Krowie mleko bezpieczne dla alergików?

Nowozelandzcy naukowcy stworzyli genetycznie modyfikowane krowy. Dają one mleko, które nie wywołuje alergii pokarmowej u dzieci.

Jak podaje serwis BBC, uczonym udało się zidentyfikować, a następnie „wyłączyć" działanie krowich genów odpowiadających za wytwarzanie beta-laktoglobuliny (białka wchodzącego w skład krowiego mleka), które nie jest tolerowane przez ponad 3 proc. dzieci. Te zabiegi pozwoliły na wyhodowanie krowy, dającej mleko pozbawione alergogennego białka.

Pijesz mleko? Możesz mieć problemy z płodnością

Mleko dla alergików

Na razie eksperyment zalicza się do udanych, jednak dalsze obserwacje i badania pokażą, czy efekt modyfikacji genowej utrzyma się w kolejnych pokoleniach łaciatych roślinożerców. Nie wiadomo również, czy i kiedy mleko bezpieczne dla alergików znajdzie się w sklepach. Jeśli jednak taki zamiennik naturalnego mleka pojawiłby się na rynku, mógłby stanowić nie lada ewenement w karmieniu małych alergików. Mleko pozbawione beta-laktoglobuliny mogłoby przysłużyć się zwłaszcza kobietom, które z jakichś względów nie mogą karmić dzieci własnym pokarmem. Wiadomo bowiem, że to właśnie w mleku kobiecym alergogenne białko nie jest obecne. Co ciekawe, tym, co wyróżnia genetycznie zmodyfikowaną krowę od innych przedstawicieli jej gatunku - oprócz rodzaju produkowanego mleka - jest także fakt, że... nie posiada ona ogona.

Czytaj: Pijesz kozie mleko - sprawdź czy warto!

Czytaj także: Nastolatki łamią kości, bo nie piją mleka

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA