do zakażenia wody. Bakterie lubiące środowisko wodne, to przede wszystkim bakterie fekalne, które stanowią wskaźnik zakażenia wody.

W wodzie mogą rozwinąć się zatem takie bakterie jak pałeczki okrężnicy, paciorkowce kałowe czy laseczki zgorzeli gazowej. Stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Przedostanie się bakterii do organizmu może powodować między innymi zatrucia pokarmowe, zakażenie układu moczowego, martwicę tkanek i mięśni, a nawet sepsę.

Woda twarda czy miękka?

Jaka woda jest zdrowsza i lepsza do mycia oraz korzystania z niej w celach domowych – miękka czy twarda? Odpowiedź leży po środku.

Twarda woda zawiera większe stężenie soli oraz metali. Picie wysoko zmineralizowanej wody może być szkodliwe dla zdrowia. Mycie się w niej wysusza i podrażnia skórę. Wpływa również znacząco na smak przygotowywanych potraw. Powoduje tworzenie się tak zwanego kamienia kotłowego, który osadza się w naczyniach oraz czajnikach.

Stąd też zaleca się, by odpowiednio zmiękczać wodę. Woda miękka posiada mniejsze stężenie minerałów. Poprawia smak potraw oraz nie podrażnia skóry.

Czytaj też: 6 powodów, dla których warto pić wodę z sokiem cytrynowym

Czujność nad jeziorem

Kolejne zagrożenia związane ze środowiskiem wodnym czyhają przede wszystkim nad stawem, jeziorem oraz w morzu. Za niebezpieczeństwo odpowiedzialna jest nie tylko zdradliwość zbiorników wodnych, ale przede wszystkim nieodpowiedzialność człowieka.

Podwodne pułapki

Wpływ na czystość wody w stałych zbiornikach wodnych ma załatwianie potrzeb fizjologicznych w wodzie. Groźne dla zdrowia są też podwodne pułapki – doły, konary, śmieci. W jeziorach i stawach należy uważać również na pijawki.

Morze niebezpieczeństw

Częstym błędem popełnianym przez wypoczywających jest wchodzenie do wody po zbyt wysokim rozgrzaniu ciała, co może skutkować szokiem termicznym lub skurczem, który unieruchomi nieodpowiedzialnego pływaka na tyle, że nie będzie w stanie dotrzeć do brzegu o własnych siłach.

Brak umiejętności pływackich, a także bycie pod wpływem alkoholu również jest niebezpieczne i może skutkować podtopieniami. Kąpieliska niestrzeżone są często zanieczyszczone. W wodzie mogą znajdować się przedmioty o ostrych krawędziach, powodując skaleczenia oraz zakażenia.

Niebezpieczne dla człowieka są również silne prądy wsteczne oraz wysokie fale występujące nad morzem. Żyjące w morskiej wodzie skorupiaki czy meduzy mogą okazać się groźne dla zdrowia. Sinice i wodorosty powodują nierzadko wysypkę bądź inne uczulenia, z powodu gromadzenia wokół siebie zanieczyszczeń.

Czytaj też: Zdrowie, relaks w wodzie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA