Krzysztof Wieszczek dba o bezpieczeństwo dzieci

Aktor Krzysztof Wieszczek, tata dwuletniej Marysi, wziął udział w akcji społecznej „Bezpieczne dziecko w podróży”, której głównym celem jest edukacja rodziców w zakresie bezpiecznego przewożenia dzieci samochodem, dotarcie do jak największej liczby rodzin zmotoryzowanych oraz zachęcenie rodziców do analizy bezpieczeństwa ich dzieci w trakcie podróży.„Uważam, że trzeba o tym mówić, uświadamiać, przypominać. Polskie drogi są niestety najniebezpieczniejsze w Europie, warto działać, żeby to wreszcie zmienić. Bezpieczeństwo najmłodszych podróżnych to sprawa najwyższej wagi, nigdy za mało edukacji w tym zakresie. Zwłaszcza że łatwo się zapomina o ryzyku wypadku czy choćby zwykłej stłuczki. Taka "zwykła stłuczka" może okazać się tragiczna dla dziecka, jeśli nie jest przewożone w odpowiednim dla siebie foteliku. A na drodze nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego, co się wydarzy” – przestrzega Krzysztof Wieszczek.

Akcja społeczna „Bezpieczne dziecko w podróży”

„Bezpieczne dziecko w podróży” to ogólnopolska akcja społeczna, która rusza 14 lipca bieżącego roku i będzie trwać przez okres wakacji. Nie jest to przypadkowa data – w tym czasie ma miejsce najwięcej wypadków samochodowych z udziałem dzieci. W zeszłym roku, tylko w ciągu dwóch miesięcy, spowodowano ponad 6500 wypadków, w których zginęło prawie 600 osób.

Sprawdź: Sposoby na chorobę lokomocyjną. Co pomaga?

W akcji wzięły udział także inne gwiazdy: Paulina Chylewska, Ada Fijał, Monika Mrozowska, Magda Modra oraz Aleksandra Mikołajczyk.

Gwiazdy te postanowiły pomóc w promowaniu akcji, ponieważ doskonale rozumieją jak ważne jest bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem.
„Fotelik samochodowy, to obowiązkowy element podczas jazdy autem: Kiedy byłam małym dzieckiem nikomu nie przyszło do głowy, aby przewozić dziecko w foteliku. Teraz nikomu nie przychodzi do głowy, aby dziecko jeździło bez niego” – mówi Monika Mrozowska. 

Paulina Chylewska, kolejna ambasadorka akcji, również podziela tę opinię. „Nie wyobrażam sobie, aby w dzisiejszych czasach dzieci jeździły bez fotelika. Jest to dla mnie tak naturalne, że nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Znamy przypadki, kiedy w czasie jazdy zdarza się wypadek i poszkodowanymi są dorośli ludzie. Dziecku natomiast nic się nie dzieje właśnie dlatego, że siedziało w dobrze zapiętym foteliku” – powiedziała dziennikarka.

Przy udziale gwiazd zostaną nagrane filmiki, uświadamiające między innymi jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem, jak umilić mu podróż czy na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego fotelika. Magda Modra tak wspomina jedno z nagrań: „Sam fakt, że mogłam pojechać w samochodzie z obcym dzieckiem, które zadawało mi ciekawe pytania, był niesamowity. Pojawiały się takie momenty, w których zastanawiałam się, jak odpowiedzieć na niektóre z pytań. Nawet w tak krótkim filmiku udowodniliśmy, że zapinanie pasów oraz posiadanie fotelika dla dziecka to sprawy absolutnie potrzebne. W pewnym momencie musieliśmy gwałtownie zahamować i okazało się, że te pasy nas przytrzymały. Potwierdza się tutaj teoria, że pasy to nasze bezpieczeństwo. Nie zapominajmy o tym” – apeluje prezenterka.

Trzeba zapamiętać:

Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591) wdraża przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych. W porównaniu do dotychczasowych przepisów zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm. Tak więc również dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Czytaj też: Cudowny chłopiec. Niebezpieczna jazda, o włos od tragedii

Patronat medialny nad akcją objął portal Medme.pl
Szczegółowe informacje na stronie: www.bezpiecznedzieckowpodrozy.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA