Krótkie drzemki poprawiają pamięć!

Starszy niż rok
Naukowcy z Uniwersytetu Saarland w Niemczech przeprowadzili ciekawe badanie, w którym dowiedli, że krótka drzemka w ciągu dnia może znacznie poprawić pracę mózgu. Wystarczy 45-60 minut snu, by poprawić zdolność do nauki i zapamiętywania aż pięciokrotnie!

W badaniu niemieckich naukowców wzięło udział 41 osób. Przedstawiono im listę 90 słów i 120 niespokrewnionych par słów (np. "mleko-taksówka"), których mieli się nauczyć. To drugie zadanie miało zapobiec ewentualnemu zapamiętywaniu przez wcześniejsze skojarzenia.

Czytaj także: Ile można wytrzymać bez snu?

Sen poprawia pamięć - wyniki eksperymentu

Pamięć uczestników sprawdzano dwukrotnie: bezpośrednio po zapoznaniu się i nauce wszystkich przedstawionych słów, a także po około godzinnej przerwie. W jej trakcie część uczestników miała drzemkę, a druga część oglądała filmy. W pierwszej grupie dodatkowo monitorowano aktywność mózgu w czasie snu za pomocą badania EEG.

Jak się okazało, osoby, które w czasie przerwy się zdrzemnęły, końcowy test wypełniły równie dobrze jak na początku. U pozostałych wynik ten był jednak aż pięciokrotnie gorszy! Naukowcy odnotowali w czasie snu dużą aktywność hipokampu - części mózgu odpowiedzialnej właśnie za pamięć. Pełne wyniki badania opublikowane zostały w czasopiśmie "Neurobiology of Learning and Memory".

Warto wspomnieć, że dosłownie 2 miesiące temu ogłoszono wyniki innego badania poświęcone drzemkom i ich wpływowi na pamięć. Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że 30-minutowa drzemka niemowląt w ciągu 4 godzin od nauki nowych umiejętności poprawia ich pamięć.

Czytaj też: Znaczenie snu dla organizmu człowieka

Czytaj także: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Poznaj: 3 super sposoby na szybką poprawę pamięci w czasie sesji

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy zakupie których produktów wybierasz opcję dostawy do domu?

  Produkty spożywcze (zdrową żywność, codzienne zakupy)

  Ubrania (ze sklepów internetowych lub aukcji)

  Kosmetyki (z internetowych drogerii)

  Książki, płyty, bilety (związane z życiem kulturalnym)

  Produkty, o które wstydzę się poprosić będąc w sklepie (np. środki chłonne)

Patronem sondy jest HARTMANN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA